Facebook ta paylaştweet le

Corona kitabı sevdirdi..

14.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Ağustos ayı kültür-sanat yazıları gazetemizde yayınlandı.

Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk

Yaşanmakta olan Koronavirüs döneminde kitap üretiminde ve intirneti satışında artış kaydedildi. Yayıncılık sözcüleri de okuma kültürü ve kitap sevgisinin geliştiğini ve özellikle kültür yayıncılığında yükselme olduğunu belirttiler..

Türkiye'de yayıncılık sektörü, kitap üretiminde yüzde 21,94 oranında artış kaydetti. Koronavirüs neredeyse tüm sektörlere kötü günler yaşarken, yayıncılık sektöründe, 2020 yılının ilk 6 ayında, 194 milyon 510 bin 256 adet kitap üretildi.

Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kocatürk, yaptığı açıklamada, karantina sürecinde edebiyatın iyileştirici gücüne yeniden tanık olduklarını söyledi. Kocatürk, pandemi sürecinde çevrimiçi satışların yükseldiğine dikkati çekerek, "Son 6 ayın üretim rakamlarına baktığımızda bir önceki yıla göre yüzde 21'lik bir büyüme var. Tabii bu büyüme, satış konusunda tam olarak bazılarına yansımış, bazılarına yansımamıştır. Ama bu dönemde üretimde düşme olmaması, bu rakamların satışlara yansıyacağını gösteriyor" dedi.

KİTABA İLGİ ARTTI

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, kitabevlerinin kapanmasının ardından satışlarda düşme beklediklerini ve moral bozukluğu yaşadıklarını aktaran Kocatürk, şunları kaydetti:

"Kitap üretiminde yüzde 21,94'lük artış olmuş. Bunlar içerisinde kültür yayıncılığı dediğimiz çocuk, edebiyat, araştırma, inceleme kitapları 6 aylık süre içerisinde toplam üretimin yüzde 43,38'ini oluşturmuş, bir önceki yıla göre bu alanda yüzde 30'luk bir artış var. Bu alandaki üretimin artıyor olmasıyla pandemi döneminde kitaba olan ilginin devam ettiğini görüyoruz. Edebiyat alanında bu dönemde hem üretimde hem satışta artış var. Çocuk kitaplarının üretimi de bir önceki yıla göre yüzde 33 artmış. Burada da üretimle beraber satışlarda da artış oldu."

Kocatürk, yılın ilk 6 ayında eğitim yayınlarındaki üretim ve satışlardaki artışa işaret ederek, "Sınavlardaki kaynak ihtiyacı dolayısıyla eğitim kitaplarının üretiminde bir önceki yıla göre yüzde 24,88 artış var. Bu da toplam kitap üretiminin yüzde 46,55'ini oluşturuyor. Pazarda da eğitim kitaplarının satışı yüzde 52 civarında. Ama daha yapılacak çok işimiz var, kütüphanelerinin yaygınlaştırılması, sınıf kitaplıklarının geliştirilmesi gibi. Pandemi döneminde bu üretim rakamları bize sevindirici geliyor. Bu noktada okuma kültürü ve alışkanlığının geliştiğini, önemli ve olumlu bir durum olduğunu düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

YAYFED Başkanı Münir Üstün

'MART AYI SONRASI ÇOK FARKLI'

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Yönetim Kurulu Başkanı Münir Üstün ise mart ayında AVM'lerle kitabevlerinin kapanması ve fuarların iptal edilmesinin ardından, yayıncılık sektörünün sadece çevrimiçi kitap satışı yapan yerlere hizmet verebildiğini belirtti.

Yayıncılık sektöründeki cironun yaklaşık yüzde 20'sini, çevrimiçi kitap satışı yapan internet sitelerinin oluşturduğunu aktaran Üstün, "Mart, nisan ve mayıs aylarında gerek kitabevlerinin gerek kitap fuarlarının kapalı olması, insanları internet üzerinden alışverişe itti. Bu 3 aylık dönemde, Türkiye'de kullanılan kredi kartı artışından da bunu görebiliyoruz. 1 Haziran'dan itibaren kitabevlerinin açılmasıyla internet satışlarında belli düşüşler oldu. İnsanlar yavaş yavaş kitabevlerine gitse de şu andaki durumumuz, mart ayı öncesinde olduğu gibi değil." ifadelerini kullandı.

Üstün, 2020'nin ocak ve şubat aylarında satışlarda iyi bir yükseliş yaşadıklarını, fakat salgın nedeniyle mart ayında satışların düştüğünü vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

"Karantina sürecinde yayınevlerimizin çoğu evlerinden çalışmaya başladı. Bu süreçte, aralarında Basın Yayın Meslek Birliği, Türkiye Yayıncılar Birliği, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği'nin bulunduğu birçok kurumun müracatıyla sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bizim sektör de mücbir sebeplerin arasına alındı. Hem kısa çalışma ödeneği hem vergi ertelemelerinden faydalandık. Çoğu yayınevimiz de 1 Haziran'dan itibaren normal çalışmalarına geçti."

