Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Koç Müzeleri’ne 1 milyon ziyaretçi..

7.2.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Şubat ayı Kültür-Sanat yazı dizisi GÖZLEM'de...

GÖZLEMolarak kutlamamak elde mi?

Sanat ve kültüre aşık Türkiye insanları olarak alkışlamamak elde mi?

Haliç kıyısında Rahmi Koç Müzesi.. Pera Müzesi.. yeni açılan Arter.. Ankara’da Kaleiçi Müzesi.. Ayvalık’ta tarihi kilise müzesi.. Abdülmecit Köşkü’nde Ömer koç’un özel koleksiyonunun sergilendiği müze..

Bütün bunlar Koç Grubu’nun Türkiye kültür ve sanatına armağan ettiği müzeler.. Rahmi Koç’un açıkladığına göre Koç Müzeleri 25. yılında bir rekora imza atarak 1 milyon ziyaretçiye ulaştı. Rahmi Koç bu gelişmeyi Cumhuriyet’ten Yazgülü Aldoğan’a bir mektupla iletti: (14.1.2020)

 

RAHMİ KOÇ ANLATIYOR

Rahmi Koç

“Koleksiyonculuk bana rahmetli annem, Sadberk Hanım’dan geçti. Hayatım boyunca imkânlarım, bilgim, göz zevkime göre bir şeyler toplamaya çalıştım. Evler doldu, depolar taştı. Ne yapacağımı düşünürken 1956’da Otosan’ın makinelerini almaya Detroit’e gittiğimde Henry Ford Müzesi ile tanıştım. Dünya harbinden sonra, varlıklı, başarılı, meraklı bir insan olan Heny Ford bir müze kurmaya karar vermiş. O zamana göre imkânları sonsuzmuş. Avrupa harp yorgunluğu ve fakirlik çekiyormuş. Bilgili danışmanları ile fevkalade güzel eserleri bir araya getirebilmiş. 

İstanbul Koç Müzesi’nde bir köşe

Detroit’te kaldığım iki ay süresince her gün, birkaç saati müzede geçirdim. Allah, bana da bir gün böyle bir müze kurma imkânı versin diye düşündüm. Nitekim bu arzum, 1994 senesinde İstanbul’da, 2005’te Ankara’da ve 2014’te Ayvalık’ta gerçekleşti. 25. senemizde, Kasım 2019’da 1 milyon ziyaretçiye ulaştık. Böyle bir adede, bırakın Türkiye’yi, yurtdışındaki özel sektör müzelerinin erişmesi bile güçtür.“

 

Eflatun Nuri ölümsüzleşti..

Eflatun Nuri Yarışması’nın ödülleri dağıtıldı

Karikatürist Eflatun Nuri, Konak Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti iş birliği ile Karataş semtinde, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Karataş Basın Merkezi ve Lokali önünde dikilen büstü ile ölümsüzleşti. Usta heykeltraş Harun Atalayman tarafından yapılan büst düzenlenen törenle açıldı.

Açılış törenine, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Milletvekilleri ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Eflatun’un büstü

Açılışta konuşan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, gazetecilerin zorlu süreçten geçtiğini ve bu süreçte karikatürlerin anlamının büyük olduğunu ifade ederek, "Teknoloji medyaya büyük katkı veriyor. Ancak bu katkıyı verirken gazetecilik ne yazık ki geriliyor. Türkiye sıralamasında ifade özgürlüğünün, hukukun, bağımsızlığının, düşüncenin özgürlüğünün en gerilerde sayılan ülkeler arasındayız. Gazetecilikte işsizlik de git gide artıyor. Tüm bu süreçte gazeteciler direniyor. İşte tam da bu noktada karikatürün önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü o; en cesuru, en doğruyu, düşünceye sevk ederek vurguluyor" dedi.

Eflatun

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise, Eflatun Nuri'nin Karataş semtinde uzun yıllar yaşadığını hatırlatarak, "Çok değerli bir sanatçı, düşüncelerini fikirlerini çizerek anlatmayı seçmiş çizgi ile mizahı buluşturmayı ustalık haline getirmiş çok değerli büyüğümüzün bu şekilde anılması ve gelecek kuşaklara aktarılması, belediyemiz ve gazetecilik açısından çok önemli. Bundan sonra da Eflatun Nuri Karikatür Yarışması'nı uluslararası bir hale getirmeye çalışacağız. “ dedi.

