Facebook ta paylaştweet le

Pandemili sanat sezonunda parola: ''Dayanışma ve çevrimici etkinlikler''..

6.12.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), İş Bankası Sanat, Borusan Sanat ve Zorlu PSM, yeni pandemili sezonun parametlerini açıkladılar..

Sosyalleşmeye çok net mesafe getiren COVID-19 pandemisi, sanat etkinliklerini hayli olumsuz etkiledi, ancak sanat kurumları teslim olmayıp yeni sezon programlarını hazırladı.

Her şey pandemi koşullarına göre planlandı; fiziksel mekânlarda yapılan pek çok etkinlik aynı zamanda çevrimiçi ortamlardan da yayımlanmaya başladı. Nitelikli sanat etkinlikleri üreten İstanbul Kültür Sanat Vakfı, İş Sanat, Borusan Sanat ve Zorlu PSM’nin yöneticileri pandemi koşulları altında yeni sezon programlarını nasıl şekillendirdiklerini, önceliklerinin neler olduğunu açıkladılar. . Tüm açıklamaların doğrultusunda sanat dünyasının amiral gemisi İKSV’nin temel parametlerini aktarıyoruz..

Rene Magritte’nin 1928’de yarattığı “Sevgililer”tablosu. Adeta günümüze bir gönderme yapmakta..

TEMEL PAROLA DAYANIŞMA

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı(İKSV), genel müdür yardımcısı Yeşim Gürer Oymakaracılığı ile pandemili yeni sanat sezonu için ilkelerini ve temel parolayı şöyle açıkladı:

.. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 48 yıldır aralıksız olarak sanatı sanatseverlerle buluşturan bir kurum. Pandemi de bu durumu değiştirmedi. Sürecin hemen başında, ilkbahar ve yaz sezonunda gerçekleşecek tüm etkinliklerimizi erteledik ve hızla yeni sezon için çalışmalara başladık.

Yeşim Gürer Oymak

Büyük kalabalıkların bir araya gelemeyeceği açıktı; bu yüzden etkinliklerimizi çevrimiçi olanakları da değerlendirerek hibrit formatta tekrar planladık ve salgın önlemleri üzerine çalışmalarımızı tamamladık. Temmuzda İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Yarışma filmlerini açıkhava mekânda göstererek seyircili ilk etkinlik denememizi yaptıktan sonra, ağustosun ikinci yarısından itibaren, sınırlı kapasiteyle açık mekânlarda ve çevrimiçi olarak sırasıyla, Müzik, Caz ve Film Festivali ile İstanbul Tasarım Bienali’ni hem fiziki olarak hem de dijital platformda izleyiciyle buluşturduk.

Şu sıralar ise İstanbul Tiyatro Festivali yine hibrit bir yapıyla, sahnelerde ve çevrimiçi platformda gerçekleşiyor.
Bu yılki etkinlik programlarımızı şekillendirirken ülkelerin seyahat kısıtlamaları sebebiyle şartlar yabancı sanatçıları İstanbul’da ağırlamaya ve kalabalık sanatçı topluluklarını bir araya getirmeye uygun değildi. Fakat izleyicimizle buluşturmak istediğimiz yabancı sanatçıları, yapımları çevrimiçi olarak programlarımıza dahil etmeye çaba gösterdik.

 

ÇEVRİMİÇİ ORTAM KURTARICI

İKSV için pandemi sürecinin anahtar sözcüğü ‘Dayanışma’ydı. En başından beri bu zor dönemi ancak dayanışmayla atlatabileceğimizin farkındaydık. Bu sebeple özellikle Müzik, Caz ve Tiyatro festivallerinin programında, pandemi sebebiyle zor bir dönem geçiren yerli sanatçılara, topluluklara elimizden geldiğince geniş bir alan açmaya özen gösterdik. Bu zor dönemde sanatsal üretimin devamlılığını sağlamak, sanatçılarla izleyicileri kontrollü bir şekilde buluşturacak -fiziki veya dijital- imkânlar yaratmak, müzik, sinema ve tiyatro alanlarında çalışanlar için dayanışma projelerini hayata geçirmek temel amaçlarımız arasındaydı.
Pandemi dünyadaki tüm kültür kurumları için bir milat oldu. İKSV olarak, dijital dünyaya çok hızlı bir şekilde uyum sağladığımızı düşünüyorum. Pandemi öncesinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikleri fiziki koşullara göre planlarken, bundan sonra hem fiziki hem de dijital erişime göre kurgulayacağız. Dijitalin erişim gücü sayesinde etkinliklerimizi Türkiye’nin dört bir yanına ve dünyanın pek çok ülkesinden çok daha geniş kitlelerle buluşturma imkânı yakaladık. Bundan vazgeçmemiz artık mümkün değil. Pandemi sona erdikten sonra, etkinliklerimizin önemli bir kısmını çevrimiçi ortama taşıyarak kültür-sanata erişimi kolaylaştırmayı ve daha geniş kitlelere ulaşmayı planlıyoruz.”

