Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'la Haziran Ayı Kültür Sanat'a Gözlem

1.6.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Devrim Erbil, Ekol Sanat’ta hayran bıraktı

Çağdaş Türk resim sanatına özgün tarzıyla imzasını atan, Türk resminin yaşayan en önemli ressamlarından Devlet Sanatçısı Profesör Devrim Erbil İzmir’de Ekol Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.


Ekol Sanat Galerisi'nde Devrim Erbil, Ressam Bercis Kızıltan ve eşi Güman Kızıltan.

 

Erbil’in ‘Bir Kenti Düşlemek’ adını verdiği sergisi resim sanatının yanı sıra, seramik, mozaik, vitray, halı resimleri ve gravür ipek baskı tekniklerinde 40 farklı eserden oluştu. Sergi, Nisan ve Mayıs aylarında Ekol Sanat Galerisi’nde izlenirken eserlerine hayran bıraktı.  

Sanatın ne kadar konuşulursa o kadar var olan bir olgu olduğunu belirten Devrim Erbil, “Hem sanatçı hem de eğitimci olarak tüm Türkiye’de yapılan çalışmaları kendime dert edindim. Türkiye’nin çağdaşlaşmasına ve sanatsal anlamda da gelişmesine inandım. Türkiye’de eğitimciler, sanatçılar, galeriler ve sanat eğitimleri artmalı. Sanat kentin her yerine yayılmalıdır” dedi.

Ekol Hastanesi ve Ekol Sanat Galerisi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Mehmet Baz, “Devrim Erbil, ritim ve titreşimi Türk Resmine armağan eden ilk sanatçıdır. Çizgileri, birebir şiirin diline karşılık gelmektedir” dedi.

Müzik dergisi ROLL LIFE yayınlandı

Roll Life

Büyük ilgi gören Spor Life’ın yayıncıları bu kez bir gençlik ve müzik dergisi çıkardılar. Seçkin satış noktalarında yerini alan iki ayda bir yayınlanacak Roll Life Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini Demokrat İzmir’in unutulmaz müzik yazarı Erkan Sevinç yapıyor.Başyazar ve yayın danışmanlığını Emin Yeğinboy,Genel Koordinatörlüğünü Melih Işınak’ın yaptığı derginin İstanbul Temsilciliğini Bektaş Türk üstlendi.

Roll Life’ın ilk sayısının kapağını İzmirli sanatçı Evrim Özkaynak süslüyor. Derginin yazarları arasında Naim Dilmener, Ali Kocatepe, Ümit Tunçağ, Ali Rıza Türker, Işın Ergüney, Neşem Yaşar, Erhan Doğan, Gülşah Elikbank, Gaye Dilek Gezer ve Ayhun Alpagut yer alıyor.

Sivas'ta Aşık Veysel Evi açıldı


Aşık Veysel’in balmumu heykeli

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın projesinde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın katkılarıyla yapımı tamamlanan Aşık Veysel Sanat ve Kültür Evi'nin açılışı Sivas’ta gerçekleştirildi. 355 bin liraya mal olan kültür evinin içerisinde Aşık Veysel Odası, Ozanlar Odası, Aşık Veysel'in bal mumundan heykeli ve etkinlik odaları bulunuyor. 
Açılışta konuşan Aşık Veysel'in torunu Sebahattin Şatıroğlu, dedesi adına böyle kültür evinin açılmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi. 

 KOLEKSİYON TABLOLARIM

 

“Bihrat Mavitan (Biko)” bir tanedir…

Biko

 

Biz, ona “Biko” deriz…

Lise ve ilk gençlik arkadaşımdır.

Bihrat Mavitan, şimdi ülkemizin en ünlü heykeltıraş ve ressamlarından biridir…

Dedim ya, biz ona “Biko” deriz…

O, kendini şöyle anlatır: “Ben Bihrat Mavitan,1948 Gavur İzmir´de doğdum, Evvelim Giritli.. 1966, Bal´lıyım,1968, Akademi´ye girdim,1973, Heykeltraş oldum, hem de yüksek,1975, Asistan oldum,1977 Oğlum Tan geldi, 1984 Hocalar sakal kesti, ben istifa ettim,1985 Ressam Alev Ermiş ile evlendim,1986 Kuzguncuk´a yerleştim,1994 Kızım Tane geldi, sayısız sergi açtım, ödül aldım,1948´den beri rüya görüyorum,1959´dan beri resim yapıyorum,1969´dan beri heykel yapıyorum ve bu galiba böyle devam edecek…”

Şimdi de, ben Bihrat Mavitan’ı anlatayım…

Onun (60 x 40) boyutlarında tuval üzerine yağlıboya tablosu, Resim Koleksiyonum’un en nadide yapıtlarından biridir. Biko, bu yapıtını 1987’de yapmış, bana 1989’da armağan etmiş. İlginçtir evimde duvarlarımı doldurmuş tablo koleksiyonumda Bihrat’ın tablosu ile babası rahmetli Vedat Mavitan’ın tablosu karşı karşıya birbirlerine bakarlar. Vedat  Bey’in İzmir Saat Kulesi’ni yansıtan tablosunu da bana eşi sevgili dostum Türk-Amerikan Derneği’nin eski karizmatik başkanı Nesrin Mavitan ablam hediye etmişti. Her iki Mavitan’a rahmet diliyorum.

