Facebook ta paylaştweet le

İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi çalışmaları hızlandı

2.4.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılı bütçe sunumunda yer alan İzmir Edebiyat Müze Kütüphanesi’nin Bornova’da, Tristramp Köşkü’nde hizmete girmesi için yapılan çalışmalar hızlandı.. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nce 6 binin üzerinde böceğin sergilendiği “Böcek Müzesi” olarak kullanılan yapı, yapılan restorasyonun ardından Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak hizmet vermeye hazırlanıyor.

Bornova'daki Tristramp Köşkü, İngiliz aile tarafından 1904 yılında inşa ettirilmiş. 1948 yılında Hazine’ye devredilen yapı daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilmiş. Bir dönem Böcek Müzesi olarak da kullanıldıktan sonra uzun yıllar boş kalan 13 odası bulunan üç katlı tarihi yapıda hasarlar oluşmuş.

İzmir'e Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak düzenlenen yapıda iç döşeme işlemlerinin tamamlanmasının ardından, ünü dünyaya yayılan İzmirli yazar ve şairlere ait özel odaların yer alacağı belirtiliyor. Yapıda bu kişilerin daktilo, kalem, mektup, fotoğraf gibi kişisel eşyalarının, objelerinin ve eserlerinin sergileneceği dile getiriliyor. Dünyanın çok farklı ülkelerinde yaygın bir müze türü olan edebiyat müze kütüphanelerinde yazarların eserlerinin yanı sıra çok sayıda el yazması eser, kentin edebiyatına dair kitaplar, yayınlar, araştırmalar da yer alıyor.

 

EDEBİYAT MÜZESİ’NDE HATIRALARIM..

Annemin bana biricik maddi mirası: Çanakkale Savaşı hatıra objesi, gazetecilikte ilk kullandığım daktilom, 1982’de Karşıyaka Belediyesi’nden aldığım ilk edebiyat ödülü Artemis heykelciği, ilk gözlüğüm, ilk yüzüğüm, ilk ağızlığım, ilk zippo çakmağım, Yeni Asır gazetesinde kullandığım ilk su kupam, ilk rozetlerim, tüm kitaplarımdan bir koli, ilk fötr şapkam..

Çeşme’deki evime gelen İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi müdürlerinden Ressam Faden Suzan Kudsioğlu başkanlığındaki İzmir Kültür Müdürlüğü teknik ekibi, bu objeleri benden teslim aldılar. İzmir’de kurulmakta olan “Edebiyat Müzesi”nde bana ayrılan köşeye yerleştirecekler. Büyük onur duydum. Sağ olsunlar. Bu arada Faden Suzan Kudsioğlu’na evimdeki 100 adet tablo koleksiyonumu da ilk kez gösterdim.

 

 

 

Contemporary İstanbul Mayıs’ta açılıyor

Türkiye'nin ve bölgenin en önemli çağdaş sanat fuarı olan Contemporary Istanbul (CI), geçen yıl pandemiye kurban gitmişti. Eylül'de yapılması gerekirken Aralık'a ertelense de gerçekleştirilememişti. Sanatseverleri daha çok bekletmek istemeyen CI Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, 15'inci edisyonunu, 21 Aralık – 6 Ocak tarihleri arasında sanal alemde meraklılarıyla buluşturmuştu.

Güreli, çağdaş sanat tutkunlarına müjdeli haberi verdi. CI'nın fiziki edisyonunu, 4-9 Mayıs arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu'nda gerçekleştireceklerini söyledi. Ancak Güreli, pandeminin devam ettiği ve uluslararası dolaşım pek mümkün olmadığı için fuarda sadece Türk sanatçıların eserlerini sergileyeceklerini belirtti.

 

 

Ayvalık’ta Nejat Uygur sahnesi açıldı

Ayvalık’ta 1978 yılında açılan, film gösterimleriyle sinemaseverlerin o yıllardaki tek eğlence kaynağı olan Vural Sineması, ekonomik nedenlerle geçtiğimiz yıllarda kapısına kilit vurulmuştu. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in girişimleri sonucu belediye tarafından kiralanan sinema tepeden tırnağa yenilenerek Nejat Uygur Sahnesi adıyla hizmete açıldı.

 Türkiye’nin ilk kadın klasik gitar albümünü çıkaran Begül Erhan’ın konseriyle gerçekleştirilen açılışa, Nejat Uygur’un oğullarından, Behzat Uygur’un ağabeyi ve Süheyl Uygur’un ikizi Süha Uygur katıldı.

