Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'la Kültür Sanat'a Gözlem

4.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

KNK dergimiz Turizm Ödülü kazandı

Konak Belediyesi Başkanı Sema Pekdaş ve gazeteci Işık Teoman, İzmir 10. Turizm Ödülü’nü alkışlar içinde aldılar.

Gazeteci Işık Teoman yönetimindeki Konak Belediyesi’nin KNK Kent kültürü dergisi İzmir 10.Turizm Ödülü’nü kazandı. İzmir’in kent kültürüne yaptığı benzersiz katkılar ve yayınladığı araştırma yazılarıyla gerçek bir kent tarih dergisi olarak parlayan KNK dergisini kutluyoruz.

Bu arada Konak Belediyesi'nin süreli yayınlarından olan Kent Konak KNK dergisine iki ödül daha geldi...

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği geleneksel Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Gazetecilik Yarışması sonuçlandı.  Güncel Yazılarda, Tayyar Özdemir KNK Dergi’de kaleme aldığı Zaman Tüneli yazısıyla, Güncel Yazılar Jüri Özel Ödülü dalında ise Işık Teoman KNK Dergi’de yayınladığı “Son buharlı, son makinist” araştırması ile Hasan Tahsin gazetecilik ödülüne layık bulundu.

KNK Dergisinin Bahar sayısı olan Mayıs – Haziran sayısı da yayınlandı. Birbirinden güzel araştırmaların bulunduğu dergi, Konak Belediyesi tarafından halka ücretsiz dağıtılmakta.

KNK dergisi 2018 bahar sayısı yayınlandı

 

Esat Erçetingöz’ün “Deli Martılar”ı..

Foto Muhabirliğinin emektarı Esat Erçetingöz

Ege Magazin Gazetecileri Derneği üyesi gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Esat Erçetingöz’ün “Deli Martılar” adlı fotoğraf sergisi açıldı.

9 Nisan pazartesi günü Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sergi açılışına CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Gözlem gazetesi imtiyaz sahibi Çetin Gürel, Gözlem gazetesi Sanata Gözlem sayfası yöneticisi Yaşar Aksoy, Erçetingöz’ün gazeteci arkadaşları ve çok sayıda davetli katıldı.

Demokrat İzmir gazetesinden yetişen ve İzmir’de uzun yıllar çeşitli gazete ve dergilerde muhabirlik ve foto muhabirliği yapan duayen gazeteci Esat Erçetingöz, şiirlere konu olmuş martılara uzun bir süredir vizöründen baktığını söyledi.

 

Başkan’ın kitabı Doğan Kitap’tan yayınlandı

TÜYAP Kitap Fuarı’nda Hüseyin Mutlu Akpınar’ı ve kitabını kutladık

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın Doğan Kitap’tan yayınlanan “Bir Başkan Bir Şehir Bir Aşk” isimli kitabı büyük ilgi çekti ve TÜYAP Kitap Fuarı’ndaki imza gününde önünde uzun kuyruklar oluştu.

Hayıtını, özlemlerini ve hizmetlerini anlattığı kitabında Hüseyin Mutlu Akpınar, bir yerel yönetim yöneticisinin iç dünyasını yansıtmakla bir ilginç deneme yapmış oluyor. Böylece şehirleri yöneten yerel yöneticilerin hangi ideal ve bilgi donanımlarına sahip olmaları konusunda bir fikir sahibi oluyoruz. Her yerel yöneticinin kendi disiplinleri konusunda kitap yazmaları ufkumuzu açacaktır düşüncesini taşımaktayız.

Başkan Akpınar’ın kitabı

Türkiye Pavyonu sanatçısı İnci Eviner

İnci Eviner

11 Mayıs - 24 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi’indeki Türkiye Pavyonu için yapıt üretecek sanatçı, İnci Eviner olarak belirlendi. Sergi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, Arsenale’de 2014-2034 dönemi için tahsis edilen, uzun süreli mekânda yer alacak.

 

KOLEKSİYON TABLOLARIM

Cumbada Aliye Berger keyfi…

Evimin cumbasını minik bir sanat galerisi haline getirmişimdir. Derinliği biraz büyükçe olan cumbamın üç duvarı vardır. Bu duvarlarda nispeten küçük ölçekli 15 tablo asılıdır. Hayatımın büyük kısmının geçtiği cumbamda denize doğru bakarken aniden başımı yana döndürdüğümde duvarımda gözüme çarpan ilk tablom, epey önceki yıllarda satın alıp astığım bir Aliye Berger gravürüdür.

