Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Youtube Music mi, Spotify mı? Hangi uygulama daha iyi?

6.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, son çeyrek finansal raporlarını açıkladığı konuşmasında YouTube Music servisinin 20 milyon aboneye ulaştığını söyledi. Müzik severler arasında ise Youtube Music mi, Spotify mı yoksa Apple Music mi gibi kıyaslamalar ve tartışmalar yaşanıyor.

YouTube Music, ortaya çıktığı tarihten itibaren 20 milyon abone sayısına ulaştı. Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai, son çeyrek finansal raporlarını açıkladığı konuşmasında YouTube Music servisinin 20 milyon abone sayısına ulaştığının altını çizerek müzik uygulaması alanında önemli bir figür olduklarını dile getirdi.

20 milyon abone sayısı Music servisi için önemli bir rakam ancak rakiplerini yakalamak için hala çok yolu var. Spotify’ın 115 milyon abonesi, Appe Music’in ise 55 milyon abonesi bulunuyor. YouTube içerik zenginliği ve sunduğu imkanlar açısından, rakiplerinden çok daha ileride bir servis ancak kullanıcıların yıllardır YouTube’u ücretsiz olarak kullanmaya alışmı olması, ücretli abonelik modeline geçişin önündeki en önemli engel.

Kullanıcıların YouTube Music'e geçme gerekçesi tamamen YouTube'un tüm veri tabanının Spotify ve Apple Music gibi uygulamalardan çok daha geniş olması. Bütün bu geniş veri tabanını bir de arkaplanda oynatma imkanı bulduğunuzda YouTube Music'e geçme fikri gerçekleşiyor. Ancak arkaplanda YouTube'un oynatılmasını sağlayan birçok korsan uygulamalar ve yöntemler mevcut. Bunlar YouTube Music'in abone kazanmasını baltalayan faktörler.

YouTube'da söz konusu müzik uygulamaları ile ilgili karşılaştırma videoları;

PEKİ GOOGLE'IN TÜM BU PROJELERİ NE DURUMDA?

Google bu bariyeri aşmak için bir süredir ücretli abonelere özel dizi filmler ve şovlar hazırlatıyordu ancak bu da tam anlamıyla yeterli olmadı. Online yayıncılık devi şimdi YouTube Music servisi ile reklamsız, kesintisiz, tamamen müzik dinlemeye odaklı Music servisi ile ücretli abonelerinin sayısını artırmaya çalışıyor. YouTube’un TV servisi de şimdilik yolunda gidiyor görünüyor. TV servisinin son üç aylık çeyrek dönemde 2 milyon yeni abone kazandığı anlaşılıyor. Rakiplerine oranla piyasaya çok geç girmesine rağmen YouTube TV servisinin güçlü rakamlara ulaşması, YouTube markasının etkisi olarak yorumlanıyor.

Google aynı zamanda, istediği başarıyı elde edemeyen servislere fazla enerji harcamadan kapatmasıyla da tanınıyor. Google+'nın kapatılması buna bir örnek olabilir. Dolayısıyla Music veya TV servisleri, hızlı kullanıcı kazansa da rakiplerinin elde ettiği gibi güçlü bir gelir elde edemezse, Google için önemi kalmayacaktır. Eğer rakiplerinden çok geride kalırsa, Google’ın YouTube Music servisini kapatıp bu ismi öldürmesi de kimseyi şaşırtmayacak.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Facebook ve Instagram’a göre kullanıcı sayısı nispeten daha az olan Twitter, hem etkisini hem de kullanıcı sayısını her geçen gün daha da artırıyor.

İletişim Uzmanı Pınar Pişirgen, sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı nasıl anlayacağınız konusunda birtakım ipuçları verdi. Pişirgen, iki kritik duruma dikkat çeke...

Yıllardır online alışverişlerde karar vermemize ve alışverişlerimizde fiyat kıyaslama yapmamızda büyük kolaylıklar sağlayan Google Alışveriş Reklamları, Google Aramala...

Tiplay Studio tarafından düzenlenen dünyanın en büyük oyun geliştirme etkinliği Global Game Jam Zaferiye Abalıoğlu Bilim ve Sanat Merkezinin ev sahipliği ile ilk defa ...

Yılın en heyecanla beklenen etkinliklerinden Gaming İstanbul, binlerce kişinin katılımıyla 4 gün sürecek maratonuna görkemli bir şekilde başladı.

PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro sahipleri için üç oyunu Şubat ayına özel ücretsiz yapıldı. Play Station için şubat ayında hangi oyunlar bedava?

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan güvenlik yazılımı şirketi Bitdefender Antivirüs, Google Play'de yüz binlerce kişi tarafından indirilen ve Android taban...

Yazarlar
Website Security Test