Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Telefonlarda Dijital Mobil Kimlik ve E - Ruhsat dönemi

24.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ülkemizde hemen hemen herkesin kullandığı cep telefonları, önemli güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

Özel verilerin korunması adına harekete geçen İzmirli yazılım şirketi Savuncell A.Ş., dünyada ilk kez cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi IMEI numarasına sahip cihazlarda kullanılmak üzere; dijital kimlik uygulaması geliştirdi.

'Dijital Mobil Kimlik' adı verilen uygulama, kişisel verilerin korunmasını sağlamasının yanı sıra; çalınma kaybolma ve diğer güvenlik açıklarının da önüne geçiyor.

Savuncell CEO'su Veysel Turan, 6 yıldır üzerinde çalıştıkları dijital mobil kimlik uygulamasının fikri ve sınai hakları ve patentinin Savuncell AŞ'ye ait olduğunu ve cep telefonlarında yaşanabilecek önemli güvenlik açıkları ile muhtemel sorunların tamamen ortadan kaldırılacağını söyledi.

Uygulama hakkında bilgi veren Turan, “Dijital Mobil Kimlik uygulaması; cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi IMEI numarasına sahip ve internete bağlanabilen cihazlarda kullanılmak üzere geliştirildi. Bu uygulama sayesinde herkes kendi telefonunu, araba ruhsatında olduğu gibi cihazın modeli, markası ve kimlik bilgileriyle birlikte kayıt altına alabilecek. Ayrıca dijital mobil kimlikle, IMEI klonlamanın da önüne geçiliyor.

ETKİN KORUMA SAĞLIYOR
İkinci el olarak aldığınız cep telefonu kötü amaçla kullanılmış olsa bile, dijital olarak tanımlanan 'zaman damgasıyla' birlikte, önceki suçların hiçbirinden kanun önünde suçlanmayacaksınız. Cep telefonu çalınması veya kaybolması halinde, sim kart çıkartılsa bile mobil kimlik uygulaması sayesinde bulunabiliyor. Çalıntı cep telefonunun başka şahıslara satılmasının da yasal olarak önüne geçilmiş oluyor. Yapılan tüm işlemler, BTK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların altyapısı kullanılarak oluşturuluyor ve tüm kayıtlar Bilgem TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi’inde muhafaza ediliyor. Dijital Mobil kimlik sayesinde telefonla yapılan dolandırıcılık suçlarının da önüne geçilmiş olacaktır. Kime ait olduğu bilinmeyen telefonlardan insanları arayarak kendini hâkim savcı olarak tanıtan suç örgütleri suç için kullandıkları kayıtsız cihazlara ulaşamayacaklardır. Vatandaş yaşayacağı bu tarz mağduriyetler engellenecektir” diye konuştu.

Dünya üzerinde ilk kez geliştirilen dijital mobil kimlik uygulamasının hem www.mobilkimlik.com sitesinden hem de ülke çapındaki 740 GSM bayisinden satın alınabileceğini kaydeden Veysel Turan, bir defa oluşturulan dijital kimliğin telefon satıldığı veya devredildiği ana kadar geçerli olduğuna dikkat çekti.

46 ÜLKEYE DİJİTAL MOBİL KİMLİK İHRAÇ EDECEK
Uygulamanın tüm Türkiye'de hizmete sunulduğunu dile getiren Savuncell CEO'su Veysel Turan, “Bu yıl içinde Amerika Kaliforniya'daki silikon vadisinde kurulacak bir ofisle birlikte dünya pazarına da açılmak için çalışmalarımız devam ediyor. Sistemi 2 yıl içinde 46 ülkede hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu yıl içinde ise ayda bir milyon kullanıcıyı sisteme dahil etmeyi planlıyoruz. Bu programı kullananlar, cep telefonlarının geçmişiyle ilgili bir güvenlik kaygısı duymayacak. Kendisi de telefonu satarken aynı şekilde bir endişe hissetmeyecek. Bunu Dünyada ilk defa İzmirli bir firma olarak başarmanın gururunu yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Siber güvenlik markası ESET, koronavirüs nedeniyle eve kapanan Türkiye’nin, dijital olarak da güvende kalması için internet güvenliği yazılımını 3 ay boyunca ücretsiz ...

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı en önemli tedbirlerin başında hijyen kurallarına uymak geliyor. Peki, en çok kullandığımız cihazlardan olan akıllı tele...

Teads markaların sosyal medya kampanyalarıyla sağladıkları erişim alanını genişletmelerine olanak tanıyacak yeni çözümünü duyurdu.

HUAWEI P40 lite, en yeni teknolojiyi mükemmel bir kullanıcı deneyimiyle sunacak yepyeni bir tasarımla Türkiye’de satışa sunuluyor. HUAWEI P40 lite ile yenilikçi dörtl...

Ericsson Frekans Paylaşımı (ESS), Swisscom, Telstra, Ooredoo ve Play gibi telekom hizmet sağlayıcılarının 5G kapsama alanını genişletiyor.

Siber güvenlik kuruluşu ESET, arkadaşlık sitelerinin gizlilik konusunda ne kadar duyarlı olduğunu inceleyen bir araştırmayı mercek altına aldı.

Türkiye'nin uzay serüvenini ilk kez dünya ile paylaşılacağı 5’inci GLOBAL SATSHOW 2020, dünya uydu ve uzay liderlerini 22-24 Nisan'da Antalya'da bir araya getirecek.

Yazarlar
Website Security Test