Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'la Kültür Sanat'a Gözlem

3.3.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Liflerin sanatçısı alkışları hak etti..

Bir Lif sanatı örneği

Çarıkların evreni

Lif ayakkabı

İzmir’deki “Galeri A Güncel Sanat Merkezi”nde Tekstil ve Moda Tasarımı Profesörü, Lif sanatçısı, araştırmacı –yazar Suhandan Özay Demirkan’ın “Liflerin Dili – Fiber Language” başlıklı “gerçek sanat” içerikli bir sergisi yılın sanat olayı olarak aklımıza kazındı. Bu sergide liflerle başlayan öyküler sanatseverlere sunuldu..

 

Önce zanaat vardı.. Sonra Klasik Sanat var oldu, sonraları Çağdaş Sanat var; Post – Modern Sanat gibi süreçler ve tanımlar yaratıldı. Daha birçok akımlar ortaya çıktı. Bugün evrensel sanatın boyutlarını ve derinliklerini izleyebilmek hele hele anlayıp yorumlayabilmek son derece seçkin bir akademik bilgi ve donanım gerektirmekte. Her şeye rağmen, yani bazı ultra sanat etkinliklerinde sanatçının eskimiş ayakkabılarını demir bir çubuk kaideye yerleştirip çağdaş sanat diye takdim etmesine rağmen, sanatın evrildiği uzay, sibernetiğin de desteği ile hızla yeni kavramlara kavuşmakta.

 

Suhandan Özay Demirkan’ın sergisini izledikten sonra hissettiklerimizi “gerçek sanat” ifadesi ile somutlaştırmak zorunda kaldık. Çünkü bu sergide hem otantik uzanım, hem yaratış mucizeleri, hem akademik disiplin, hem sanata olan bir ömürlük saygı ve sevgi vardı. Bir şey daha vardı; eğer bir sanat sergisi kozmik şirketlerin uzaya uzanmış gökdelenlerinde gerçekleşirken hızla ellerine şarap kadehlerini alan bir avuç burjuvanın gülücükleri ile süslenmiş ise, o sanat sadece gazetelerin süslü magazin sayfalarında yer alır, o kadar tadı kalır geriye, zaten istenen de budur.

 

Ama Suhandan Özay Demirkan’ın sergisi, her kuşaktan, her sanat disiplininden kentin tüm sanat geçmişini içine çeker ve galerinin mekanında buluşturabilmeyi becermiş ise, işte o sanata, “gerçek sanat” diyebilmeyiz.

 

1970’lerden beri sanat muhabirliği yaptık. Tam 45 yıl boyunca kentten gelip geçmiş sanat disiplinlerinden nice sanatçıyı bu sergide görme ve yeniden konuşabilme keyfini yaşadık. Bu tür buluşmalar ne yazık ki başka sanat ortamlarında gerçekleşmemekte.

 

Sergide karşılaştığımız nice sanatçılar ve kalabalık sanat öğrencileri bu kentin kaldırımlarına ruh vermeye çabalamış sanatçılardı; ve hepsi liflerin öyküsünde buluştular, Alsancak Kilisesi’nin yan sokağındaki küçük eski Rum evinin sergi odalarını doldurup doldurup boşattılar. Son yıllarda bu İzmir’de rastlanmayan bir etkinlikti. Bu bakımdan sanatçımızı ve galeri yöneticiliğini kutlamak gerek.

"Ayakkabı heykel" çalışmaları Özay ın sanatsal çizgisini farklı yönüdür..  "Çarık- Anadolu Lif Ayakkabılar" "Çeyiz Sandığı-Gelin Ayakkabıları", "Fantastik Ayakkabılar","Leyla'nın Kocaya Kaçtığı Pabuç" gibi farklı koleksiyonlar sergilendiği pek çok müzede yerini aldı..

 

Suhandan Özay Demirkan, İzmirlidir, İzmir Amerikan Koleji mezunudur, sanat eğitimini (Lisans ve Y. Lisans), Hochschule für Angewandte Kunst in Wien, Avusturya da, Dekorative Gestaltung un Textile (Dekoratif Yapıtlar ve Tekstil-Moda) alanında tamamlayarak 1971’de Viyana Devlet Akademi ödülünü aldı.

 

D.E.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümünde “Dokuma Resim Sanatı” üzerine  “Sanatta Yeterlik” derecesini tamamladı. 1997’de  Alaçatı, Çeşme’de atölye ve galerisini kurdu. Bir sanat profesörü olarak gönüllere yerleşti ve alkışları hak etti.

Öğrencileri ve sanatçılar, Suhandan hocayı yalnız bırakmadılar

 

Murat Belge yine gündemde!

Murat Belge

“Risk Altındaki Akademisyenler” kapsamında İngiltere’ye, Oxford Üniversitesi’ne intikal etme başvurusunda bulunarak Türkiye’nin siyaset sahnesinde yeni bir dalgalanmaya yol açan yazar Murat Belge, son kitabı ”Şairaneden Şiirsele – Türkiye’de Modern Şiir’ başlıklı oylumlu kitabı ile de edebiyat dünyasında fırtınalar kopardı.

