Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mars'ta Yaşam Hakkında İpuçları

28.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Zehirli Volkanik Gölde yaşayan mikroplar Mars hakkında ipuçları taşıyor! Colorado Üniversitesindeki araştırmacılar, dünyadaki en zorlu ortamlardan biri olarak görülebilecek toksik volkanik bir gölde yaşayan mikropları keşfettiler. Araştırmacıların geçtiğimiz günlerde internet üzerinden olarak yayınladıkları bu bulgular, Mars'ta yaşam izleri arayan bilim insanlarına rehberlik edebilir.

Colorado Boulder Üniversitesinde Jeolojik Bilimler alanında doktorasını tamamlayan Sarah Black, Caliente Gölü yakınlarındaki son volkanik aktiviteden mineralleri analiz ediyor.

Colorado Üniversitesindeki araştırmacılar, dünyadaki en sert ortamlardan biri olarak görülebilecek toksik volkanik bir gölde yaşayan mikropları keşfettiler. Araştırmacıların geçtiğimiz günlerde internet üzerinden olarak yayınladıkları bu bulgular, Mars'ta yaşam izleri arayan bilim insanlarına rehberlik edebilir.

Colorado Üniversitesindeki Yardımcı Doçent Brian Hynek tarafından yönetilen ekip, Caliente Gölünden su örnekleri toplamak için, ikinci derece yanıklar, sülfürik asit dumanları ve patlama tehlikeleriyle karşı karşıya kaldı.

Kosta Rika’nın Poás Volkanı’nda yer alan bu su kütlesi, musluk suyundan 10 milyon kat daha asidik ve kaynama ısısına  yakın sıcaklıklara ulaşabiliyor.  Hynek'e göre, erken Mars'ın yüzeyini örten karakteristik delikli antik kaplıcaları andırıyor.

Kosta Rika'daki bu volkanik göl, yaşayan organizmaları hayat olanağı sunuyor- ancak sadece bir tür için. Hynek ve meslektaşları, göl suyundaki tek bir bakteri türüne ait mikroplar buldular, kayaların diplerinde yaşayan bir orgamizma türü.

Atmosfer ve Uzay Fiziği Laboratuvarı ve Jeoloji Bilimleri Bölümü'nden Hynek'e göre, “Son derece zorlu bir ortamda bile, hala hayat olabilir”. “Hayat belirtisi var fakat yine de çok kısıtlı bir hayat var. Mars, her zaman tarihinin ilk dönemlerinde olduğu gibi zor ve aşırılıklara sahip bir ortamdı. Bu yüzden muhtemelen orada büyük ölçekli biyoçeşitliliğin kanıtlarını bulmayı beklememeliyiz ”

Aynı zamanda, Colarado Boulder Üniversitesi Astrobiyoloji Merkezi'nin direktörü de olan Hynek, kariyerinin çoğunu dünyada, Mars'ın yaklaşık dört milyar yıl önceki  haline benzeyen yerleri araştırmaya harcadı. O zaman, yüzeyde su boldu. Onun amacı, Kızıl Gezegende hayatın evrimleşmiş olabileceği ortamları daha iyi anlamak.

Karşılaştırılabilir çevreleri bulmak için Hynek ve meslektaşları İzlanda, Nikaragua ve en son Kosta Rika'da düzinelerce volkanın yanına gitti. Caliente gölü, yeryüzündeki yaşam için en uç habitat olmayabilir, ama en dinamiklerinden biri sayılabilir. Burada su sıcaklıkları saatlerce hızla çılgınca dönebilir ve gölün altında çalışan magma kanalları sık, gayzer benzeri püskürmelere neden olabilir.

Hynek, “Yeryüzündeki yaşamın ne kadar tolere edebileceğinin sınırlarındayız” dedi. “Çok fazla zaman harcamak isteyeceğiniz bir yer değil, çünkü muhtemelen patlamalardan gelen çamur ve kükürtle kaplı olabilirsiniz.”

Bu “saçma” ortamda yaşayan organizmaları aramak için, araştırmacılar DNA için göl suyu örneklerini taradılar. Astrobiyoloji dergisinde yayınlanan bu araştırmada, bilim adamları daha önce kömür madenlerinden ve diğer zorlu lokasyonlarda ortaya çıkan zehirli atıklarda gördükleri bir grup mikrop olan, Acidiphilium cinsine ait bir bakteri türünün imzasını buldular.

Eğer Mars'ta yaşam gelişseydi, Caliente Gölünün "yalnız sakini" gibi görünebilirdi. Kızıl Gezegen, Hynek'in açıkladığı gibi, çok fazla güneş ışığı almıyor, bu yüzden fotosentetik organizmalar muhtemelen orada ortaya çıkmayacaktır. Bunun yerine, Mars'ta yaşamın, Caliente gölündeki bakterinin yaptığı gibi, Mars'ın tarihi hidrotermal sistemlerinde bol miktarda bulunan demir veya sülfür içeren minerallerinden beslenerek sürdürülebileceğini söyledi. 

 

2020 yılında NASA, fosil benzeri yaşamları araştırması için Mars 2020 adlı gezgin aracı Mars yüzeyine indirmeyi planlıyor.  Hynek'e göre NASA bu aracı uzaya göndermeden önce ilk olarak dünyadaki Mars benzeri ortamları araştırmalı. “Bu tür ortamlar muhtemelen yaşamın Dünya'da ilk evrimleştiği yerlerdir. Eğer Mars'ta da olduysa, o zaman bunların bakılması gereken kilit yerler olduğunu düşünüyorum. ”

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Japonlar depremi önceden haber verecek bir yazılım geliştirdi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen sosyal robot Nely, geleceğin dünyasını şekillendiren teknolojilerin ele alınacağı Türkiye’nin en büyük teknoloji ve dijital dö...

Ege Üniversitesi (EÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Andiç Çakır ile araştırma ekibi, özellikle inşaat sektöründe kullanılması amacıyla atık tu...

Liseli proje öğrencisi hamam böceği ve bordan radyasyon geçirmeyen yelek üretti

Boston Dynamics geliştirdiği Atlas isimli robotun son videosu yayınlandı.

Dijital reklam yatırımları, ilk yarıda 2017’nin aynı dönemine oranla yüzde 14 oranında artarak 1 milyar 213 milyon TL’ye ulaştı.

GM 9 Pro daha elinize ilk aldığınız andan itibaren size ''ben üst seviyede ve kaliteli bir telefonum'' diyor.

Yazarlar
Website Security Test