'TÜRKİYE DÜNYA ALTINCISI'

Bu yıl kitap üretimindeki rakamların gerçekten iyi durumda olduğunun altını çizen Üstün, "2019'un ilk 6 ayında 159 milyon kitap üretilmiş Türkiye'de. 2020'nin ilk 6 ayında ise yaklaşık 195 milyon adet kitap üretimi var. Bir artış söz konusu. Krizler olsa da mesela 2017'de 408 milyon, 2018'de 411 milyon, 2019'da ise 424 milyon kitap üretmişiz" diye konuştu.

Okulların açılmamasının sektör adına zor bir durum olduğunu sözlerine ekleyen Üstün, şöyle devam etti: "Eğer okullar açılmazsa yayıncılarımızın birçoğu çok zor durumda kalacak. Her ne kadar bizim bandrol rakamlarımız yukarıda gözükse de yayıncılarımızın çoğu, okul sezonunu düşünerek bu bandrolleri alıyor. Önümüzdeki dönemin kitaplarının bandrollerini şimdiden alıp, üretip, hazır tutuyorlar." Üstün, en büyük temennilerinin Türkiye'de kitap okuma ve üretimin artması olduğunu söyleyerek, "Zaten Türkiye, yayıncılık sektörü olarak dünyada 16. sırada. Yaklaşık 9 milyar liralık bir hacmimiz var ve yeni kitap üretiminde de dünya altıncısıyız. Yani yeni başlık üretiminde geçen yıl 70 binin üzerinde başlık üretmiş bir dinamik ve genç bir ülkeden bahsediyoruz. Bunlar da gurur verici noktalar" dedi.

 

Hattuşa artık dijitalde

Hattuşa ören yeri

Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa antik kentinin 3500 yıl önceki halinin sanal gerçeklikle gezilebilmesi için hazırlanan dijital projenin ilk etabı faaliyete geçirildi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası ve Dünya Belleği listelerindeki tek antik şehir unvanıyla Türkiye’nin önemli turizm mekânları arasında yer alan Hattuşa’nın tanıtılması ve ilçe halkının turizmden gelir elde edebilmesi amacıyla Boğazkale Kaymakamlığı’nca çalışma yürütülüyor.

 

 

Game of Thrones’in 6.kitabı yolda

George R.R.Martin

Dünyanın dört bir yanındaki fantastik edebiyat okurlarının büyük ilgisini çeken Game Of Thrones Taht Oyunları serisinin 6’nci kitabının 2021 yılında yayımlanacağı belirtildi. Açıklama ise, serisinin yazarı George R. R. Martin'den geldi.

Martin dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını nedeniyle karantina sürecini evinde kitap yazarak geçirdiğini belirterek, Game Of Thrones Taht Oyunları serisinin 6’nci kitabının 2021 yılında yayımlanacağı kaydetti. Ünlü yazar, "Kitap çok heyecanlı olacak, 2021'e iddialı geliyoruz" dedi.

Martin, "Corona virüs sürecinde evde olmam kitap üzerine daha çok yoğunlaşmam açısından oldukça faydalı oldu" ifadelerini kullandı.

 

Yaz boyunca kitap

İstanbul Kitap Fuarı tarafından hayata geçirilen edebiyat platformu İşimiz Gücümüz Kitap, güncellenen arayüzü ve içeriğiyle yayın hayatına devam ediyor.

Güncel kitaplar, dosya konuları, fuardan haberler, edebiyat dünyasından haberler, röportajlar, incelemeler ve yazı dizileriyle kitapseverleri buluşturacak olan platformda, İstanbul Kitap Fuarı onur yazarlarının açılış konuşmalarından videolar ve söyleşiler de paylaşılacak.

Açılış konuşmaları dizisi, 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı onur çizeri Tan Oral ile başlayacak. 2015 yılında “Mizah: Hayata Gülümseyerek Bakmak” teması kapsamında çizgileriyle fuarı onurlandıran Tan Oral, sözcükleriyle kitapseverlere yeniden seslenecek. Her hafta yeni bir açılış konuşması videosu yayınlanacak.

 

KOLEKSİYON TABLOLARIM

Büyük dedemden bir hat sanatı…

Büyük dedem ünlü bir hattatmış…

Yani anne tarafımdan dedemin babası…

Osmanlı’nın son büyük yazarlarından Mahmud Kemal İnal , “Son Hattatlar”isimli kitabında (MEB Devlet Kitaplığı, İstanbul, 1970) büyük dedem Bergamalı Hattat Hacı Mehmed Emin Efendi’yi şöyle anlatır:

“..Mehmed Emin Efendi, Bergama’nın Reşadiye köyünde Kadı Hüseyin Hilmi Efendi’nin oğludur. 1835’te (Hicri: 1241) Bergama’da doğdu. Babasından okudu. Bilahare İzmir’e gelerek Sahaflar Çarşısı’nda Hattat Mehmed Nuri Efendi’nin tilmizi Hafız Salih Efendi’den sülüs ve nesh temeşşuk etti. 1863’te (Hicri: 1293) icazet aldı.

