Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Corona virüsü belirtileri neler? En fazla hangi yaşı etkiliyor?

11.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca resmi olarak Türkiye'de ilk Corona Virüsü vakasını açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamalarının ardından vatandaşlar internette birçok sorunun cevabını arıyor. O sorulardan bazıları şöyle; Corona virüs belirtileri neler? Corona virüs maskesi nerede satılıyor? Corona virüsün etkisi sigara içenlerde daha fazla mı olur? Corona virüs kadınları mı daha çok etkiler yoksa erkekleri mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gece 00.45 dolaylarında yaptığı açıklamayla Türkiye'de ilk resmi olarak Corona virüs testi pozitif çıkan hastayı açıkladı. Şehir ve hastane ismi vermeyen Bakan Koca, korkulacak bir durumun olmadığının altını çizdi.

Bakan Koca, "Size üzücü haberi bildirmek istiyorum. Bir vatandaşımızın Corona virüsü testi pozitif çıktı. Koronavirüs hastamız erkek. Genel durumu iyi. Akrabaları gözetim altına alındı. Yayılmayı önleyici tedbirler alınmıştır. Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkmayalım." ifadelerini kullanmıştı.

Peki Corona virüs belirtileri neler, hangi yaş grubunu daha çok etkiliyor, kadın ve erkekleri aynı oranda mı etkiliyor, virüs ırk ayrımı yapıyor mu? Dünyada Corona virüsü ile ilgili son gelişmeler neler? Türkiye'de Corona virüsü hangi şehirde görüldü?

Öncelikle Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Corona virüsü nedeniyle ölenlerin oranlarını yüzde 3.4 olarak güncelledi. 100 binin üzerinde kişiye bulaşan virüs 4 bin 284 kişinin hayatına mal oldu. İstatistiklere bakıldığında corona virüse karşı en yüksek ölüm oranı 80 yaş ve üzerindeki kişileri gösteriyor. 

İşte yaş grubuna göre ölüm oranı dağılımı;

İstatistiklere bakıldığı zaman corona virüs nedeniyle ölüm oranın en az görüldüğü yaş grunu ise 10 -19 , 20 -29 ve 20-39 yaş grupları.

IRKLARA GÖRE İSTATİSTİKLER

İstatistiksel bulgulara göre tüm ırklardaki bireylerin SARS-CoV-2'ye karşı eşit düzeyde kişisel korunması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü 27 Şubat 2020'de yaptığı açıklamada corona virüsün sınır tanımadığını, ırk ya da etnik köken ayırt etmediğini ve ülkelerin gelişmişlik düzeyi ile bir ilişkisi olmadığını belirtmişti.

ERKEKLER İÇİN DAHA RİSKLİ

MERS ve SARS da olduğu gibi yeni tip corona virüsünün erkeklere bulaşma riski kadınlardan daha fazla. Kadınların daha az etkilenmesinin nedeni yani viral enfeksiyonlara karşı duyarlılıklarının daha az olmasının; bağışıklıkta önemli bir rol oynayan X kromozomundan ve seks hormonlarından kaynaklandığı düşünülüyor. Ancak geçtiğimiz günlerde Çin'de yapılan bu araştırma henüz dünyanın diğer bölgelerindeki bilim çevreleri tarafından test edilmedi. Bazı uzmanlar Çin'de görülen kadın erkek arasındaki ölüm oranı farkının sigara kullanımına bağlı olabildiği iddiasında.

SİGARA KULLANIMIYLA ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

Uzmanlar sigara içenler için riskin yüksek olduğunu belirtiyor. Ayrıca kronik böbrek, karaciğer hastalıkları olanlar, kanser tedavisi görenler için riskin daha yüksek olduğu uyarısında da bulunuldu.

Corona virüsün yayılım katsayısının 2.2 ila 3.8 arasında değiştiği belirtiliyor.