 

Hasan Tahsin’e kim model olmuştu?

Oyuncak tahta tabanca işe yaradı

15 Mayıs 1974 günü İzmir Konak Meydanı’na törenle dikilen Hasan Tahsin Anıtı’nın heykeltıraşı merhum Turgut Puraidi. Turgut Pura bu heykeli tasarlar iken kendisine birisi model olmuştu. Bu kişi yıllarca kendini sakladı. Sonunda gazetemize açıklama yaptı ve belgelerin sundu..

Hasan Tahsin heykeli

Heykaltraş Turgut Pura da, Hasan Tahsin Anıtı'nı yapar iken, kendisine eli tabancalı kimin model olduğunu sır gibi sakladı. Sonunda İzmir Devlet Resim Heykel Müzesi teknik müdürü Faruk Yıldızlı'nın bize sunduğu bilgiler ve fotoğraflar ile gerçek ortaya çıktı.

Poz verme işlemi deniz kıyısında gerçekleşti

Faruk Yıldızlı şunları belirtti: "1973 yılında Müdürüm Turgut Pura, elime tahta bir oyuncak tabanca verdi ve müzemizin arka tarafından deniz kıyısında kendisine poz verdim. Böylece Hasan Tahsin heykeli kafasında canlandı. Bundan müthiş gururluyum."

Biz de yıllarca İzmir’in sanat dünyasına hizmet eden Faruk Yıldızlı gibi bir dostumuz olduğu için müthiş gururluyuz..

Sahne dekorları “Aşiyan” oldu 

Sahne dekorları kuşlara sıcak yuva olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir tiyatrosunda gösterimden kalkmış oyunların kullanılamayacak durumda olan dekor ve aksesuarları; geri dönüştürülerek yepyeni kuş evleri (Aşiyan) haline getirildi. Dekor ve aksesuarlarından yapılan kuş evleri, soğuk havada kuşlara sıcak bir yuva olması için parklardaki ağaçlara asıldı.

 

Gösterimden kalkmış oyunların kullanılamayacak durumda olan dekor ve aksesuarları; sökme, zımparalama, kesme, montaj ve boyama aşamalarından geçtikten sonra geri dönüştürülerek yepyeni kuş evleri haline getirildi. Kuş evleri Maçka Demokrasi Parkı, Gülhane Parkı ve Yıldız Korusu'ndaki ağaçlara asıldı. Yaklaşan soğuk hava koşullarında bu evler, kuşlara sıcak bir yuva olacak.

Şehir Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü proje hakkında, "Eski dekorlarımız, kullanılamayacak durumda olan ahşap malzemelerimiz marangozhane atölyemizde, ustalarımızın hünerli ellerinde kuşlar için yuvaya dönüşüyor. Yaklaşan kış şartlarında doğada beraber yaşamımızı sürdürdüğümüz minik dostlarımı için böyle bir şey yapmak istedik. Maçka Demokrasi Parkı, Gülhane Parkı ve Yıldız Korusu içine kuş evlerinin montajı yapıldı. Bu sayıyı daha da artırmak amacındayız" ifadelerini kullandı.
 
37 senedir Şehir Tiyatroları'nda çalışan marangoz ustası Cengiz Bulduk, "Önce bir çizim, yapacağımız malzemenin tasarımını yapıyoruz. Sonra gerekli malzemeleri kesip tutkallayıp çakıyoruz. Hayvanların ihtiyaçlarını karşılamak her zaman bizler için önemli bir görev" diye konuştu.

 

Uğur Belger’den şiirler

Uğur Belger

Mühendislik dünyasında bir duayen olan Y.İnşaat Mühendisi Uğur Belger,“Bir Zamanlar - 65 Yıl Olmuş”başlığı ile sunduğu şiir kitabını Umut Bilgetakma ismi ile yayınladı.