25x35 boyutlarında tahta üzerine yakma yöntemi ile gerçekleştirilmiş bu yapıt, bir İstanbul manzarasıdır. Ortaköy Camisi, önündeki tekneler ve dalgalı denizin yaşatıldığı bu gravür, beni bir anda pek sevdiğim Ortaköy sahiline savurur. Sonra başımı yeniden öte yana çevirdiğimde ise Gerence rüzgarı ile kabarıp coşan Boyalık (Çeşme) sahili dalgaları beni kucaklar…

Ressam ve gravür sanatçısı, daha da ilginci Kabaağaçlı Şakir Paşa’nın kızı olan Aliye Berger’in yaşam öyküsünü öğrenelim mi?...

ALİYE BERGER (1903 Büyükada,  1974 Büyükada)

Türk gravür ve grafik sanatçısı, ressam. Türkiye’nin ilk kazıma ve oyma gravür sanatçılarındandır. Adını geniş sanat çevrelerine ilk kez 1954’te Yapı Kredi Bankası’nın düzenlediği resim yarışmasında birinci seçilerek duyuran sanatçı, dışa vurumcu oyma baskıları ile tanınır.

Babası Kabaağaçlı Şakir Paşa, annesi Giritli Sare İsmail Hanım’dır. Yazar Halikarnas Balıkçısı ile ressam Fahrünnisa Zeyd’in kardeşi ; seramik sanatçısı Füreya Koral, tiyatrocu Şirin Devrim ile ressam Nejat Devrim’in teyzesidir.

Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi’nde eğitim gördü. Resim ve piyano dersleri aldı. 1924’te Türkiye’de bulunan Macar keman virtüözü ve pedagog Karl Berger’den ders aldı. İlişkileri aşka dönüşen çift, yirmi üç yıl beraber yaşadı.

1935’ten 1939’a kadar Berlin ve Paris’te kardeşi Fahrünnisa Zeyd’in yanında kalarak sanat hareketlerini izledi. 1947’de Karl Berger’le evlenen Aliye Berger, altı ay sonra eşini kaybedince Londra’ya giderek John Buckland Wright’in atölyesinde heykel ve gravür çalıştı, 1951’de Türkiye’ye 150 gravür ile dönerek ilk kişisel sergisini açtı.

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği’nin (AICA) 1954’te İstanbul’da toplanan kongresi nedeniyle Yapı Kredi Bankası’nın düzenlediği “İş ve İstihsal” konulu yarışmada “Güneşin Doğuşu” adlı ilk yağlıboya çalışmasıyla birincilik ödülünü kazandı. Sanatçı, ertesi yıl 2. Tahran Bienali'nde ikincilik ödülünü aldı.

İstanbul gravürü

Aliye Berger desen ve yağlıboya resimler yaptıysa da çoğunlukla oyma baskı tekniğinde, siyah-beyazın ara tonlarında yapıtlar verdi. Zımpara kağıdı, kasap kağıdı ve tülbenti malzeme olarak kullanan sanatçı günlük yaşamın kalıplarını, İstanbul’un çeşitli köşelerini bazen gerçekçi, bazen de fantastik biçimde, özgün bir lirizm ve dışavurumculukla yansıttı. Yaşamı boyunca dünyanın çeşitli kentlerinde on iki özel sergi açtı, kırk sekiz karma sergiye katıldı.

Sanatçı, 10 Ağustos 1974'te Büyükada'da hayatını kaybetti. 

YAŞAR AKSOY

 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gülten Akın Kimdir? Gülten Akın Şiirleri hangi şiir akımına dahildir? Hangi ünlülüler Gülten Akın şiirlerini bestelemiştir?

Cumhuriyetin 95. yılında “Neden, Cumhuriyeti kurduk?” sorusunu sormakta büyük fayda vardır. Geriye dönelim, 1923’lere...

TOSCA, 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında 14 Eylül’de Efes’te sahneleniyor…

İrlandalı rock grubu Cranberries'in Ocak ayında 46 yaşındayken hayatını kaybeden solisti Dolores O'Riordan’ın alkol zehirlenmesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, sürpriz isimler ve yepyeni içerikleriyle 28. kez caz severlerle buluşuyor.

Yazarlar
Website Security Test