Facebook ta paylaştweet le

Çocuk sahibi olamayan çiftlere SGK desteği

24.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Tüp Bebek ve İnfertilite Merkezi’nde tüp bebek tedavisine başlayan çiftler için SGK raporu çıkarılabiliyor. Tüp Bebek ve İnfertilite Merkezi Direktörü Doç. Dr. Funda Göde, “Gerekli koşulları sağlayan hastalarımıza, hastanemizde SGK raporu çıkarılarak tüp bebek hizmeti veriliyor" dedi.

Hastaneye başvuran çiftlerin genellikle bir yıllık korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama şikâyeti ile ilk önce kadın doğuma ya da üroloji bölümüne geldiklerini belirten Doç. Dr. Göde, “Kadın doğum uzmanı detaylı bir inceleme yaptıktan sonra erkekten de bir takım testler istiyor. Eğer bir problem tespit ederse öncelikle soruna yönelik tedaviyi kendisi uyguluyor. Sonra tedavilere yanıt alınamazsa o zaman tüp bebek merkezine yönlendiriliyor. Yani hastalarımız bize filtrelenerek gelmiş oluyor” diye konuştu. Tüp bebek merkezine gelen çiftlerin her ikisinin de değerlendirmeden geçtiğini söyleyen Göde, “Kadınlarda özellikle yumurtlama fonksiyonlarını değerlendiriyoruz. Ultrasonla rahimini ve yumurtalıklarını değerlendiriyoruz. Sonrasında da yumurtalık rezerv testlerini uyguluyoruz. Yine gebe kalabilmesi için bir kadının tüplerinin açık olması gerekiyor. Hastalarımızın rahim filmini mutlaka çekiyoruz. Onun dışında da mutlaka erkekten bir spermiyogram testi istiyoruz. Rutinimizde bu 3’ü mutlaka var. Bu 3’ünde çıkan sonuçlara göre patoloji neredeyse ona yönelik tedavilerimizi gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

En Büyük Problem Yaşın İlerlemesi

Kadınlarda 35 yaş üstünün gebelik için riskli olduğunun altını çizen Göde, "Bizim en çok karşılaştığımız kısırlık sorunu daha çok kadın faktörlü oluyor. Yani ileri yaşlarda bize gelen hastalarımız yumurtlama problemleri nedeniyle bize başvuruyorlar. Onun dışında yine genç yaş olgularda da polikistik over sendromu dediğimiz yumurtalama bozukluğuyla gelen bir hasta grubumuz da var. Bunların yanı sıra maalesef sağlıksız bir yaşam tarzını benimseyen bir kitle de var. İnsülin direnci, kilo alımı, vücutta tüylenme gibi şikâyetlerle de gelebiliyor hastalarımız. Bunlarda da yumurtlama problemleri meydana gelebiliyor” diye konuştu.

 

Bütüncül Tedavi Uygulanıyor

Tüp bebek tedavisinde uygulanan bütüncül tedavi ile anne ve baba adaylarının fiziksel ve psikolojik durumlarının multidisipliner şekilde değerlendirildiğini söyleyen Göde, “Hastalarımızı tedavi sürecinde bir diyetisyen, bir psikolog ve bir fizyoterapist mutlaka görüyor. Çünkü çiftlerimizin çocuk sahibi olabilmesi için kişinin fizyolojisinin de düzgün olması gerekiyor. Vücudun doğurabilmesi için aslında buna hazır olması lazım ve bunu istemesi lazım. Yani 45 kilonun altında bir kadının doğurması çok mümkün değil. Çok ciddi kilosu olan bir kadının da aynı şekilde metabolizması buna çok uygun olmuyor. O yüzden kişi ne kadar iyi fizyolojik şartlara uygun davranıyorsa, diyetine dikkat ediyorsa, egzersizine dikkat ediyorsa, psikolojisi sağlamsa o kadar gebeliğe hazır hale geliyor. O yüzden biz de hastalarımıza bu konuda destek oluyoruz” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Böbrek taşının tüm dünyada yaygın görülen bir rahatsızlık olduğunu belirten İzmir Özel Sağlık Hastanesi Üroloji Birimi Uzm. Op. Dr. Emir Akıncıoğlu, Türklerin genetik ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 Mayıs tarihinde paylaştığı vaka sayısına ilişkin grafikte il adlarının yanlış olarak yerleştirildiğini belirterek, Covid-19 vakalarının...

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 304 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 22 bin 388 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca, "Şu anda Türkiye 100 milyon doz sinovac ile, 90 milyon doz Biontech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfu...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısının en çok azalan illeri paylaştı.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 356 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 26 bin 476 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Yazarlar