Facebook ta paylaştweet le

İdil Biret – Beethoven seçkisi yayınlandı

1.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, Mayıs ayı kültür sanat etkinliklerini gazetemiz için kaleme aldı.

4 CD'den oluşan İdil Biret-Beethoven Kayıtları Seçkisi, 250. yılında bestecinin en sevilen sonat, konçerto ve senfoni uyarlamalarını bir araya getiriyor.

Anıtsal piyanistimiz İdil Biret'in “1980-1998 arasında Türkiye ve Fransa’da verdiği on dört konserde Beethoven’in tüm sonatları ve konçertoları ile Liszt tarafından yapılan senfoni uyarlamalarının tamamını çalarak bu yapıtların hepsini konserlerde çalan ve stüdyo kaydını yapan tek piyanist olarak tarihe geçtiğini” biliyoruz.

İdil Biret ve Beethoven, 4 CD’lik kutu içinde huzurunuzda

Eşi Şefik Büyükyüksel'in oluşturduğu IBA (İdil Biret Archive) markası altında bu kayıtların tamamı 20 CD'lik büyük kutu halinde Naxos'un dağıtımıyla uluslararası alanda büyük plakçıların raflarında satışa sunuldu.

Beethoven'in 250'nci yılının tün dünyada kutlandığı şu günlerde bu kayıtların tamamından Büyükyüksel tarafından yapılan özenli bir seçki, 4 CD'lik bir kutu halinde yayımlandı.

“Sonatlar, Konçertolar ve Senfoniler Edisyonundan Seçmeler” başlığı altında yayımlanan kutudaki 4 CD'de Beethoven'in şu eserlerinin İdil Biret icraları yer alıyor:

CD: 1 SONATLAR

Piyano Sonatı No. 8 Do minor, “Pathétique”, Op. 13

Piyano Sonatı No. 14 Do diyez minor, “Moonlight”, Op. 27 No.2

Piyano Sonata No. 23 Fa minor, “Appassionata”, Op. 57

CD: 2 SONATLAR

Piyano Sonatı No. 7 Re majör, Op. 10 No.3

Piyano Sonatı No. 21 Do majör, “Waldstein”, Op. 53

Piyano Sonatı No. 25 Sol majör, Op. 79

CD: 3 KONÇERTOLAR

Piyano Konçertosu No. 5 Mi bemol majör, “Emperor”, Op. 73

Korolu Fantezi, Do minör, Op. 80

CD: 4 SENFONİLER

Senfoni No. 5 Do minor, Op. 67 (Piyano uyarlaması F. Liszt)

Senfoni No.9 Son Bölüm (Presto - Recitative - Allegro assai - Allegro assai vivace, alla marcia)

Kutunun, Şefik Büyükyüksel tarafından kaleme alınan, Türkçe ve İngilizce kitapçık yazısında İdil Biret'in Beethoven kayıtlarının 23 yıla yayılmış 52 günde yapıldığını belirterek, tarihçeyle ilgili ilginç bilgilere yer verdi.

 

PARFÜMÜN SERÜVENİ ÖDÜLLERİ TOPLADI

Belgeselin yönetmenliğini Şahin Yiğit üstlendi

Eski Mısır'dan İslam dünyasına, parfümün tarihini ve günümüze gelişini anlatan Parfümün Serüveni (Adventures of Fragrance) belgesel filmi, Los Angeles Film Adwards (LAFA) En İyi Belgesel Dizisi Ödülü'nün ardından İtalya'dan da 2 ödülle döndü.

İtalya’da Floransa Film Festivalinde En İyi Belgesel ve Onur Ödülü’nü kucaklayan film, Orinos Film Awards’da da En İyi Kısa Belgesel Ödülü’nün sahibi oldu. Yönetmen koltuğunda Şahin Yiğit’in olduğu belgeselin yapımcılığını Türk parfüm sektörünün öncü markalarından Loris Parfüm üstlendi.

Kıyafetlerden atlara her şeyin parfümlendiği Eski Mısır’dan Cumhuriyet döneminde üretilen kolonyalara, kokunun yolculuğunu ünlü koku uzmanlarının da anlatımlarıyla günümüze taşıyan Parfümün Serüveni belgeseli Los Angeles’tan sonra İtalya’dan da ödüllü döndü.

Jüri koltuğunda Avatar filminin ünlü oyuncusu Lisa Roumain başta olmak üzere Emmy ödüllü Dave Eichorn, Ronn Kilby gibi ünlü yönetmen ve oyuncuların bulduğu LAFA’da (Los Angeles Film Adwards) En İyi Belgesel Dizisi Ödülü’ne layık görülen Parfümün Serüveni, İtalya’da Florence Film Awards’ta En İyi Belgesel seçilirken, Onur Ödülü’nü de kucakladı. Film, Orinos Film Awards’ta da En İyi Kısa Belgesel Film ödülüyle ödüllerine bir yenisini daha ekledi.

