Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şeker-İş’den ''tatlı'' uyarı!

1.6.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Ramazan Bayramı’nda vatandaşlara güvenilir gıda tüketmeleri uyarısı yaparken, merdivenaltı ürünleri çöpe atmalarını söyledi.

AYSEL KANBER

Ramazan Bayramı vesilesi ile vatandaşları bilgilendirme amaçlı açıklamalarda bulunan Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, “Dini Bayramlarımızda şeker, geleneklerimiz arasındadır. Evimize gelen misafirlerimize, kapımızı çalan çocuklarımıza şeker ikramı olmazsa olmazlarımız arasındadır. Ancak, ikram ettiğimiz şeker ya da çikolataları seçerken dikkatli davranmalıyız. “ uyarısında bulundu.

Özellikle yapay ya da yüksek yoğunlukta tatlandırıcılardan üretilen lokum, çikolata ve şekerleri, vatandaşın ucuz diye satın alırken belki de telafisi mümkün olmayan hastalıklara davetiye çıkarttığına vurgu yapan Başkan Gök, şunları söyledi:

“ Ödediğimizden kat kat fazlası ise sağlık harcamalarına gidiyor ve sağlığımız geri gelmiyorsa, o halde cebimizin değil ne yiyip içtiğimizin önemi daha da artıyor” dedi.Bayramda şeker alışverişi yapan vatandaşların gıda ürünlerini satın alırken hassasiyet göstermeleri gerektiğini vurgulayan Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, “Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri Sendikası olarak diyoruz ki; Merdiven altı diye tabir ettiğimiz sağlığa uygun olmayan ve hangi maddeler ile yapıldığı bilinmeyen ürünleri, kısacakendi yemediğini insanlara yedirmeye çalışanlara dikkat edilmeli, özellikle mahalle mahalle, semt semt dolaşarak el arabalarında şekerleme satanlara itibar edilmemelidir.”

 

Ceviz yerine leblebi tozu, pancar şekeri yerine mısır şurubu

Son aylarda ceviz, fıstık, fındık gibi ürünlerdeki fiyat artışlarının özellikle merdivenaltı üreticileri tatlı üretiminde farklı tercihlere itebildiğine vurgu yapan Gök, şöyle konuştu:

“Bu ülkede işini layıkıyla yapan, parayı değil insan sağlığını ön planda tutan gıda örnek işletmeler var iken özellikle insan sağlığını düşünmeyen vur kaç yapan merdiven altı işletmeler tatlılarda Antep fıstığı yerine bezelye ve yeşile boyanmış yer fıstığı, tereyağlı diye satılan baklava başta olmak üzere tatlılara tereyağı aroması ya da margarin, baklava şerbetlerinde pancar şekeri yerine bolca tatlandırıcı, ceviz yerine leblebi tozu, şeker yerine mısır şurubunuçok yaygın bir şekilde kullanmaktadır. Bayramdasağlığımızı biraz olsun düşünüyorsak, bizlere kat kat büyük bedeller ödetecek özellikle yapay ya da yüksek yoğunluklu tatlandırıcılardan üretilen baklava türü tatlı, lokum ve şekerlemeleri alırken dikkatli davranmamız gerekmektedir.”

Bilinçli gıda tüketicisinin, ne yediğini bilmesi gerektiğinin altını çizen Gök, aksi taktirde bayramlardan hasta çıkmak ya da bir sonraki bayramı görememek gibi bir riskin de olabileceğine dikkat çekti. Gök, mesajında tüm İslam Alemi’nin mübarek Ramazan Bayramını da kutladı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Ekonomili girişimci gençler okuma, yazma, dinleme, konuşma gibi alanlarda öğrenme güçlüğünü içeren “disleksi” hastalarının yaşadığı zorluklara çözüm geliştirdi.

Yaz tatilinde çocukların internette çok fazla zaman geçirmesi bağımlılık tehdidini de beraberinde getiriyor.

Kent Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mitat Bahçeci, vücudun aşırı miktarda ''kortizol''a maruz kalmasının neden olduğu, halk arası...

Güneş kremi kullanmanın çok önemli olduğunu söyleyen Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yelda Kapıcıoğlu güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri anl...

Memorial Lara Tıp Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Maden, dijital ekranların göz sağlığına etkileri hakkında bilgi verdi.

Egzersizden etkili sonuç alabilmenin altın kuralı yüzde 100 odaklanmak. Spor sırasında dikkat dağıtan unsurlardan uzaklaşmak hedefe yaklaşmayı sağlıyor. Herbalife Nutr...

Halk arasında çok bilinmeyen, bu yüzden tanısı konulana kadar doktor doktor dolaştıran bir hastalık; boğaz reflüsü. Peki, nedir bu boğaz reflüsü?

Yazarlar
Website Security Test