Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Google'dan sonra birçok teknoloji devi Huawei ile bağlarını koparıyor

24.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Google'ın ardından diğer birçok teknoloji devi de Huawei ile bağlarını kopardığını açıkladı. Ticaret savaşlarındaki teknoloji

Google'ın ardından birçok şirket Huawei ile ilişkilerini askıya almak için harekete geçti. İlk hamleyi yapan Google'dan sonra Amerikan yonga üreticileri Intel, Broadcom, Qualcomm ve Xilinx gibi dev teknoloji şirketleri, Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldıklarını ve ürün tedariki sağlamayacaklarını açıkladı. Ayrıca Microsoft da listeye eklendi.

Ayrıca ARM de Huawei ile olan işleri askıya aldı. İngiltere merkezli çip tasarımcısı ARM, çalışanlarına Huawei ve bağlı kuruluşları ile ‘tüm aktif sözleşmeleri, desteği ve bekleyen sözleşmeleri’ durdurma talimatını verdi. ARM’nin tasarımları dünya çapında birçok mobil cihazda kullanılan işlemcilerin temelini oluşturuyor. Birçok telefon ve tabletteki işlemciler, ARM komut setini kullanıyor. Bununla birlikte bazı 5G baz istasyonları ve sunucular da ARM temelli.

Panasonic, Lumentum Holdings, Qorvo Inc, Analog Devices, Toshiba Corp ve  Inphi Corp gibi şirketler de Huawei ile aralarındaki faaliyeti durduklarını açıkladı.

Panasonic, belirli parçaların Huawei Technologies’e sevkiyatını durdurdu. Şirket yaptığı açıklamada, ABD’nin uygulamaya koyduğu yasak çerçevesinde Huawei ve 68 bağlı ortaklığı ile işlemlerin durdurulduğunu duyurdu. Panasonic açıklamasında, Huawei’ye sevkiyatı durdurulan parçaların yüzde 25 veya daha fazla ABD orjinli teknoloji veya metaryel kullanılan parçalar olduğunu belirtti. 

Optik parça üreticisi Lumentum Holdings'in geçtiğimiz çeyrek dönemde gelirinin yüzde 18'i Huawei'den idi.

Qorvo Inc., Huawei’ye sevkıyatının durdurmasının ilk çeyrek gelirine 50 milyon dolarlık darbe vuracağı tahmininde bulundu. 31 Mart’ta sona eren mali yılda, şirket gelirinin yüzde 15’ini Huawei’den elde etmişti.

Piyasa analistleri bu dalganın devam etmesi durumunda Huawei'nin büyük darbe yiyeceği görüşünde. Huawei’nin Çin’de 30, ABD’de ise 20’den fazla büyük tedarikçisi bulunuyor. ABD’nin, dış ticaret açığını kapatmak için ilk olarak Mart 2018’de Çin’den ithal edilen güneş panelleri ve alüminyuma uygulanan gümrük vergilerini artırması ile başlayan ABD-Çin ticaret savaşı, zaman içinde karşılıklı vergi artışları ile kızıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, geçen hafta, telekomünikasyon ekipmanlarını dış ticaret yasağı listesine eklemesinin ardından yabancı rakiplerin, teknolojileri ve servislerinin engellenmesi bağlamında “ulusal ekonomik acil durum” ilan etmesi, ticaret savaşlarını teknoloji bağlamında yeniden dünya gündemine oturttu. ABD hükümetinin söz konusu kararının ardından Silikon Vadisi’nin dev şirketlerinden de buna paralel adımlar gelmeye başladı. Google'ın başlattığı dalga sonrası küresel teknoloji devleri Huawei ile bağlarını koparmaya başladı.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Microsoft Teknoloji Merkezi'nin açılışı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç ve Microsoft Türkiy...

Huawei Ark OS işletim sistemi ekran görüntüleri

Eğer daha verimli enerji kaynaklarına geçilip, sistemlerin verimi artırılmazsa 2025 yılında dünya çapında üretilen enerjinin yüzde 20’si veri merkezlerinde kullanılacak

Huawei Trump'a karşı işte yeni işletim sistemi : Huawei Ark OS

Çin'in büyük şehirlerinde tam otomatik ve akıllı `drone´larla kapıya teslimat kargo hizmeti başladı.

Google'dan Google Haberler (News) ile ilgili açıklama geldi. Google, teknik bir sorundan dolayı yeni haberlerin yayınlanmadığını söyledi.

Kütahya'da Lise öğrencileri tarafından üretilen yerli roketin ilk fırlatma denemesi başarıyla sonuçlandı.

Yazarlar
Website Security Test