Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kahvaltı yasaklansın diyen Mehmet Öz'den 'Çörek Otu Yağı' tavsiyesi

27.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz günlerde ''Kahvaltı Yasaklanmalı'' diyerek tartışma yaratan Prof. Dr. Mehmet Öz, ünlü kalp cerrahı Doç. Dr. Halit Yerebakan ile çörek otu hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası Zade Vital’in desteğiyle dünya çapında çalışmalarıyla tanınan Dr. Mehmet Öz ve tanınmış kalp cerrahı Doç. Dr. Halit Yerebakan, Dr.Öz ve ekibi kanalında çörek otu yağının faydalarını izleyicilerle paylaştı. Çörek otu yağının faydalarına değinen Dr.Öz, çörek otu yağının üretilmesinde Cold Press yönteminin önemine de dikkat çekti. Halit Yerebakan ile soru cevap şeklinde Anadolu’un şifalı bitkisi 2000 yıllık çörek otu yağının üretiminden tüketimine kadar birçok noktaya değindiler.

Dr. Öz hem bağışıklık hem de alerjik rinit için çörek otu yağı öneriyor
Ünlü doktor, çörek otunun alerjik belirtileri de gidermeye yardımcı olduğu konusuna değinerek, 2 haftalık kullanım sonrasında, burun tıkanıklığı, kaşıntı, burun akıntısı, hapşırma atakları gibi belirtileri azaltabileceğini belirtti.

Dr. Öz izleyicilerle çörek otunun tarih boyunca sağlık alanında kullanılan en gözde bitkilerden biri olduğuna dikkat çekti. Pek çok sağlık sorununa iyi gelen bu şifalı bitki günümüzde de yaygın olarak kullanıldığını ve üzerinde en çok bilimsel araştırma yapılan bitki olduğunu paylaştı. Çörek otundan ve tohumundan elde edilen yağın faydasını anlatan Öz, halk arasında
şeker hastalığı olarak bilinen Tip-2 diyabet hastalarında yapılan çalışmalarda, çörek otu yağının insülin direnci üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğunu altını çizdi.

Ünlü doktor Halit Yerebakan, doğru çörek otu yağının nasıl seçilebileceği sorusuna değindi
Halit Yerebakan, hasat döneminin ve yetiştirilme koşullarının bir bitki için önemini vurgularken besin desteği olarak çörek otu yağını seçerken, uluslararası kalite standartlarına uygun olduğunun göstergesi olan GMP yani İyi Üretim Uygulamaları (Good Manufacturing Practices) sertifikasına sahip olmasına özellikle dikkat etmek gerektiğini sözlerine ekledi.
Cold Press işlemi, çörek otundan yağ elde edilmesinde kullanılan en eski ve doğal yöntemlerden biri olduğunu belirten Doç. Dr. Halit Yerebakan, bu yöntemin bitki içeriğinin doğrudan yağa geçmesinin sağlandığını açıkladı. Yerebakan ise bu konuyla ilgili güvenilir olarak üretilmiş tercihen Cold Press yöntemi ile doğal elde edilmiş çörek otu yağını yılın dört mevsimi rahatlıkla tercih edilebileceğini belirtti.

Her geçen gün endüstrinin gelişmesiyle beraber vücudumuzun desteğe ihtiyacı olduğunu dile getiren Doç. Dr. Halit Yerebakan, çörek otu yağının antioksidan etkilerinden dolayı hücrelerimizi korumaya yardımcı olduğunu sözlerine ekledi.
Kalp cerrahı Doç. Dr. Halit Yerebakan çörek otunun, çoğu Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerinde 2000 yılı aşkın süredir kullanıldığını belirtirken Akdeniz ve Anadolu’nun bereketli topraklarında, yaygın olarak özellikle ülkemizde Afyon, Isparta, Burdur ve Konya yörelerinde tarımı yapıldığından bahsetti.

Çörek otunun bağışıklık sistemi için çok önemli bir tohum olduğunu söyleyen Yerebakan, bağışıklık sistemini düzenleyerek vücut direncini arttırdığını belirtti. Hastalıklara karşı bağışıklık sisteminin sağlıklı ve dengeli kalmasına yardımcı olduğunu ve mikroorganizmalara karşı bağışıklık sisteminin gücünü artırırken aynı zamanda alerjik ve otoimmün hastalıklarda da bağışıklık sistemini yatıştırdığını izleyicilere vurguladı.

Zade Vital’den doğal besin desteği olarak çörek otu yağı
Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası Zade Vital'in ürünleri, Avrupa’nın en büyük, GMP (Good Manufacturing Practices / İyi Üretim Uygulamaları) standartlarında üretim yapılan tesislerinde, Cold Press (Soğuk Press) yöntemiyle, %100 doğal olarak elde ediliyor.

Sadece eczanelerden ulaşabileceğiniz Zade Vital'in hiçbir ısıl veya kimyasal işlem görmeden üretilen doğal besin destekleri, sağlığınıza doğal yollarla katkı sağlıyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Mesut çalışkan

27.03.2020 - 11:57
Kronik böbrek yetmezligi olan hasatalarda kullanabilir mi
Diğer Haberler

değersizlik duygusu nedir? Nasıl kurtulunur? Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Erdem konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Vücutta oluşan ödemler için Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan etkili öneriler paylaştı.

İzmir Kent Hastanesi'nde kapalı yöntemle yapılan ameliyatlar hızlı iyileşmeyi ve erken taburcu olmayı sağladığı için Corona salgını sürecinde hastaların bulaş korkusun...

Medical Park İzmir Hastanesi Türkiye’nin ilk Online Tüp Bebek Okulu’nu açıyor. 16-17 Haziran tarihlerinde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Tüp Bebek Okulu’nda tüp be...

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını karşısında, bağışıklık sistemini güçlü tutmak en önemli gündemimizi oluşturuyor. Covid-19 hastaları üzerinde yapılan ar...

Yaşar Üniversitesi MYO Gıda İşleme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, Ramazan Bayramı sonrası rutin yemek düzenine nasıl geçilebileceğini ve bağışıklık sistemini...

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yetim yanlış beslenmeden kaynaklı mide fesadı geçirilebileceğini vurgulayarak, "Evde kalarak kutlayacağımız Ramazan Bayramı’nda şekerli, ağı...

Yazarlar
Website Security Test