Facebook ta paylaştweet le

Pfizer/BioNTech aşısında yeni etkinlik oranı açıklandı

1.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci tarafından geliştirilen Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının yeni etkinlik oranı açıklandı.

Aşı, Covid-19'a karşı, ikinci dozdan 7. günden itibaren 6 ay sonrasına kadar ölçüldü. Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak belirlendi. Ayrıca, aşının, B.1.351 adı verilen Güney Afrika varyantında yüzde 100 etkili olduğu da görüldü. Pfizer'dan yapılan açıklamaya göre, firma, 16 yaşında ve daha büyük 44 binden fazla katılımcının sonuçlarını değerlendirdi. Katılımcılar ikinci dozdan sonra en az altı ay takip edildi ve elde edilen verilere göre, aşının etkinlik oranı yüzde 91,3 olarak tespit edildi. Açıklamada, aşının Covid-19’a karşı en az altı ay koruma sağladığı da belirtildi. Bu arada, 800 kişi üzerinde yapılan Güney Afrika varyantı çalışmasında da aşının yüzde 100 etkili olduğu tespit edildi.

Pfizer Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Albert Bourla, yeni verileri içeren güncellenmiş sonuçların yasal onay için yetkili kurumlara sunulacağını bildirdi. BioNTech CEO'su ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin de, bu verilerin sürü bağışıklığına ulaşma ve pandemiyi sona erdirme açısından önemli olduğunu belirtti.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, haftalık illere göre her 100 bin kişide görülen Covid-19 vaka sayılarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 282 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 13 bin 604 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Tıpta yaşanan gelişmeler, tedavi yöntemlerindeki iyileşmeler ve erken tanı sayesinde bir zamanlar “çağın hastalığı” olarak tanımlanan kanser, adı “ölüm” ile özdeşleşen...

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo artışına sebep olur mu? Eğer ilaçlar depresy...

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 283 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 15 bin 191 yeni vaka sayısının olduğu açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 281 kişinin korona virüsten hayatını kaybettiğini, 18 bin 52 yeni vaka sayısının olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin tarafından Sinopharm'ın geliştirdiği korona virüs aşısına acil kullanımını onaylayarak, ilk defa batılı ülkelere ait olmayan bir aşıya onay ve...

Yazarlar