Sinema girişinden salona gelene kadar anılarının film şeridi gibi gelip geçtiğini belirten Süha Uygur duygularını şöyle dile getirdi:

“Gerçekten Vural sineması, Nejat Uygur ve Ayvalık’ çok yakıştı. Bu kısa sürede öncelikle başkanıma, değerli meclis üyelerine, Erkan Cilak kardeşime, Ayvalık halkına Uygur ailesi adına sonsuz teşekkürlerimi ve minnetlerimi iletiyorum. Annemiz Nejla Uygur, çok istedi gelmeyi ama pandemi şartlarında 84 yaşında olması itibariyle doktorları ona izin vermedi. Kardeşlerim de işleri olduğundan dolayı aileyi temsilen ben geldim. İyi ki de gelmişim. Kapıdan girdiğim andan itibaren çok duygulandım tüylerim diken diken oldu. “

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Vural Sineması’nın Ayvalık’ta yaşayan hemen herkesin hayatında bir şekilde anılar bıraktığını belirterek, salonunun usta oyuncu Nejat Uygur Sahnesi adıyla yeniden Ayvalık’ın kültür ve sanat hayatına kazandırılmasından büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

 

 

 

 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri

Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin bu yıl altıncısı düzenleniyor.

Yarışma kapsamında 2020 yılında yayımlanmış bir şiir kitabı ve bir romana “Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü”; ayrıca 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlara da ilk roman ve ilk şiir kitabı için “Vakıf Özel Teşvik Ödülü” verilecek. Yarışmaya başvurular 19 Haziran’a kadar devam edecek.

Yarışmanın Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin, Onursal Başkanlığı’nı Doğan Hızlan’ın üstlendiği, başkanlığında ise Mehmet Eroğlu’nun yer aldığı Roman Seçici Kurulu’nun üyeleri; Deniz Yüce Başarır, Faruk Şüyün, Seval Şahin ve aile adına Ali Cem İlhan.

Şiir Seçici Kurulu’nun Başkanı Metin Celal; üyeler ise A. Ali Ural, Adnan Özer, Tuğrul Tanyol ve aile adına Kerem Alışık.

Yarışmaya katılacak şair-yazar ya da yayınevlerinin, hangi kategoriden aday olunduğunu belirten (Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü ya da Vakıf Özel Teşvik Ödülü) imzalı bir yazı ve kısa özgeçmiş ile 10 nüsha kitaplarını, 19 Haziran Cumartesi günü akşamına kadar Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nın Sıraselviler Caddesi, Billurcu sokak No:26 kat 2 Taksim, Beyoğlu - 34433 İstanbul adresine teslim etmeleri gerekiyor. Ödül kazanan eserler ise seçici kurulların değerlendirmesinin ardından kasım ayı içinde açıklanacak.

 

 

 

Film Festivali Onur Ödülleri açıklandı

İstanbul Film Festivali’nin 1 Nisan’da çevrimiçi olarak başlayacak 40.Yıl gösterimleri mayıs ve haziran aylarında çevrimiçinin yanı sıra sinema salonlarında ve açık hava sinemasında devam edecek. Festivalin ulusal yarışmaları 20-29 mayıs, Uluslararası Yarışma ise 18-1 9 Haziranda yapılacak.

 

Festivalin takvimi duyurulurken, Sinema Onur Ödülleri açıklandı. İstanbul film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen sinema Onur Ödülleri, bu yıl jet rejisör lakaplı yönetmen Çetin İnanç, tiyatro ve sinema oyuncusu Suna Selen, tiyatro ve sinema oyuncusu Salih Güney ve ses sanatçısı, oyuncu ve dublaj sanatçısı Belkis Özener’e sunuluyor. Ödüller 29 Mayıs’taki ödül töreninde sahiplerine verilecek.

 

 

 

KONUK YAZAR - Evin İlyasoğlu

 

Andante’nin onca yıllık yolculuğu..

 “Andante Dergisi” on sekiz yıl önce, benim Cumhuriyet gazetesindeki sütunum Allegro’ya kardeş olarak doğmuştu. Serhan Bali’nin öncülüğünde bütün müzik yazarları toplanıp katkıda bulunmuştuk. Bizler “Orkestra”dergisi ile büyümüştük. Panayot Abacı’nın hazırladığı bu dergi, yarım asırdan fazla yayınını sürdürmüştü. Andante’nin yeni bir solukla, bütün müzikçileri kucaklaması ve Orkestra dergisindeki kişisel tartışmalardan uzak duran üslubu, onun kimliği oldu. Andante’nin zor koşullar altında dahi olsa on sekiz yıl boyunca dayanması bir mucizedir. Şimdi belirli bayilerde satılıyor bir yandan da abonelikle yayınını sürdürüyor.