KARİKATÜR ÖDÜLLERİ

Konak Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti iş birliği ile üçüncüsü düzenlenen Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması ödül töreni, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

2008 yılında hayatını kaybeden usta çizer Eflatun Nuri anısına üçüncüsü düzenlenen Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması’na 144 çizer, toplam 417 eserle başvuru yaptı. ‘Şiddet’ temasıyla düzenlenen yarışmada, seçici kurulun yaptığı değerlendirme sonucunda toplam 11 eser ödül aldı.

Birincilik ödülünün sahibi Yüksel Can oldu, ikincilik ödülü Hamit Gış ve üçüncülük ödülü de Muammer Olcay eserlerine verildi. (Fotoğraflar: Esat Erçetingöz)

 

Eflatun Nuri’den bir hatıra

“Oğlum, sen sıkı solcusun!..”

Yaşar Aksoy

Demokrat İzmir gazetesinden bir hatıra.. 1970’li yılların başı.. Gazetenin arka koridorlarında elinde gözlüğü ve yaz kış uzun siyah eski paltosuyla dolaşan ihtiyar bir adam vardı. Osmanlı dönemi eski İstanbul gazetelerinden arta kalmış esrarengiz bir havası vardı..

Yeni Asır Gıcık dergisi kadrosu. Bahar Silkü, Halil İbrahim Yıldırım, Ömer Çam, Zafer Güven, Cemal İlkbahar, Sezer Dönmez, Mümin Durmaz, Yaşar Aksoy, Eflatun Nuri, Sadık Pala. (1988)

Bizim sıkı solcu gazetenin musahhihi (düzeltmeni) idi..
Elinde dizgiciden aldığı uzun kağıt parçalarıyla herkesin masasına gider, şu kelimeyi yanlış yazdın, bu cümle böyle kurulmaz diye kafa şişirir, elalemin virgülüne, noktasına karışır, diskur çekerdi. Dil bilgisi ve edebiyat allamesiydi.. Kimsenin ona aldırdığı filan yoktu, herkes çalakalem vaktinden önce haberini bitirmekle meşguldü, alfabe, imla vız gelirdi..
Hasan Rasimefendi isimli bu eskimiş ve çok bilmiş adam, bir süredir benimle ilgilenir olmuştu, bana arka koridorlarda iltifatlar yağdırmaktan zevk alır bir hali vardı.
Hasan Rasim aslında cingöz bir sağcıydı..
Bir gün akşamüstü karanlığı gazeteye çökerken beni kenara çekti. Fısıldar gibi konuşuyordu:

“- Evladım Yaşar Bey üstadımız, sen buralarda harcanıyorsun.. Sende Nizamettin Nazif Tepedelenlioğlu, Ulunay, hatta Peyami Sefa gibi ruhsar bir kalem var. Sen anadan doğma kalemşörsün.. Bu solcuların arasında işin ne?.. Muazzam bir sağ kalem olabilirsin.. Sana aracı olayım.. Seni zirveye çıkaracak bir gazete biliyorum. Transferini hemen yapalım..”
Bir soruşturayım dedim:

“- Yahu, Rasim amca hangi gazeteye beni layık gördün?..”
Hasan Rasim, gözlerini kısarak, omuzlarını daha da çökerterek, sağa sola bir bakındı ve ağzından baklayı çıkardı:
“- Üstadım Yaşar Bey oğlum.. Sen, Tercüman’a layıksın.. Tercüman oğlum..
Tercüman.. Kemal Ilıcak ahbabımdır, hemen telefon ederim.”
Ödüm kopmuştu..Hemen kaçtım Hasan Rasim’den..