ÖLÜ SAYISININ ÜLKELERE GÖRE DAĞILIMI

Corona virüsü en çok Çin’de ölüme neden oldu. Çin’de Covid-19 salgınında can kaybı 3 bin 161’e yükseldi. Çin'i İtalya ve İran takip ediyor. İtalya'da corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 631 olarak belirtiliyor. İran'da ise bu sayı 291.

Corona virüsü kaynaklı ölümlerin bölgelere göre dağılımı;

STEVE WALSH: SÜPER BULAŞTIRICI

NTV'nin haberine göre, Corona virüs'ün farkında olmadan İngiltere, Fransa ve İspanya’ya yayılmasına neden olan ‘süper bulaştırıcı’ olarak adlandırılan kişinin kimliği geçtiğimiz günlerde 53 yaşındaki Steve Walsh olarak açıklanmıştı. Singapur’da 20-23 Ocak tarihlerinde bir konferansa katılan Steve Walsh daha sonra tatil yapmak için Fransız Alpleri'ne gitti. Kaldığı evde bulunan 11 kişiye de corona virüs bulaştıran Walsh, daha sonra Londra’ya geldi. Yetkililer, uçakta 183 yolcu ve 6 uçuş görevlisi ile temas eden Steve Walsh’ın Londra’ya indiğinde hiçbir hastalık belirtisi göstermediğini açıkladı. corona virüs bulaşan hasta sayısının ve ölümlerin tüm dünyada artmaya başlamasıyla yerel halk sağlığı yetkilileriyle temasa geçen Steve Walsh'ın c orona virüs kaptığı tespit edildi. İngiliz medyası, 2 hafta karantinada kalan Steve Walsh'ın tamamen tedavi edildiğini duyurdu. Fransız Alpleri'nde Walsh’un birlikte kaldığı 4 kişi ve bir çocuğun da testlerde corona virüs kaptığı tespit edildi. Bu kişilerden birisinin İspanya’nın Majorca kentinde yaşadığı ve ailesine corona virüs bulaşmadığı ortaya çıktı. Böylece corona virüs Singapur’dan İngiltere, Fransa ve İspanya’ya bulaşmış oldu. Son 20 yılda yapılan çalışmalar sonucunda her 5 kişiden bir kişi corona virüs tipi rahatsızlıkları daha hızlı bulaştırıyor. Steve Walsh örneğinde olduğu gibi 'süper bulaştırıcılar', temasa geçtiği kişilere corona virüs tipi rahatsızlıkları çoğunluktan daha hızlı bulaştırıyorlar. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2020... Kimisi ne umutlarla girdi, kimisi neler planladı. Herkesin farklı hayalleri vardı, fakat tek gerçekte birleşmek zorunda kaldık. Dünyayı saran pandemi, koronavi...

Çok hızlı yayılıma sahip olan Koronavirüs de, diğer tüm virüsler gibi özellikle bağışıklık sistemi zayıf olanları ve kronik hastalığı bulunanları çok daha fazla etkili...

Eczacıbaşı Topluluğu, Netmarble Türkiye, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından düzenlenecek yepyeni bir dijital oyun yarışması “Oyna Öğren”, bireylerin temel hijyen k...

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, alerjisi olan hastaların koronavirüsten nasıl etkilendiğin...

Psikolog Aynur Düzgünel, ülkemizde de her gün pozitif vaka ve ölüm sayısı artan Coronavirüs (Covid-19) enfeksiyonunun toplumda kaygı ve korkuya yol açtığını, bu duygul...

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, veteriner hekimler olarak aşı ve serum üretilmesi için bütün bilgi ve laboratuvar deneyimlerini paylaşmaya hazır olduklarını sö...

Koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili merak edilen bir soru da hastalığın vücutta kalıcı zararlar verip vermediği. Hong Kong’daki Princess Margaret Hastanesi Enfeksiyon Ha...

Yazarlar
Website Security Test