Özdemir İnce’den Enis Batur’a birçok edebiyatçının itirazıyla karşılaşan kitap, Attila İlhan’a yaptığı ağır eleştiriler ve şiirimizi özgün biçimde değil tam tersine özel duygularla gündeme getirdiği için basında çok tartışıldı. Yine de Türkiye’nin son 40 yılına damgasını vurmuş bir Marksizmden dosdoğru Liberalizme savrulmuş tam Batıcı bir düşünürün edebiyat tarihimiz ile ilgili çözümlemelerini öğrenmek için paha biçilmez bir yapıt olarak kütüphanelerde yerini aldı.

Mustafa Yıldız’a Brezilya’dan ödül

 

Mustafa Yıldız ve ödül kazanan eseri.

Karikatürist Mustafa Yıldız'a Brezilya'da düzenlenen 13. Uluslararası Limeira Karikatür Yarışması'nda 'En İyi Dijital' karikatür ödülü verildi. 6 dalda yapılan yarışmada 'En İyi Dijital' karikatür ödülüne layık görüldü.

1000 civarında karikatürün arasından ilk altıya girip ödül kazanmanın gururunu yaşayan Yıldız, "Dünyanın en usta çizerlerinin boy gösterdiği yarışmada ödül almam beni oldukça mutlu etti. Bu benim uluslararası alanda 6. ödülüm. Ulusal yarışmalarda elliden fazla ödülüm var. Ayrıca karikatür eğitmenliği yapıyorum. Çeşitli gazete ve dergilere çiziyorum. Karikatür ve mizahın her alanında etkinlikler düzenliyorum" dedi.

 

Turan Özdemir seni özlüyoruz

‘Dondurmam Gaymak’ filmiyle tanınan tiyatro ve sinema oyuncusu ve Hacettepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü mezunu Turan Özdemir’in, kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi üzerinden bir ayı geçkin zaman geçti. Bu arada sanatı her çeşidinden bir çok sanatçı hala Turan Özdemir’in ardından hüzünlerini belirtmekte.

Muğla’da doğumlu  Özdemir, tiyatro, sinema, dizi oyuncusu ve seslendirme sanatçısı idi, bir süre İzmir Devlet Tiyatrosu’nda görev yaptıktan sonra, İstanbul’a yerleşti. Sonra kamera karşısına geçerek sinemada karar kıldı. En büyük çıkışını “Dondurmam Gaymak” filminde başrol oynayarak yaptı. Özdemir, reklam filmi ve dizilerde de rol almasının yanında, seslendirme sanatçılığı yaptı.

KOLEKSİYON TABLOLARIM

 

Ali Rıza Kırkan hocamıza sevgiyle…

Ali Rıza Kırkan

Rahmetli Ali Rıza Kırkan, ressamlığı bir zanaat olarak benimsemiş, bu sanatın inceliklerini öğrencilerine aktarmak için didinen bir tertemiz ruhlu insandı. Yıllarını eğitim dünyasına armağan etti.

1932'de Söke'de doğdu. Ankara Gazi eğitim Enstitüsü Resim iş Bölümünden mezun olduktan sonra yıllarca resim öğretmenliği yaptı. Bir çok karma sergiye katıldı. Buca Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü'nün yıllarca başarılı öğretim üyeliği görevini yürüttü.

İzlenimci bir anlayışla doğayı eserlerine aktardı. Suluboya tekniğini daha duyarlı bir yaklaşım olarak benimsedi. Peyzajlarıyla ünlendi. Televizyonlarda yaptığı sürekli programlarla resim sanatını halka sevdirdi. 2008 yılında vefat etti...

Benim koleksiyonumda da 35x45 boyutlarında karton üzerine suluboya bir peyzajı bulunmakta. Sevdiğim bir tablodur. İçimi okşar... Şiir yazmak isterim...

Hocamız bunu bana armağan ederken arkasına şunları yazmış:
"Sayın Yaşar Aksoy... Sanata ve sanatçıya karşı çok yakın ilgilerinizden dolayı teşükkür eder, bu tablomu en derin ve temiz duygularımla zatınıza takdim etmekten gurur duyuyorum... Saygılarımla... 13.12.1988... Ali Rıza Kırkan"...

Evet… Ali Rıza Kırkan'ın tertemiz duyguları vardı...
İyi ressamdı...
Işıklar içinde uyusun...  

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kullandığı teknik ve renk anlayışıyla günümüzde çağdaş Türk figür resminin en önemli uygulayıcılarından olan ressam Resul Aytemür’ün resim sergisi 7 Aralık 2018 Perşem...

İstanbul’da başlayıp Gökçeada’da devam eden çiğ köfteci Zekeriya’nın başına gelenlerin komediyle anlatıldığı, 30 Kasım’da sinemaseverlerle buluşan “Hedefim Sensin”, 2...

2018'in en iyi kitapları belli oldu. En çok satan kitaplardan oluşan 2018'in en iyi kitaplar listesine hoş geldiniz.

Yaşar Aksoy'dan Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri, Fazıl Say İzmir Süiti, Gılgamış Destancısı Ekrem Kahraman, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı hizmeti Mustafa Pilevneli ...

Doğayı tuvale taşıyan usta ressam Mustafa Pilevneli’nin Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde 8 Kasım’da açılan sergisi sona eriyor.

Gülten Akın Kimdir? Gülten Akın Şiirleri hangi şiir akımına dahildir? Hangi ünlülüler Gülten Akın şiirlerini bestelemiştir?

Yazarlar
Website Security Test