 

Gülsin Onay’dan Sanat Sayfamıza mektup var

Gülsin Onay

Korona Virüs Günlerinde Canlı Müzik

Değerli Yaşar Aksoy ve Sevgili dostlarım ve müzikseverler,

Birkaç hafta içinde hayatlarımızda ne kadar çok şey değişti..
Salgının, özellikle müzisyenlerin ve müzikseverlerin yaşamları üzerindeki etkisi çok büyük oldu.
Mart başında, bahar konserlerimi duyuracağım bülteni hazırlarken, her yerden  iptal ve erteleme haberleri gelmeye başladı. Şimdi, bütün müzisyenler gibi ben de evde kalmak zorundayım ve halka açık konser veremiyorum.
Hal böyle olunca, özlemi gidermek amacıyla, haftalık canlı konserler vermeye başladım.
Bunlar, her Pazar saat 21:00’de eş zamanlı olarak YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram'daki hesaplarımdan yayınlanıyor.
YouTube kanalımda, daha önceki haftalarda verdiğim konserleri izleyebilir, konserlerin duyurularına web sitemden erişebilirsiniz. 
19 Nisan konserimde, Franck’ın Prelüd, Koral ve Füg’ünü seslendirdim. Bu yayın aynı zamanda, Ağustos ayında gerçekleştirebilmeyi umduğumuz Gümüşlük Müzik Festivali için de özel bir tanıtım olacak.
Linkler: YouTube, Facebook, Twitter, Instagram  

 

Kemeraltı UNESCO Geçici Listesi’nde!

TARKEM ve Uğur Yüce başarısı

Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesinde ilk adım olan Geçici Liste’ye girme süreci başarıyla tamamlandı.

İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İMEAK Deniz Ticaret Odası, İzmir Kalkınma Ajansı, Uğur Yüce yönetimindeki TARKEM ve Kentimiz İzmir Derneği’nin tüm süreci birlikte koordine ettiği Kemeraltı ve çevresinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmesi için hazırlanan ve TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler’in 27 Mart 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tüm İzmir adına elden ulaştırdığı dosya başvurusu, UNESCO tarafından da kabul edildi.

KOLEKSİYON TABLOLARIM

Doğduğumda fuar afişleri yapan ressam..

Ben 1947’de İzmir’de doğduğumda, Vedat Mavitan kentin seçkin ve saygın bir ressamı olarak İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ödüller kazanan afişlerini yapıyordu. İzmir Resim Sanatı’nın en önemli öncülerinden Abidin Elderoğlu’nun öğrencisi olarak parlayan Vedat Mavitan, sanat dünyasında farklı çizgisi ve elit kimliği ile haklı bir yer edinmiştir.

Sevgili kardeşim Resam ve Heykeltraş Bihrat Mavitan’ın babası olan Vedat Mavitan’ın koleksiyonumdaki şirin tablosu (eşi Nesrin Mavitan’ın bana armağanı), 25x35 boyutunda karton üzerine çini mürekkep bir İzmir görünümüdür. Kentin simgesi Saat Kulesi çevresinde, kumrular, güvercinler, martılar, yani tüm kuşlar cümbüşü şeklinde oluşan tabloda, Yalı Camii tek palmiye ve kıyıdaki insanlar aksesuar olarak kompozisyonu tamamlamaktadır.

Bu nefis şehir görüntüsü, şehrin markası Saat Kulesi’ni öne çıkaran bir dışavurum denemesidir. Evimde bu tablonun asıl olduğu duvarın tam karşısında oğlu Bihrat’ın tablosu yer alır… Baba oğul bakışacaklardır, özlem gidereceklerdir ben yaşadıkça… Benden sonra ise her şey ürpertici bir meçhul…

Şimdi Vedat Mavitan’ın özgeçmişini okuyalım…(YAŞAR  AKSOY)

VEDAT MAVİTAN

1915 Manisa  doğumludur. Ortaöğrenimi sırasında, Abidin Elderoğlu’nun İzmir’de açtığı atölyede ilk resim çalışmalarını gerçekleştirdi. Daha sonra İDGSA Resim Bölümü’nde Leopold Levy atölyesine devam etti.

İlk resim sergisini 1961’de İstanbul Alman Kültür Merkezi’nde açtı. 1987’de Ankara’da retrospektif bir sergi düzenledi.

Sanat anlayışı şöyle anlatılabilir:  Doğal kaynaklı nesnelerin resimsel derinlik ve mekan içindeki hacimsel etkilerini, soyut bir anlam sezgisine göre yorumladığı resimleri, gerçek ile gerçekdışı arasındaki bağıntıları, görsel yolda çözümlemeye yönelik bir anlayışın ürünleridir. 1968’de İzmir’de vefat etti.

Ödülleri:

1948  İzmir Fuarı Afiş Yarışması (1.cilik Ödülü)

1951  İzmir Fuarı Afiş Yarışması (1.cilik Ödülü)

1982  16.DYO Sergisi Başarı Ödülü

1984  18.DYO Sergisi Başarı Ödülü

1984  Agamemnon Kaplıcaları Amblem Yarışması (3.cülük Ödülü)

 

Saat Kulesi tablosu

Vedat Mavitan en sağda. Tam ortada Necati Cumalı

Fuar afişi

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Dünya Tiyatro Günü'nde tanıtıldı.

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü”...

Görme engelli kişileri tiyatro ile buluşturmak ve engelli bireylerin kültür ve sanat etkinliklerine erişimine dikkat çekmek amacı ile gerçekleştirilen Mikrofonda Tiyat...

Pandemi ile birlikte uzun bir mola veren Ankara tiyatroları, tek çatı altında yol almaya karar verdi. Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği (AnTiYap) oluşumu altında per...

Sinemanın önemli bir referans noktası haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, sinema sanatı için kısa filmin öncü rolünün bilinciyle, bu alanda bir platform oluşturma...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Mart ayı Kültür-Sanat yazı dizisi GÖZLEM'de...

Yazarlar