* * *

Aradan yıllar geçti.
Yeni Asır’dayım.. 1985 yılı filan..
Yeni Asır’da iken afilli ve püsküllü köşe yazarlarımız daha büyük gazetelere geçmek için derin kulis çevirirdi, hedefleri hep Hürriyet idi. Bir tanesi üç kez Hürriyet’e gitmiş, sonra geri dönmüş, özel odası, tıkır maaşı olmasına rağmen yine mutlu değildi. Yeniden bir başka gazeteye tüymüştü.. Ben transferi etik bulmazdım, hiç düşünmedim. Ama çok ilginç bir transfer teklifi aldım..
Bir gün gazetemizde gençlerden kurulu avaneleriyle birlikte  Gıcıkisimli bir mizah eki yayınlayan meşhur karikatürist Eflatun Nuri, ısrarla beni akşama içki içmeye çağırdı. Kalktık,  kale arkasındaki Babıali Meyhanesi’ne gittik.
Kafaları çektik. Malın gözü Eflatun Nuri az sonra ağzından baklayı çıkardı:
“- Yaşar kardeşim, sen bu sağcı Yeni Asır’da harcanıyorsun.. Oysa sen sıkı solcusun.. Hadi gel, seni iyi bir sol gazeteye uçuralım. Ben araya girerim. Solcu Vatan gazetesi sahibi Numan Esin’i, hem de Cumhuriyet gazetesini iyi tanırım.Ne dersin?..”
Kahkahalarla gülüp yerimden memnun olduğumu söyledim. Demokrat İzmir’de, Hasan Rasim beni “sol gazeteden”gizlice koparıp “sağ gazeteye”kaçırmak isterdi, şimdi de Eflatun Nuri ise “sağ gazeteden”gizlice koparıp “sol gazeteye”götürmek istiyordu.. Haydaaaa…

Kimseye yaranamadık be yahu?. Hasan Rasim ve Eflatun abiye rahmet diliyorum)

 

Hasan Rastgeldi “Kökler”i sunuyor

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) 15 Ocak-15 Şubat tarihleri arasında ressam Hasan Rastgeldi'nin sanat yaşamındaki 50 yıllık birikiminden kapsamlı bir seçkiyi İzmirli sanatseverlerle buluşturuyor.

Hasan Rastgeldi, 50. Yıl Retrospektif sergisini sunuyor. Sergi, eğitimci ve sanatçı Hasan Rastgeldi'nin ilk resimlerinin Devlet Resim ve Heykel Sergisi'ne kabul edildiği 1970 yılından günümüze uzanan üretiminden örnekler içermekte. Sanatçının beslendiği kültürel kaynaklara ve yarım asrı bulan üretimine atıfla "Kökler" adı verilen sergide "Bir Anadolu Bin Anadolu", "Yazının Rengi", "Anadolu Höyükleri" gibi serilerden eserlerin yanı sıra sanatçının renk ve kompozisyon ustalığını gösteren peyzajları ve figüratif resimleri yer alıyor.

Ressam Hasan Rastgeldi

Resimlerinde Göbeklitepe'den Nemrut’a, Zeugma’dan Efes’e kadar Anadolu topraklarından beslendiğini belirten Hasan Rastgeldi: "Pitoresk, antik, mitolojik, etnografik zenginliklerin, güzelliklerin peşindeyim. Resimlerim geçmişime ve kültürel kaynaklara uzanan köklerimdir." dedi.

Sergi 15 Şubat'a kadar ziyaret edilebilecek.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti'ndeki 1720 yıllık fiyat listesi ilgi topluyor.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Temmuz ayı Kültür-Sanat yazı dizisi gazetemizde.

Arkas Sanat Merkezi, Covid-19 pandemi sürecinde geçici bir süreliğine ziyarete kapattığı ''Ara Güler, Merhaba İzmir!'' sergisinin kapılarını tüm hijyen ve sosyal mesaf...

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 38 film, söyleşi, panel ve atölyelerle online olarak başlıyor. 12 Haziran’da başlayacak festival, 22 Haziran’a ...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, Mayıs ayı kültür sanat etkinliklerini gazetemiz için kaleme aldı.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, 2020 yılı Nisan ayı Kültür-Sanat etkinliklerini Gözlem'e yazdı. Yaşar Aksoy, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi karşısında müzelerin interne...

Yazarlar
Website Security Test