Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Terminatör Gerçek Oluyor

23.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Pensilvanya'da bulunan Carnegie Mellon Üniversitesinden bir grup bilim insanı, yumuşak, esnek ve hasar aldığı zaman kendi kendisini otomatik olarak yenileyebilen bir elektronik devre üzerinde çalışıyor. Kurşunla delik deşik etseniz bile, kendi kendisini iyileştirebilen yeni yumuşak robotik deri, robot teknolojilerinde çığır açacak.

Kurşunla delik deşik etseniz bile , kendi kendisini iyileştirebilen yeni yumuşak robotik deri icat edildi.  

Pensilvanya'da bulunan  Carnegie Mellon Üniversitesinden bir grup bilim insanı, yumuşak, esnek ve hasar aldığı zaman kendi kendisini otomatik olarak yenileyebilen bir elektronik devre üzerinde çalışıyor. 

Bu yeni "deri", esneyebilen, bükülebilen ve gerilebilen, kauçuk benzeri bir materyal üzerinde hareket eden likit metal damlacıklarından oluşuyor. Evet hemen aklınıza terminatör t 1000 robotunun geldiğini tahmin edebiliyoruz. 

Aslında "kendi kendisini tamir edebilen" demek biraz da yanlış bir tanımlama olabilir, çünkü bu esnek madde kendi kendisine dikiş atmıyor. Fakat yırtıldığında, delindiğinde veya kesildiğinde, likit metal parçaçıkları patlayarak açığa çıkıyor ve delik olan dokuların yerini alıyor. Böylece, materyal hasar alsa bile devrelerdeki elektrik akımı asla kesilmeden akışına devam edebiliyor. 

Bu araştırmayı yürüten Carnegie Mellon Üniversitesindeki ekipten Carmel Majidi yeni icatları ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında şunları söylüyor ;

"Eğer insan vücudu ve doğal ortam ile daha uyumlu makineler üretmek istiyorsak, yeni materyaller ile çalışamaya başlamak zorundayız" 

Günümüzde birçok mühendis yumuşak elektronik materyallerin, robotların işlevselliklerinde ve robotların toplum tarafından kabul görmeleri konusunda bir devrime imza atacağı hususunda hemfikir. 

Esnek ve dayanıklı materyallerin üretimi, günümüz robotlarının tuhaf ve sarsak hareketlerinin, iRobot filmindeki NS-5 gibi daha insansı bir hal almasına yardımcı olabilir. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

10 GB Ram’e sahip olan Xiaomi Mix3’te çentik yok güç var.

Japonlar depremi önceden haber verecek bir yazılım geliştirdi.

Türk mühendisler tarafından geliştirilen sosyal robot Nely, geleceğin dünyasını şekillendiren teknolojilerin ele alınacağı Türkiye’nin en büyük teknoloji ve dijital dö...

Ege Üniversitesi (EÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özge Andiç Çakır ile araştırma ekibi, özellikle inşaat sektöründe kullanılması amacıyla atık tu...

Liseli proje öğrencisi hamam böceği ve bordan radyasyon geçirmeyen yelek üretti

Boston Dynamics geliştirdiği Atlas isimli robotun son videosu yayınlandı.

Dijital reklam yatırımları, ilk yarıda 2017’nin aynı dönemine oranla yüzde 14 oranında artarak 1 milyar 213 milyon TL’ye ulaştı.

Yazarlar
Website Security Test