Şiirlerini, şiirimsi diye mütevazi şekilde açıklayan Uğur Belger yaşamından kesitleri şiirlerle okuyucuya sunmakta.

Şöyle diyor: “.. Altmışbeş yıldır, bir şeyler yazdım.. Kimine göre şiir, kimine göre laf-ı güzeftan öte şeyler değil. Ben ceserat gösterdim, beğeniye sundum, okuyanlara selam olsun..”

Değerli dostumuz kutluyoruz.. (Tel: 0534.5052270)

 

KOLEKSİYON TABLOLARIM

Helin’in Amazon’u bende kaldı..

 

Helin (Heniye), Kıbrıslı bir kızcağızdı…

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencisi idi… Alsancak’taki Miko Kafe’ye arkadaşları ile gelir giderdi, bizim afacan şair Mutlucan’ın entel, garip ve solcu arkadaş grubuyla beraberdi. Aynı masalarda sohbet ederlerdi, bende arada bu genç arkadaşlara takılırdım.

Benim 8 Haziran 2001 tarihinde “Yazarlığımın 30. Yılı Anısına”Mavi Bar’da açılan “Resim Koleksiyon Sergim”e arkadaşlarıyla geldi. .

Helin ufak tefek, çok dürüst, mütevazi, biraz saf, hafif bohem, şeker gibi bir kızdı. Bu Kıbrıslı kızları, sanki ”Babaları Denktaş’ın mücahitleriymiş, 1960’lardaki Kıbrıs Türk Mukavemet Teşkilatı’ndan kopup gelmiş kadın gerilla hayaletleri” sanırım daima, gayet salakça bir romantizm içindeyimdir ya, Kıbrıslı Türk görünce kutsal ırk filan zannederim. Hala öyleyimdir.

Helin’in Amazonu

Neyse, Helin’in fakültede devamsızlık sorunu oldu. Tezini yazamamıştı. Gittim hocası dostum Prof.Cengiz Çekilile konuştum. Hocası anlayışla karşıladı. Sonunda tezi yazıldı, bitirme projesi olan “Amazon”heykelini de yaptı. Heykel kabul edildi. Ve Kıbrıslı kız mezun oldu…

Bir gün elinde devasa Amazon heykeli çıktı geldi: “Yaşar abi, mezuniyet tezim sende kalsın, ben memlekete dönüyorum. Bir gün belki gelir alırım” dedi. Ve gitti…

Böylece, Amazon bende kaldı…

Tam bir metre boyunda, koyu zeytuni renkte, esrarengiz sert bir maddeden üretilip sonra fırında sertleştirilmiş, hayli artistik, tahta bir taban üzerine oturan, ciddi biçimde ambiyanslı ve hüzün bakışlı bir heykeldi.

Gözüm gibi ona baktım.

Yıllar gelip geçti…

Helin’den tık çıkmadı… Ne ses, ne de bir nefes…

Kıbrıs’taki arkadaşlara, Lefkoşa Işık Kitabevi’ne haber bıraktım. İnternetten duyurular gönderdim. Geri alsın bu heykeli dedim. Veya adresini versin, heykeli ben kargo ile göndereceğim dedim. Duyduğuma göre evlenmiş, iki kız çocuğu olmuş. Bizim heykel, oysa evine ne güzel yakışır..

Ama ses yok… Artık canıma tak etti… Bir gün geri istese bile vermeyeceğim… Amazon 20 yıldır benle yaşıyor. Bundan böyle kimseye vermem… (YAŞAR AKSOY)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılında “100. Yıl Marşı Şiir ve Beste Yarışması” düzenliyor. 100. yıl coşkusuna, heyecanına, Cumhuriyet sev...

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (IAA), 10. Dünya Sanat Günü ödüllerini açıkladı. “Wallace Hartley Ödülleri” ismiyle verilen ödüllerde Arkas Sanat Merkezi “Yılın ...

Institut français Türkiye tarafından düzenlenen “Edebiyat Salonu” adındaki çevrim içi etkinliğin bu ayki konuğu eserleri 38 dile çevrilen ünlü yazar Amin Maalouf olacak.

Yer aldığı projelerle adından söz ettiren yetenekli oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, yazar Irmak Zileli'nin sorularını yanıtladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Dünya Tiyatro Günü'nde tanıtıldı.

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”...

Yazarlar