Bihrat Mavitan evimdeki tablosu

Biko, 1960’da Bornova Anadolu Lisesi’nden bizim liseye Karşıyaka Lisesi’ne geldi, aynı öğretmenlerden aynı sınıflarda okuduk, aynı koridorlarda koşuştuk. Sarı kıvırcık saçlı, maviş gözlü, sempatik ama ağırbaşlı mesafeli bir çocuktu.

Daha sonra eski Karşıyaka’nın cennet yalısında, cıvıl cıvıl çarşısında, gençlerin karargahı Majestik Bilardo Salonu’nda, tepinip durduğumuz diskolarda (Disko Saffet, Karina,  Moğambo) ortak arkadaş guruplarında birlikte olduk… Bostanlılı Kayhan, Kenan Tapman, Salim Şensan, Bambino Ahmet, hala dostluğumuzu tırmandırarak sürdürdüğümüz güzel insan Levent Çullu (Omali), Stik Onur, İsmet Özgenç (Çıkıntı) birlikte gezip eğlendiğimiz, KSK maçlarında yan yana kendimizden geçtiğimiz yakın arkadaşlarımızdı.

Biko, daha o yıllarda hepimizden farklıydı… Çünkü içinde sanat güneşi olan tek arkadaşımız oydu, daha lise yıllarından sanatın kışkırtıcı ışıltısı damarlarında geziniyordu.. Biz, Karşıyakalı gençlerin ise sanattan manattan haberi yoktu. Varsa yoksa dersler, maçlar ve mahallenin kızları… Hele hele Numune, Yamanlar, Amerikan Kız gibi kolejlerin burnu büyük, zirzop kızları… Ne yazık ki ağırbaşlı, çalışkan, mütevazi kızları hep gözümüzden kaçırdık. Tüh bize…

Biko, içimizden tek kişi olarak, yıldırım hızıyla Güzel Sanatlar Akademisi’ne uçtu gitti… İstanbul hayatımızda ben de Teknik Üniversiteyi kazanmıştım. Zaman zaman Çiçek Pasajı’nda birlikte olduk, o günlerden sevgili Kayhan’ın da yanımızda olduğu bir fotoğrafı ilişikte sundum.

Biko, zamanla, (bence) çok önemli, erişilmez, benzersiz bir ressam ve heykeltıraş oldu…

Milyonlarca fırça darbesi, tonlarca hamur, kil, çamur, on milyonlarca el emeği… Saniyeler, dakikalar, saatler, günler, aylar ve seneler…

Biko, hep çalıştı, hep çabaladı… Hep üretti…

Eserlerine uygun öylesine uyumlu bir fiziki görünüş ve karizmatik kişisel portre yarattı ki, İstanbul’da milyon kişi içinde tek bakışta işte sanatçı budur dersiniz, onu İstiklal Caddesi’nde veya Boğaziçi sahillerinde görürseniz…

Şimdi Kuzguncuk’taki atölyesinde yine eşsiz eserleri yaratmaktadır şu anda…

İzmir’den örnek vereyim… Karşıyaka’daki İnsan Hakları Anıtı, Konak sahilindeki kadırga iskeleti, Kültürpark’taki Halikarnas Balıkçısı Heykeli onun eseridir. Hatırlayamıyorum, daha onlarca eseri ülkemizin en güzel köşelerinde parlamakta…

Biko, bir tanedir…

Onunla arkadaş olduğum için gurur duyarım… Başarılarını uzaktan alkışlarım… O da herhalde benim yazarlığımı takdir ediyor ki, 22 Şubat 2000 tarihinde bana nefis bir armağanı kargo ile gönderdi. Karşıyaka Spor Kulübü(nün yeşil-kırmız renklerini yansıtan bir zarif kutunun üzerinde “Sevgili dost Yaşar Aksoy… Kalemin kanatlansın… Bihrat…” yazıyordu. Kutunun içinde iki yanına iki küçük kanat eklenmiş bir  kurşun kalem heykelciği vardı… Onlarca ödülümün bulunduğu onur dolabımda en önde Biko’nun bu manevi ödülü durmaktadır bugün.

Biko, iyi ki varsın…

İyi ki senden bir hatıra duvarımı süslüyor…

Daima da, baban Vedat Mavitan’a bakacak…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TOSCA, 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında 14 Eylül’de Efes’te sahneleniyor…

İrlandalı rock grubu Cranberries'in Ocak ayında 46 yaşındayken hayatını kaybeden solisti Dolores O'Riordan’ın alkol zehirlenmesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, sürpriz isimler ve yepyeni içerikleriyle 28. kez caz severlerle buluşuyor.

Dünyaca ünlü bale topluluğu Moscow State Ballet Topluluğu Eylül ayında yeniden Türkiye’de.

SGF–İzmir, Açık Stüdyo tarafından bu yıl Lokall İzmir Kent Rehberi iletişim sponsorluğuyla, Civil Society Exchange, Spaces of Culture, Seferihisar Belediyesi desteğiyl...

Akademisyenler Doç. Dr. Ferah Onat ve Dr. Göker Gülay, 10 Youtube fenomeninin videolarını inceleyerek yoğun etkileşim alıp ilgi görme nedenlerini araştırdı.

Yazarlar
Website Security Test