Facebook ta paylaştweet le

Pfizer/BioNTech aşısında yeni etkinlik oranı açıklandı

1.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının yeni etkinlik oranı açıklandı.

Aşı, Covid-19'a karşı, ikinci dozdan 7. günden itibaren 6 ay sonrasına kadar ölçüldü. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak belirlendi. Ayrıca, aşının, B.1.351 adı verilen Güney Afrika varyantında yüzde 100 etkili olduğu da görüldü. Pfizer'dan yapılan açıklamaya göre, firma, 16 yaşında ve daha büyük 44 binden fazla katılımcının sonuçlarını değerlendirdi. Katılımcılar ikinci dozdan sonra en az altı ay takip edildi ve elde edilen verilere göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak tespit edildi. Açıklamada, aşının Covid-19’a karşı en az altı ay koruma sağladığı da belirtildi. Bu arada, 800 kişi üzerinde yapılan Güney Afrika varyantı çalışmasında da aşının yüzde 100 etkili olduğu tespit edildi.

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, yeni verileri içeren güncellenmiş sonuçların yasal onay için yetkili kurumlara sunulacağını bildirdi. BioNTech CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin de, bu verilerin sürü bağışıklığına ulaşma ve pandemiyi sona erdirme açısından önemli olduğunu belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 279 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 62 bin 797 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Mutasyonlu virüs aynı yolla ancak daha hızlı yayılıyor. Kısıtlamalar zaruri hale geldi. Birlikte mücadele edip kazanacağız” dedi.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 273 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 59 bin 187 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı.

Türkiye’de son 24 saatte vaka sayısı 54 bin 562 oldu. 243 kişi korona virüsten hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 65 yaş üstü vatandaşların yüzde 23,6'sı halen aşısını yaptırmadığını belirtti.

Son 24 saatte vaka sayısı 50 bin 678’e yükseldi, 237 kişi korona virüsten hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 248 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 52 bin 676 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Yazarlar