Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'la Kültür Sanat'a Gözlem

2.2.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Deliha 2’nin İzmir Galası gerçekleşti..

"Deliha 2"de Gupse Özay’a, Aksel Bonfil, Eda Ece, Derya Alabora, Esin Eden, Hülya Duyar, Ali Çelik, Mehmet Fatih Özkan, Mehmet Er, Meltem Özlem Akınözü ve Mert Öner eşlik ediyor.

İzmirli ünlü avukat Senih Özay, kızı Gupse’ye gururla sarıldı.

Şair Enver Ercan’ı kaybettik..

Usta Şair Enver Ercan’ı kaybettik. Türkiye Edebiyatının seçkin isimlerinden Enver Ercan benim hakkımda “Ege’de Zaman Yolcusu”isimli kitabı TÜYAP adına yayına hazırlamıştı, emeklerini ödeyemeyiz. Kibar ve saygın portresini kalbimize gömdük. Işıklar içinde uyusun.

Varlık Dergisigenel yayın yönetmeni, Yasakmeyve Komşu Yayınlarıİmtiyaz Sahibi Şair Enver Ercan 60 yaşında idi. Enver Ercan bir süredir kanser tedavisi görüyordu.

21 Ocak 1958’de İstanbul ‘da doğan Ali Enver Ercan, Güneş, Sabah, Yeni Düşün, Varlık gibi gazete ve dergilerde edebiyat sayfaları hazırladı, yayın yönetmenliği yaptı. Broy, Gösteri, Milliyet Sanat, Yeni Düşün, Yeni Olgu, Varlık gibi dergilerde şiirleri yayımlandı.

Eksik Yaşam (1977), Sürçüyor Zaman (1988), Geçtiği Her Şeyi Öpüyor Zaman (1997)adlı şiir kitaplarını yayımladı, Yunus Nadi ve Cemal Süreyaşiir ödüllerini aldı. Varlık Dergisi’nin yayın yönetmenliğini uzun yıllardır sürdüren Enver Ercan, şiir kitapları yayımlayan bir yayınevinin de sahibiydi. Fabrika işçiliğinden yazı işçiliğine geçen Enver Ercan, Türkiye Yazarlar Sendikasında (TYS) 3 dönem başkanlık yaptı. (Yaşar Aksoy)

Karikatürist Eray Özbek İzmir’i çizdi

Eray Özbek

 

Aziz Kocaoğlu karikatürleri sergide en çok ilgiyi çekti.

Konak Belediyesi, İzmir’den yetişen Türkiye çapında büyük üne kavuşan değerli karikatür sanatçısı  Eray Özbek’in ‘İzmir’den Sahneler, Çehreler’ ismini verdiği sergiye ev sahipliği yaptı.

Sergiye çıkan eserler arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve merhum Başkan Ahmet Priştina ile Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş’ın da portreleri yer aldı. İzmir’in yetiştirdiği politikacılar, sanatçılar, gazeteciler, halk adamları bu sergide kendilerine yer buldular. Sergi, Güzelyalı Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sanatseverleri kucakladı..

2600 yıllık Mısır mührü bulundu

Mısır mührü, fındık büyüklüğünde.

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde, 1988'de UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Letoon Antik Kenti'nde yapılan kazılarda bulunan mührün 2600 yıllık olduğu ve Mısır kökenli olduğu netlik kazandı.

Kumluova Mahallesi'nde Letoon kazı ekibi tarafından kentin teras duvarı ve basamaklı kaya sunağında yapılan kazılarda, bir mühür bulunmuştu. Gübre böceği görünümlü mavi renkli mührün ön yüzünde insan başı betimi, mühür yüzünde ise kanatlı, kuş başlı, arslan gövdeli yaratık figürünün yer aldığı belirtilmişti..

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim görevlisi ve kazı başkan yardımcısı Dr. Baki Demirtaş, yaptığı açıklamada, "Eser, bir mühür ve bir tarafı yüzük taşı. Bunlar genellikle Mısır üretimi oluyor ve elimizdeki örnek Milattan Önce (MÖ) 610 yılına ait. Naukratis üretimi bir mühür. Bu kesinleşti" dedi.