Tahsilini ve yazısını ilerletmek üzere İstanbul’a geldi, uzun müddet kaldı. Babasının vefatını müteakiben 1876’da (Hicri: 1293) üç sene mücavir kalmak sureti ile farizai haccı eda etti. İzmir’e avdetinde yine Bergama’dan Fatma Hanım ile evlendi. Nazmi, Hilmi ve İzzet isimli üç erkek evladı oldu.

1879’da (Hicri: 1296) hususi bir mektep açtı. İptida tedrisatta bulunmakla beraber hafız ve hattat yetiştirmeye çalıştı. 17 adet Mushaf-ı Şerif yazdı. İzmir Valilerinden bir kaçı, birer altun vererek Şifa-i Şerif yazdırdılar. İzmir’de birçok caminin, bu arada Hisar Camii’nin kubbe altı tezyinatını yaptı.

İzmir Rüşdi Mektebi’ne yazı muallimi tayin olunarak 35 sene bu vazifeyi ifa etti. Tezhipte, bilhassa teclid sanatında mahir olduğundan arzu edenlere bu sanatı öğretti.

1925’de (Hicri: 1333) İzmir Güzelyalı’daki evlerinde vefat etti. Tercümei halini ve derc olunan yazısını üç sene evvel gönderen İzmir Müftü muhteremi Akif Efendi, “Oğlu hattat ve mücellid Nazmi Altınkalem Efendi, babasının mesleğini muhafaza etmektedir.”diyor..”

Kitap büyük dedemi böyle anlatıyor..

Evet, insanlar ölür, sanat kalır dedik… Hattat Hacı Emin Efendi, ben doğmadan 22 yıl önce Güzelyalı Cami Sokağı’ndaki dede evimizde ölmüş…

Ölümünden 90 sene sonra bir hat eseri, evimde duvarımda başköşede duruyor… Rahmet diliyorum ve ellerinden öpüyorum. Büyük dedemin üç evladı olmuş.

Nazmi Efendi (Altınkalem):Güzelyalı Camii İmamı, hattat, ciltçi ve Kemeraltı’nda kitapçı. Haç görevinde Mekke’de vefat etti. (Sabiha Altınkalem, Seniha Talay, Beria Tükel ve Belma Çetindağ isimli dört kızı oldu.. Kızı Beria, İzmir’in tanınmış gazetecisi Süha Sükuti Tükel ile evlendi. Belma ise tanınmış Mühendis Mimar İbrahim Çetindağ ile evlendi.)

Hilmi Efendi (Dölek):Dedem.. Hattat ve müderris sonra Cumhuriyet döneminde Riyaziye (Matematik) öğretmeni. Namazgah Misaki Milli Mektebi başöğretmeni. (Refika Akmenek, annem Tarih öğretmeni Zehra Aksoy, Emin Dölek ve Mualla Sayar isimli dört evladı oldu)

İzzet Efendi (Altınkalem):Kemeraltı Meserret Han’da mücellit (ciltçi). Hiç evlenmedi.

Ben bu üç insanın da Nazmi ve İzzet amcamlarla, cumhuriyette başka bir soyadı alan dedem Hilmi Efendi’nin de ellerinden öpme şansına sahip oldum. Özellikle İzzet Amcamı çok sevdim. Onun anısına “Meserret Serçesi” (1998) şiir kitabımı yazdım.

Büyük dedem Hattat Hacı Mehmed Emin Efendi’nin benim sanat koleksiyonumda bulunan biraz yıpranmış ama özenle kurtarmaya çalıştığım biricik hat eseri, 25x40 boyutlarında cam üzerine sırlı boya ile yazılmıştır.  Dini bir ibareyi ihtiva etmekte. Cam altında Talik hatla yazılı levhada “İnnehu Süleymane ve innehuBismillahirrahmanirrahim”ibaresi yer almakta. İzmir’de Antikacı Hasan Özkan’a ve Nail Esmer gibi bazı ünlü sahhaf dostlara yazıyı göndererek okunmasını rica ettim. Cevap geldi: “Muhakkak kiSüleyman’dır ve rahman ve rahim olan Allahın ismidir”diye yazıyormuş…

Ben de Eyvallah dedim… Sağlıcakla kalınız… (YAŞAR AKSOY)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Dünya Tiyatro Günü'nde tanıtıldı.

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”...

Görme engelli kişileri tiyatro ile buluşturmak ve engelli bireylerin kültür ve sanat etkinliklerine erişimine dikkat çekmek amacı ile gerçekleştirilen Mikrofonda Tiyat...

Pandemi ile birlikte uzun bir mola veren Ankara tiyatroları, tek çatı altında yol almaya karar verdi. Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği (AnTiYap) oluşumu altında per...

Sinemanın önemli bir referans noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturma...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Mart ayı Kültür-Sanat yazı dizisi GÖZLEM'de...

Yazarlar