Bence bu derginin başlıca özelliği, çok ünlü besteci ve yorumcular kadar parlayan gençleri de tanıtması, hatta onları da diğer ünlüler kadar kapak konusu yapmasıdır. Kapakta bir sayı Pekineller’i veya Saygun’u bulurken, ardından Berlin Filarmoni’nin yeni üyesi kemancı Hande Küden’i de Japonya’da dünya çapındaki Hamamatsu ödülünü kazanan Can Çakmur’u da bulursunuz. Ayrıca Can Çakmur’un filozof müzik yazılarını da zevkle okursunuz. Andante’deki bir başka özellik de okuruyla anketler halinde irtibat kurmasıdır.

Hazırladığı dergi ekleri ise değişik ülkelerdeki müzik festivallerini ve müzik kültürünü işler. Son sayılardan birinde İsveç Klasik Müzik ve Opera Dünyası için bir ek-dergi yayımlandı. Ne çok şey öğretiyordu İsveç’teki müzik ortamına dair: Eğitim merkezleri, festivaller, yıllık opera-bale programları, ülkenin bestecileri ve müzik kurumlarının tarihçeleri gibi.

Bir zamanlar eşimle birlikte Stokholm’da bulunduğum sırada klasik müzik yayını yapan bir radyo kanalında ben de çağdaş Türk müziği programları hazırlayıp İngilizce olarak sunmuştum. Bu programlar kayda alınmış ve yıllar boyu ne zaman yayımlansa bana da bir telif ücreti gelmişti.

 

Mart sayısında Pekineller kapak

Ünlü piyanistlerimiz Pekineller geçen ay Almanya’nın en üst düzey devlet madalyası olan Cumhurbaşkanı Liyakat Nişanı “Bundesverdienstkreuz”a değer bulundu. Dünya çapında tarihe sahip olan bu nişanı İstanbul Alman Konsolosluğu’ndaki törende Başkonsolos, Cumhurbaşkanı adına kendilerine sundu. Sonraki ay da bu Liyakat Nişanı, dünya çapında başarıya ulaşmış bir başka Türk ikilisine, koronavirüse karşı ilk aşıyı bulan BioNTech’in kurucuları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Uğur Şahin’e, Almanya’da Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından törenle takdim edildi. Andante mart sayısında Pekineller’i kapak yapmış ve Serhan Bali onlarla ayrıntılı, keyifli bir söyleşi kaleme almış: Pekineller’in eğitim süreçleri, dünya sahnelerine çıktıktan sonraki serüvenleri ve kendi deneyimlerini ülkemizdeki müzik eğitimine kanalize etmeleri gibi konular ele alınmış.

Andante’nin geçen haziran sayısında Türk kadın orkestra şefi Nisan Ak ile Ahmet Makal’ın yaptığı söyleşide tanıştık. Ocak 2021 sayısında öğrencilerinin anlattığı Saygun; bir yıl önce, 40. sanat yılını kutlayan kemancımız Cihat Aşkın kapak konusu olmuştu. Yeni müzikte çağdaş bestecilerimiz, “Stefan Zweig’ın Dünyasında Müzik ve Müzisyenler” gibi her birisi birbirinden değerli ve renkli yazılar okuduk. Dergideki araştırma, inceleme ve tanıtım yazılarındaki imzaların da gün geçtikçe gençleşmesi ayrı bir başarı. Her sayıda yeni coğrafyaların tanıtılması değişik kültürlere açılan pencereler. “Teksesli-çoksesli müzik” gibi yıllar boyu sürmüş tartışmaların düzeyli bir gündeme oturması ise Andante’nin tarihi bir özelliği oldu.

“Andante” nin alt başlığı: “Türkiye’nin Klasik Müzik Dergisi”. Onu daha nice yıllar yaşatabilmekle gençleri de aydınlatmış olacağız. Bunun için de tek ilaç, okurlarının aboneliklerini sürdürmeler..

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “10 Dakika Engelli” konulu ulusal kısa film yarışmasının sonuçları belli oldu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç...

İş insanı Kenan Yavuz’un doğup büyüdüğü Bayburt Beşpınar Köyü’nde kurduğu Etnografya Müzesi, Avrupa Konseyi himayesindeki Avrupa Müze Forumu (EMF) tarafından düzenlen...

Karşıyaka Belediyesi iştiraki Kent A.Ş. yeni programı “Kent Akustik” ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Şubat ayında kapatma kararı aldığını açıklayan Filmmor, dün yaptığı basın toplantısı ile yola devam kararı aldığını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi uluslararası kültür kurumlarının öncülüğünde ve Birleşmiş Milletler’in (BM) onayıyla düzenlenen Kültür2030 kampanyasını imzaladı. Böylelikl...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında “100. Yıl Marşı Şiir ve Beste Yarışması” düzenliyor. 100. yıl coşkusuna, heyecanına, Cumhuriyet sev...

Yazarlar