“Kara Panter”in ressamı: GÜNGÖR…

Kara Panter ve benim kaplanlarım.

Şimdi güleceksiniz ama, küçük yatak odamda üç kaplanla birlikte yaşarım. Anlatayım, gülmeyen ve iyi dileyin… Bir tane klasik tarzda büyük yatak odam vardır. Evin arkasındaki sitenin ağaçlık kısmına ve yüzme havuzuna bakar. Güneye bakan bu oda kışın soğuk ve keyifsiz olur.

Bir tane de tam evin ortasında, çatı ışıklığına açılan küçük bir yatak odam vardır. Son derece korunaklı, hemen ısınabilen, her türlü gürültüden uzaktır. Tam bir sığınaktır, dışarıda dünya yıkılsa orada mışıl mışıl uyursunuz. Her halde orada öleceğim.

Bu odada ranzanın altında yatarım… Ranzanın üstünde ise üç tane kaplan vardır. İster inanın ister inanmayın. Tam boyutlarda dev gibi iki kaplan bir tanede yavruları… Yıllardır onlar beni korurlar. Hiç hareket etmezler ama, valla gözleri ile beni takip eder gibiler…

Bir gün onlara bir Kara Panter arkadaş geldi…

Bu bir tablo idi…

Anlatayım…

2000 yılının yaz ayında sanatçı arkadaşlar, Ilıca’da Erdal Çapan’ın işlettiği nefis bir mekan olan Taşbahçe’de “Çeşme - Ilıca Sanat Günleri” dolayısı ile bir sergi açmaya karar verdiler… Sevgi Bayraktaroğlu (resim), Hande Ataca (takı), Feza Çiftçi (resim), Cavit Kürnek(fotoğraf), Güngör Akokay (resim) ve ben (fotoğraf) güzel bir sergi düzenledik.

Soğuk ama karizmatik bir genç kız olan Güngör arkadaşımız sergiye bir de kırmızı zemin üzerine Kara Panter tablosu ile katıldı. Sergi açılır açılmaz, sergi arkadaşımdan o tabloyu (70x55 tuval üzerine yağlıboya) hemen satın aldım. Bizim evdeki kaplanlara sürpriz yapmaya çoktan karar vermiştim.

Böylece sergi sonunda Kara Panter bizim eve geldi. Benim kaplanlar hiç sorun çıkarmadılar. Panter’i sevdiler. Ben de onların arkasındaki duvara Kara Panter’i çaktım.. Kuzu kuzu yaşayıp gidiyorlar. Güngör ise, kimbilir nerelerde?.. Yıllardır haber alamadık… 

DYO, 36. kez sanatın hizmetinde

İdil Yiğitbaşı

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu yıl 36. Kez düzenlenen Dyo Resim Yarışması’nın ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri, İstanbul ve Eskişehir’den sonra İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı’nın ev sahipliğinde İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşen açılışa, İzmir Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can ile İzmir iş ve sanat dünyasından pek çok ismin yanı sıra Yaşar Topluluğu yönetici ve çalışanları katıldı. 36. Dyo Resim Yarışması Sergisi , İzmir’in ardından sırasıyla Adana, Samsun, Şanlıurfa ve Ankara’da sanatseverlerle buluşacak.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

TOSCA, 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında 14 Eylül’de Efes’te sahneleniyor…

İrlandalı rock grubu Cranberries'in Ocak ayında 46 yaşındayken hayatını kaybeden solisti Dolores O'Riordan’ın alkol zehirlenmesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, sürpriz isimler ve yepyeni içerikleriyle 28. kez caz severlerle buluşuyor.

Dünyaca ünlü bale topluluğu Moscow State Ballet Topluluğu Eylül ayında yeniden Türkiye’de.

SGF–İzmir, Açık Stüdyo tarafından bu yıl Lokall İzmir Kent Rehberi iletişim sponsorluğuyla, Civil Society Exchange, Spaces of Culture, Seferihisar Belediyesi desteğiyl...

Akademisyenler Doç. Dr. Ferah Onat ve Dr. Göker Gülay, 10 Youtube fenomeninin videolarını inceleyerek yoğun etkileşim alıp ilgi görme nedenlerini araştırdı.

Yazarlar
Website Security Test