Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kino 2017: Alman filmleri İzmir'de

24.11.2017
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Goethe-Institut ve German Films'in beraber düzenledikleri Kino 2017: Alman Filmleri Türkiye'de başlıklı film gösterimleri İstanbul, Ankara ve Gaziantep'ten sonra İzmir'e geliyor. Başka Sinema ve İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle gerçekleşecek Kino 2017 İzmir gösterimleri, Alman sinemasından yeni ve ödüllü örnekleri sinemaseverlerle buluşturacak. Gösterimler 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında Fransız Kültür Merkezi ve Karaca Sineması'nda gerçekleşecek.

Kino 2017: Alman Filmleri Türkiye'de programı dünya prömiyeri Şubat ayında Berlin Film Festivali'nde gerçekleşmiş yepyeni yapımları izleyicilerle buluşturmasıyla dikkat çekmişti. Program şimdi de İzmir'de sinemaseverlerin karşısına çıkıyor ve Almanya'dan iki de konuğu olacak. Biri yönetmen biri de oyuncu iki konuk gösterimlere katılarak İzmirli sinemaseverlerin sorularını yanıtlayacak.

Kino 2017: Alman Filmleri Türkiye'de  İzmir Gösterimleri 29 Kasım Çarşamba Günü Saat: 19:00'da ‘Şafak Sökmeden’ ile başlıyor. Fransız Kültür Merkezi ve Karaca Sineması’ndaki gösterimler; 30 Kasım, 1 ve 2 Aralık günlerinde 16:00, 18:30 ve 20:30 şeklinde üç seans halinde gerçekleşecek.

 

SEANSLAR VE PROGRAM

 

FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ

29 KASIM

19:00 Açılış Filmi: Şafak Sökmeden

 

30 KASIM

16:00 - Manifesto

18:30 - Dünyamın Merkezi

 

1 ARALIK

16:00 - Unutulmayan Aşk

18:30 - Tuz ve Ateş

20:30 - Beuys

 

2 ARALIK

16:00 - Kör Talih

18:30 - Gerçek Mutluluk

20:30 - Dünden Kalan Çiçekler

 

KARACA SİNEMASI

 

30 KASIM

16:00 - Tuz ve Ateş

18:30 - Gerçek Mutluluk

20:30 – Dünden Kalan Çiçekler

 

1 ARALIK

16:00 -  Dünyamın Merkezi

18:30 -  Kör Talih

20:30 -  Şafak Sökmeden

 

2 ARALIK

16:00 - Beuys

18:30 - Manifesto

20:30 - Unutulmayan Aşk

 

İKİ KONUK VAR

Goethe-Institut ve German Films'in birlikte düzenledikleri Kino 2017 programı İzmir ayağında iki konuk ağırlamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl pek çok festivalde gösterilen ve beğeni toplayan gençlik filmi "Dünyamın Merkezi"nin (Die Mitte der Welt) yönetmeni Jakob M. Erwa, filmin İzmir'deki iki gösterimine de katılacak ve seyircilerin sorularını yanıtlayacak. Jakob M. Erwa "Dünyamın Merkezi" ile Bavyera Film Ödülleri'nde Umut Vaat Eden Yönetmen seçilmişti.

Kino 2017 programında yer alan Andres Veiel imzalı belgesel film "Beuys" geçtiğimiz yüzyılın en önemli sanatçılarından Joseph Beuys üzerine. Filmde sanatçıyla ilgili röportaj yapılan kişilerden sanat tarihçisi Rhea Thönges-Stringaris de İzmir'e konuk olarak gelecek ve filmin gösterimlerine katılacak. 1972 yılında Almanya'daki Direkte Demokratie (Doğrudan Demokrasi) hareketine dâhil olan ve böylece Joseph Beuys ile tanışan Rhea Thönges-Stringaris, sonraki yıllarda da sanatçı ile birlikte çalıştı.

 

FİLMER HAKKINDA

Berlin'de Altın Ayı ödülü için yarışan ve Volker Schlöndorff'un imzasını taşıyan Unutulmayan Aşk (Return to Montauk), Max Frisch'in otobiyografik özellikler taşıyan anlatısı Montauk'tan yapılan bir uyarlama. Film Stellan Skarsgård, Nina Hoss ve Niels Arestrup gibi Avrupa sinemasının gözde oyuncularını da bir araya getiriyor.

