Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'la Kültür Sanat'a Gözlem

5.1.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Eflatun Nuri Ödülleri, büyük alkış aldı

Eflatun Nuri Ödül Gecesi’ne sanatçı Leman Sam, Konak Belediye Başkanı Sema Pektaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen başta olmak üzere, yüzlerce gazeteci, sanatçı, karikatürist ve kültür adamı katıldı.

Ömrü boyunca insanların gönlünde ironik kahkaha yaratan ünlü Karikatürist Eflatun Nuri adına düzenlenen Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye girenlerin ödülleri, Leman Sam’ın konser verdiği gecede dağıtıldı. Bu anlamlı etkinlikten bir çok dersler çıkarmalıyız.

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliğinde bu yıl ilki düzenlenen Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’nda dereceye giren karikatüristler, ödüllerini Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen gecede aldılar. Sanatçı Leman Sam da şarkıları ile ödül törenine renk kattı.

Yarışmada birinciliği Engin Selçuk, ikinciliği Hicabi Demirci, üçüncülüğü de Oktay Bingöl kazandı. Başarı ödülleri ise Mete Erden, Musa Keklik ve Murteza Albayrak’a verildi. Yarışmada Konak Belediyesi Özel Ödülleri ise iki çizer arasında paylaştırıldı. Hilal Özcan ve Yaşar Uçar ödül kazanan isimler oldu. İzmir Gazeteciler Özel Ödülünü Hasan Ceylan alırken, Önder Önerbay Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Yarışmanın İzmir’de düzenlenmesi ve daha ilk etkinliğinde ulusal çapta bir sinerji yaratması, jüri üyelerinin önemli bir bölümünün Eflatun Nuri’nin Yeni Asır gezetesinde ek olarak yayınladığı Gıcık dergisinden talebelerinden oluşması ve ödül törenin merhum sanatçıya yakışır bir duyarlıkta geçmesi önemle kayıtlara geçti.

Atatürkçü müzik adamı Sun’a ödül

Ulusal Eğitim Derneğince sürdürülen  "Eğitim Onur Ödülü"nü ünlü müzik eğitimcisi, besteci Prof. Muammer Sun aldı. İzmir’in müzik yaşamına da önemli katkılar gerçekleştiren Sun'a ödülü, Petrol İş Ankara Şubesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen etkinlikte verildi. Prof. Muammer Sun'a ödül plaketini Nazım Mutlu verdi. Kısa bir teşekkür konuşması yapan Sun şunları söyledi: 

"Yaşamımda halktan biri olarak yaşadım, onu yansıtmaya çalıştım müzik yapıtlarımda. Kopmadık halkımızdan, insandan, ülkemizden, dünyadan. Yaşamım boyunca Atatürkçü düşünceden hiç ayrılmadım. Atatürk, 1934'de TBMM açılış konuşmasında 'Arkadaşlar, bu yıl müzik devrimini de yapacağız' diyor. Türk müziğinin yükselmesi ve evrensel olması için hep çalıştım. Adnan Saygun, 'Ben bir şey yapmadım, sadece çalıştım' diyor. Ben de hocam Saygun'dan esinlenerek diyorum ki, sadece çalıştım. Beni yetiştiren hocalarıma çok teşekkür ediyorum."

Neslihan Alpuğan yönetiminde 40 kişilik Türkiye Polifonik Korolar Derneği Çocuk Korosu, Muammer Sun'un yapıtlarından oluşan şarkılar söyledi. Koro dinletisi katılımcılar tarafından beğeniyle dinlendi.

DYO’dan sanata 50 yıllık destek

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Fayhan Yaşar

YAŞAR Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen Dyo Sanat Ödülleri töreninin 37’ncisi Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

 Bu yıl pentür dalında Sidar Baki, Murat Özbakır  ve Filiz Piyale, özgün baskı dalında Semih Çınar ödüle layık görüldüler. Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan 53 eser, Eskişehir’den sonra İzmir, İstanbul, Bursa, Ankara ve Adana’da sergilenecek. 1967 yılında Durmuş Yaşar’ın öncülüğünde ‘Dyo Resim Yarışması’ olarak başlayan, 2017 yılında ‘Dyo Sanat Ödülleri’ olarak isim değişikliğiyle yoluna devam eden yarışma 50 yıldır aralıksız sürüyor.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Başkan Yardımcısı Feyhan Yaşar törende yaptığı konuşmada, “Dyo Sanat Ödülleri ile 50 yıldır gelişimine şahit olduğumuz Türk resim sanatının biz ve bizler gibi kurumların gayret ve desteğiyle çok daha fazla gelişme göstereceğine inanıyoruz” dedi.

Halit Kakınç’tan dev yapıt: Kızıl Turan

Halit Kakınç

Gazeteci yazar Halit Kakınç bir ömre bedel araştırmaları ve çok gidip geldiği Tataristan ve Rusya seyahatlarından sonra Sovyet Devrimi’nde Lenin’in yakın yoldaşı, ancak Stalin tarafından Türkçü-Turancı suçlaması ile öldürülen Tatar devrimcisi Mir Seyid Aliyef’in (Sultan Galiev) yaşamını ve ideolojisini kaleme aldı. Nefis bir baskı ile yayınlanan kitap tüm kitapçılarda bulunmakta.

