Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Tek Başına Birçok Hastalığa Zemin Hazırlıyor

3.8.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Candida Albicans mantarı, karşılaştığımız hastalıkların çoğunun nedeni olabiliyor. Peki bu mantar ile ilgili neler biliyorsunuz?

Candida Albicans mantarı, hayatımız boyunca karşılaştığımız hastalıkların neredeyse tamamının sebebi olabiliyor. Adet düzensizliğinden egzamaya, fazla kilolardan depresyona kadar yüzlerce hastalığı tetikleyici rolü var. En sık başvurulan çare diyet olmakla birlikte çoğu kez tam olarak Candida’dan kurtulmak mümkün olmuyor. Dr. Sinan Akkurt, Candida Albicans mantarını anlattı.

Candida mantarı bir çeşit maya mantarıdır. Konak hücreye girdiklerinde tomurcuklanır ve çoğalırlar. Hiçbir hastalık oluşturmadan çok sayıda candida mantarı ağız, bağırsak, vajina, üst solunum yolu ve deri florasında bulunur. Yani bu floranın doğal bir üyesidir. Fırsatçı patojendir. Yani bağışıklık sistemi güçsüz düştüğünde, candida bulunduğu durumlarda yüzeysel ve derin mantar enfeksiyonlarına sebep olur. Ağız dışında genelde görülen yerler; vajinit, oniko mikoz yani tırnak mantarı, inter trigo (koltukaltı, meme altı gibi kıvrımlı bölgelerde mantar enfeksiyonu), anüsün çevresinde enfeksiyon, akciğer candida enfeksiyonu diye sayılabilir. Daha ileri durumlarda bağışıklık sistemi iyice zayıflayanlarda endokardit, menenjit, beyin apseleri, piyelonefrit ve sistit oluşturabilir. Yayılma yoluna göre de üveyit, özefajit, karaciğer böbrek hastalarında lösemide ve yaşlılarda candida enfeksiyonu böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Bunlar haricinde de bebeklerde gördüğümüz pişik benzeri lezyonlara candida eşlik eder. Pamukçuk en sık görülenlerdir.

Neden oluşuyor?
Candida zaten florasında oluşan var olan bir patojendir, mantardır. Maya tipi mantardır. Tek hücrelidir. Ama bir hücre içine girdiği zaman sporlanma dediğimiz çoğalma eğilimine girer. Bizim vücudumuz bu konuda bir denge içindedir aslında. Örneğin bağırsaklarımızın normal florasında da candida örneği bulunmaktadır. Bağırsaklarımızda bizim için faydalı olan bakterilerle beraber yaşar. A, D, E, K gibi bazı vitaminler bağırsaklarda bu bakteriler tarafından üretilirler. Her şeyde olduğu gibi bu bakterilerin de hızlı çoğalması bizim için bir problem teşkil eder. Bu yüzden normal florada bakterilerle candida bir denge halindedir. Hatalı antibiyotik kullanımı, fazla şeker tüketimi, rafine un tüketimi gibi bağırsakta metabolize olan bazı ürünler bağırsaktaki bakteri florasının azalmasına ve candidanın çoğalmasına sebep olur.

Nasıl anlaşılır?
Candida’nın bilinen en önemli belirtileri: Ağızda aft, beyaz pamukçuk hali, kadınlarda beyaz peynirimsi akıntı, bağımlılık derecesinde şeker, ekmek, makarna gibi karbonhidratlı yiyecekleri canın çekmesi, karında şişlik, kabızlık, kronik yorgunluk, rehavet, sabah sinirli uyanmak, yorgun kalkmak, hipoglisemi, huzursuzluk, panik atak, genital bölgede kaşıntı, cinsel istekte azalma, kadınlarda idrarda kötü koku, düzensiz ve ağrılı regl, kramplar, el ve ayak tırnaklarda enfeksiyon, eklemlerde ağrılar, idrarda yanmak sızı, iştahsızlık, ankstiyete atakları, ağlama krizi, burun tıkanıklığı, kaşıntı, ayakta ve vücutta geçmeyen koku, geçmeyen egzamalar…


Hangi diyetler fayda eder?

Candida’yı besleyen gıdaları tüketmemek en doğrusudur. Özellikle bağırsak florasına iyi gelen diyetler fayda eder. Sağlıklı ve organik beslenme şekilleri faydalıdır. Özellikle alkali beslenme tarzı bağırsak sağlığı açısından faydalı olacaktır. Özellikle nane yağı, rezene, tarçın yağı, sarımsak, karanfil, keklik otu, kekik, aynı safa otlarından yapılan karışım, sindirim ve bağırsak sıkıntılarının önlenmesine yardımcı olur ve candida açısından da destek olur. Özellikle rafine şeker, rafine un, glutenli tahıllardan uzak durmak gerekir. Çok mecbur olmadığı müddetçe gereksiz antibiyotik tüketiminden kaçınılmalıdır. Soya fasulyesi ve soya ürünlerinin tüketiminden de uzak durulmalıdır.

Nasıl önlenir?

Vitamin, mineral olarak B, C, E, D vitamini, kalsiyum ve magnezyum destekler. Sarımsak ve elma sirkesi candidanın çoğalmasını engelleyenlerdir. İşlenmemiş doğal deniz tuzları veya himalaya tuzu kullanılabilir. Yine balıkyağı doğru beslenme açısından önemlidir. Hindistan cevizi yağı faydalıdır.