 

Geçen yıl Tokyo Uluslararası Film Festivali'nden En İyi Film ödülüyle dönen Dünden Kalan Çiçekler (Die Blumen von Gestern) ise Holokost'un sonraki kuşakları nasıl etkilediğine son derece zekice bir yorum getiren, alışılmadık bir komedi dram.

 

Alman sinemasının en büyük ustalarından Werner Herzog'un yeni kurmaca filmi Tuz ve Ateş (Salt and Fire) de Kino 2017 seçkisinde yer alıyor. Michael Shannon ve Gael García Bernal gibi ünlü oyuncuların da rol aldıkları Tuz ve Ateş, Herzog'un önceki filmlerinden de tanıdık bir temayı, insan ve doğa arasındaki çatışmayı merkezine alan ve çevreci mesajlar içeren bir politik gerilim.

İlk gösterimi Ocak ayında Sundance Film Festivali'nde gerçekleşen Manifesto ise yılın en çok konuşulan filmlerinden birisi. Alman sanatçı Julian Rosefeldt'in aynı adlı video enstalasyon projesinin uzun metraj bir film formatında tekrar kurgulanmış versiyonu, elbette en çok Cate Blanchett'in oyunculuk şovuyla dikkat çekiyor. Filmde 13 farklı rolde karşımıza çıkan Blanchett, kılıktan kılığa girerken, gerek düşünce hayatı gerekse sanat dünyasına yön vermiş önemli manifestoları okuyor.

Geçtiğimiz yıl pek çok uluslararası festivalde gösterilen, Sven Taddicken'in yönettiği Gerçek Mutluluk (Gleißendes Glück) mutluluğu yakalayamamış iki farklı insanın, orta yaşlı ev kadını Helene ile beyin araştırmacısı ve yazar Eduard'ın dostluğunu konu alıyor. Film İskoç yazar A.L. Kennedy'nin novellasından uyarlanmış. Geçtiğimiz yıl Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali'nde FIPRESCI Ödülü'nü kazanan Gerçek Mutluluk'un başrollerinde ünlü oyuncular Martina Gedeck ve Ulrich Tukur yer almakta.

 

2016'nın en çok övgü toplayan Alman filmlerinden Şafak Sökmeden (Vor der Morgenröte) Stefan Zweig'ın son yıllarına odaklanıyor. Filmin yönetmenliğini ünlü oyuncu Maria Schrader üstlenmiş.

 

Saliya Kahawatte’nin otobiyografik kitabından uyarlanan Kör Talih (Mein Blind Date Mit Dem Leben) Almanya'da gişede oldukça başarılı olan bir kendini iyi hisset filmi. Marc Rothemund'un yönettiği film, genç bir erkeğin önüne çıkan olumsuzluklarla mücadele etmesi üzerine acı/tatlı bir komedi.

Kino 2017 çerçevesinde gerçekleşecek tüm film gösterimleri ve diğer etkinliklerle ilgili detaylı ve güncel bilgiler için şu adresleri ziyaret edebilirsiniz:

www.kinotr.org

www.facebook.com/KinotrAlmanFilmleriTurkiyede

www.twitter.com/kino2017tr

www.instagram.com/kino2017tr

www.goethe.de/izmir

www.german-films.de

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Gülten Akın Kimdir? Gülten Akın Şiirleri hangi şiir akımına dahildir? Hangi ünlülüler Gülten Akın şiirlerini bestelemiştir?

Cumhuriyetin 95. yılında “Neden, Cumhuriyeti kurduk?” sorusunu sormakta büyük fayda vardır. Geriye dönelim, 1923’lere...

TOSCA, 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali kapsamında 14 Eylül’de Efes’te sahneleniyor…

İrlandalı rock grubu Cranberries'in Ocak ayında 46 yaşındayken hayatını kaybeden solisti Dolores O'Riordan’ın alkol zehirlenmesi sonucu öldüğü ortaya çıktı.

Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, sürpriz isimler ve yepyeni içerikleriyle 28. kez caz severlerle buluşuyor.

Yazarlar
Website Security Test