Halit Kakınç kitabı hakkında şunları söyledi: “ Mirseyid Sultan Galiyev, içinde bulunduğumuz 21. Yüzyıl’da tahminlerden öte bir değer kazanacak... Çağı’ndan bir 100 yıl sonra, belki de ezilen bir dünyanın yine son umudu haline gelebilecektir. Gerisinde bıraktığı söylemler, küresel bir karakter taşımakta, bu nedenle de güncelliklerini korumaktadır. Üçüncü Dünya’nın kaderini belirleyecek olan süreç, henüz noktalanmış değildir.”

İkiçeşmelik’in şairine gözyaşlarıyla…

Şair ve Ressam Mahmud Nedim Yücel

Sanat Koleksiyonumda bulunan, duvarda her bakışımda gözlerimin ıslandığı bir portrem vardır. Eflatun renkli kalemle yapılmış bu tabloyu “İkiçeşmelik’te Vurdular Beni” şiirinin şairi yaptı, ona verdiğim bir minik vesikalık fotoğraftan tabloyu kısa zamanda yarattı ve bir sergisine koydu. Tablonun üst tarafından Anadolu Uygarlıkları’nın karizmatik amblemi vardır. O yıllar (1980’ler başı) Anadolu uygarlıkları yönünde yazılar yazıyordum ve bu isimli büyük ve muhteşem bir sergi de açılmıştı. Ressam herhalde bunlardan etkilendi.

Onur Şenli, nasıl ki “Agora Meyhanesi” şiirinin şairidir… Mahmut Nedim Yücel de, “İkiçeşmelik’te Vurdular Beni” isimli ünlü İzmir şiirinin ve şarkısının şairidir… Öncelikle rahmet diliyorum… Onu gözyaşlarıyla anıyorum.

Mahmut Nedim Yücel, ünlü kişilerden vesikalık fotoğraflar toplar, sonra 45x60 boyutlarında kartona nefis portreler çizer, çerçeveletip sonra tüm bu portrelerden bir sergi açardı. Benim, 45x60 karton üzerine sabit kalemle çizilmiş çerçeveli portremin asıldığı sergiye ben de cebime yeni maaşımı koymuş, salona girip portremin önünde kasılarak pozlara bürünmüştüm. Ressamı kenara çekip borcumu vermek istediğimde, Mahmud Nedim “Sana hediyem olsun, memlekete bu kadar hizmetin var” demişti. Oturup ağlamaz mısınız?... Hiç unutmam, o sergide hiç tablo satılmamıştı. Çizgileriyle geçinen ressam büyük bir hüzne kapıldı. Sonra gidip Birinci Beyler Sokağı’ndaki Bodrum Meyhanesi’nde açık şarap içip birlikte bayat leblebi tıkınmıştık. Işıklar içinde uyusun..

 

 

Mahmud Nedim’in çizgileriyle Yaşar Aksoy

Madoz, Folkart’ta..

Dünyanın en önemli fotoğraf sanatçıları arasında gösterilen İspanyol Chema Madoz'un sergisi, İzmirli sanatseverlerle bultu. Madoz'un "Suskun Bakışın 
Aykırı Çığlığı" adını taşıyan sergisi, Folkart Gallery'de açıldı..Gündelik hayattaki sıradan nesneleri, gerçek üstü estetik anlayışla kurgulayıp fotoğraflayan Madoz'un eserleri, ilk kez Türkiye'de ve İzmir Folkart Gallery'de sergilendi. "Nesnelerin gizli şiirini fotoğraf sanatına yansıtan usta" olarak kabul edilen İspanyol Chema Madoz'un sergisinde 80 eseri ve aynı zamanda bu eserlerin yaratım sürecine esin kaynağı olmuş özel objeler sergileniyor. Folkart Gallery, Chema Madoz'un sergisiyle 11. önemli sanatsal etkinliğe imza atmış oldu. Madoz'un sergisi yoğun ilgi görüyor.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kullandığı teknik ve renk anlayışıyla günümüzde çağdaş Türk figür resminin en önemli uygulayıcılarından olan ressam Resul Aytemür’ün resim sergisi 7 Aralık 2018 Perşem...

İstanbul’da başlayıp Gökçeada’da devam eden çiğ köfteci Zekeriya’nın başına gelenlerin komediyle anlatıldığı, 30 Kasım’da sinemaseverlerle buluşan “Hedefim Sensin”, 2...

2018'in en iyi kitapları belli oldu. En çok satan kitaplardan oluşan 2018'in en iyi kitaplar listesine hoş geldiniz.

Yaşar Aksoy'dan Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri, Fazıl Say İzmir Süiti, Gılgamış Destancısı Ekrem Kahraman, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı hizmeti Mustafa Pilevneli ...

Doğayı tuvale taşıyan usta ressam Mustafa Pilevneli’nin Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nde 8 Kasım’da açılan sergisi sona eriyor.

Gülten Akın Kimdir? Gülten Akın Şiirleri hangi şiir akımına dahildir? Hangi ünlülüler Gülten Akın şiirlerini bestelemiştir?

Yazarlar
Website Security Test