Candida Mantarına Karşı Doğal Savaşçılar

1. Hindistan cevizi yağı
Organik Hindistan cevizi yağı, antifungal özellikleriyle bilinen kaprilik asit denilen bir madde içerir. Bunu küçük dozlarda tüketmek, mayaların hücre duvarlarında küçük delikler açarak bunlarla savaşır.

2. Sarımsak
Dünyada doğanın en güçlü antibiyotiği olarak bilinen sarımsak, mayanın büyümesini kesmek için en iyi seçeneklerden biridir. Sarımsağın sülfür bileşikleri, özellikle allisin, doğal bir mantar öldürücü olarak hareket eder ve mayanın gelişmesi için gereken ortamı değiştirir.

3. Elma sirkesi
Organik elma sirkesi, bu sirkenin herhangi bir rafine etme işleminden geçmediği anlamına gelir; ayrıca mantarın gelişmesi için gereken ortamı değiştirebilecek asitli bileşikler içerir, bu da mantarlarla doğrudan mücadele eder. Bu yararları doğrulamak için yeterli bilimsel araştırma bulunmamakla birlikte, elma sirkesi mayayı yok etmeye yardımcı olan doğal enzimleri içeriyor gibi görünüyor.

4. Limon
Limon ve misket limonu, turunçgillerdir ve mayanın ihtiyaç duyduğu ortamı değiştirmek için önerilirler. Bunların alkalize edici özellikleri sindirim sistemindeki aşırı asitliği azaltır ve aynı zamanda çeşitli mikroorganizmaların büyümesini engeller. Minimum şeker içeriği bakteri ve maya için zararlı olmasını sağlar.

5. Çilek ve türevi meyveler
Çilek ve diğer çileksi meyveler, candida enfeksiyonu ile savaşmak için iyi bir seçimdir. Bu meyveler bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini yüklüdürler. Yarım fincan kadarı, A vitamini, B kompleksi vitaminleri ve gerekli minerallerin yanı sıra, yaklaşık 60 mg C vitamini içerir.

6. Zencefil
Zencefil bitkisinin kökü, gingerol ve shogaol gibi maddeleri içerir. Bu iki madde, maya sorununun tedavisinde anti-enflamatuvar ve anti-fungal özelliklere sahiptir. Zencefil bu listedeki en güçlü antifungal madde olmamasına rağmen, vücuttan atılım yapan organların detoks yapmasına yardımcı olmak için mükemmel bir seçimdir.Aktif bileşenleri dolaşıma iyi gelirken, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bulaşıcı mikroorganizmalara olan müdahalesini geliştirir.

7. Zeytinyağı
Sağlığınız için en iyi yağlardan biri olarak kabul edilen zeytinyağı, vücudun doğal savunmasını güçlendiren ve maya ile mücadele eden iki bileşik olan omega 3 yağ asitleri ve polifenoller bakımından çok zengindir.

8. Tarçın
Tarçın, candida tedavisinde, Hindistan cevizi yağı içerisindeki kaprilik aside benzer şekilde çalışan anti-enflamatuvar ve mantar önleyici bir baharattır. Aktif bileşenleri, mayanın hücre duvarlarına zarar verip yayılmasını önler ve ölmesine neden olur. Candida, H. Pylori ve diğer bazı parazit türlerine karşı başarıyla kullanılmıştır.

9. Yabani somon
Yabani somon, omega 3 yağ asitlerinin en değerli kaynaklarından biridir ve mantar enfeksiyonlarına karşı mükemmel bir destektir. Anti-enflamatuvar etkisi, dokulardaki hücre aktivitesini düzenler ve mayanın gelişmesini destekleyen koşulları değiştirir.

10. Karanfil
Karanfil, güçlü anti-enflamatuvar ve mantar önleyici özelliklere sahip öjenol adı verilen bir madde içerir. Baharat ve esansiyel yağı, hem iç hem de dıştan candida enfeksiyonlarına karşı faydalıdır. Az önce bahsettiğimiz gıdalara da ek olarak, doğal yoğurt veya kefir gibi, daha fazla probiyotiği beslenme düzeninize dahil etmeyi deneyin.

Her ikisi de sizin için gerçekten çok iyidir, çünkü bunlar vücudunuzun savunmasını güçlendirirler ve vücudunuzdaki doğal mikrofloraları yerleştirmeye yardımcı olurlar.

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yorgunluk ve uykusuzluğa neden olan şeyler haberimizde. Her türlü şeye bağımlı olmak yorgunluk ve uykusuzluğa neden olabilir.

İnsanlık tarihi boyunca en çok önem verilen konularından biri hiç şüphesiz: ''Aşk'' oldu. Aşkın insan beynindeki etkileri ise oldukça dikkat çekici. Tutkulu aşk dönemi...

Hamilelikte beslenme sadece anne adayının değil bebeğin sağlığını da yakından ilgilendiriyor. Vejetaryen beslenme tarzını seçen anne adaylarının aklındaki ilk soru ise...

Acıbadem Altunizade Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Keramettin Şar obezitenin en sık yol açtığı 11 sağlık sorununu anlattı, önemli bilgiler verdi.

Kışın mevsimindeki soğuk ve grip salgınları herkesi etkilese de en çok hamileler durumdan muzdarip olur. Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel ...

Türkiye’nin Bağımlılık Risk Profili ve Ruh Sağlığı Haritası oluşturuldu. Buna göre, sigara içme oranında erkekler %52,9 ile ilk sırada yer alırken; kadınlarda bu oran ...

VKV Sağlık Kuruluşları doktorları 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü kapsamında tütün ve çeşitlerinin zararlarına dikkat çekiyor. Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları ...

Yazarlar
Website Security Test