Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TSK envanterine giren İHA Black Hornet 3 incelemesi

9.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Donanım Haber'den dünyanın en küçük istihbarat, izleme ve keşif platformu olarak anılan Black Hornet 3 incelemesi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)'ne bağlı Özel Kuvvetler envanterinde bulunan böcek boyutundaki İHA Black Hornet 3'ün özellikleri göz dolduruyor.

DonanımHaber'de yayınlanan inceleme makalesinde Black Hornet 3'ün tüm özellikleri anlatılıyor. Dayanıklı ve kompakt bir tasarıma sahip araç, gizlilik gerektiren görevlerin icrası başta olmak üzere durumsal farkındalık yaratma, görüş hattı ötesi keşif, kuvvet koruma ve arama kurtarma gibi faaliyetlerde kullanılabiliyor. Black Hornet 3, 123 mm’lik rotor çapına ve 168 mm uzunluğa sahip. 33 gram ağırlığında olan araç sınıfının en iyi ses ve görsel saptama teknolojilerini üzerinde barındırıyor.

Büyük hali için tıklayın.

Askeri personelin muharebe teçhizatına rahatlıkla dâhil edilebilen Black Hornet 3, neredeyse hiç ses çıkarmadan hareket ettiği için gizliliğin esas olduğu görevlerde kullanmak için önemli bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Black Hornet 3’ü 15- 20 knot arasındaki rüzgâr hızlarında ve 10 ila 43 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda kullanabilmek mümkün. Otomatik ve manuel gezinme, bağlantı kopması halinde bağımsız hareket ve otomatik dönüş gibi birçok farklı uçuş modunda kullanılabilen Black Hornet 3'ün uçuşa hazır hale gelmesi için gereken sürenin 30 ila 120 saniye arasında değiştiği ifade edilmiş.

İki adet elektro optik kamerayla donatılan Black Hornet 3’te bir de termal LED ışıklı gece görüntüleyici bulunmakta. Termal görüntüleyici, askerlerin görüş mesafesini artırarak canlı videolar ve hareketsiz görüntüler yakalanmasına olanak sağlıyor. Küresel navigasyon uydu sistemi (GNSS) tarafından yönlendirilen aracın isteğe bağlı olarak eklenen bir özellik sayesinde GPS sinyalinin engellendiği iç mekân gibi alanlarda manuel olarak kontrol edilebildiğini de hatırlatalım.

2 km menzil ve 25 dakika havada kalabilme özelliğine sahip. Aracın azami hızı ise 21.48 km/s saat olarak belirtilmiş. Black Hornet’e sahip olmak ise kolay değil. İHA’nın fiyatının sahip olduğu donanımla birlikte 195 bin dolarlara çıktığı ifade ediliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Turizm ve gıda sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşması 31. Hotel Equipment ve 27.Food Product fuarları; dikkat çeken ürünlere, yeniliklere, Ar-Ge yatırımlarına ve ...

Dassault Systèmes için CITE Research tarafından hazırlanan raporun sonuçları, 2030 yılının şehir trend ve perspektiflerine ışık tutuyor.

Yaşar Üniversitesi’nin de ortakları arasında yer aldığı Missile adlı Avrupa Birliği (AB) projesi ile siber güvenliğin teknolojik ve yasal boyutunun yanı sıra ekonomik ...

Türkiye’nin en çok oynanan FPS oyununa özel Wolfteam Dergisi’nin yeni sayısı, Ocak 2020 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de satışa çıktı. Fiyatı 15,90 TL olan Wolfteam ...

Kullanıcılarını üzen WhatsApp reklamları ne zaman gösterilmeye başlayacak?

Play Station 5'in teknik özellikleri ortaya çıkmaya başlıyor; PS4'ten iki kat hızlı olacak.

Dünyada tüm zamanların en çok satan bilgisayar oyunları açıklandı. Açıklanan verilere göre dünyanın en çok satan iki oyunu zeka gelişimiyle ilgili.

Yazarlar
Website Security Test