Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir kitap, bir tiyatro eserine kaynak oldu.. ''İlk Kurşun'' sahneleniyor..

3.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy 2020 yılının Ocak ayına ait Kültür-Sanat yazılarını gazetemiz için yazdı.

“İlk Kurşun – Hasan Tahsin” oyununu Yaşar Aksoy’un “Hasan Tahsin – Yürekler Selanik” isimli kitabından esinlenerek yazdığını belirten İzmirli genç aktör Özgürefe Özyeşilpınar, oyunu yazdı, yönetti ve tek kişilik oyun olarak sahneliyor.

Oyunun galası, 17 Aralık 2019 akşamı, Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi'nde muazzam bir izleyici kitlesi önünde ayakta alkışlanarak gerçekleşti.

Alkışlarla sahneleniyor

Müzik Direktörü: Murat Engin, Işık Tasarım: Kemal Yiğitcan Dekor Tasarım: Cenan Bal, Kostüm Tasarım: Nilüfer Kızılkanat, Efekt Tasarım: Emre Altaç, Dış Ses: Gülser Tuncer olarak belirtilen oyun hakkında Özgürefe Özyeşilpınar şunları belirtti:

Oyuna esin kaynağı olan Yaşar Aksoy’un kitabı

AHDE VEFA OYUNU
“1888’de Selanik’te başlayıp, 15 Mayıs 1919’da İzmir’de, teslimiyet dayatmasına inat Emperyalizme karşı ilk kurşunu sıkarak, son bulan vatansever bir ömrün hikâyesini oyunlaştırdım…

İzmirli aktör Özgürefe Özyeşilpınar, hayatının oyununu oynuyor

Kurtuluş mücadelemizin 100. yılını gerçekleştirdiğimiz bir zaman diliminde, kutsal mücadelemizin gizli kahramanlarından Osman Nevres’in, bildiğimiz adıyla ‘‘Gazeteci Hasan Tahsin’’ in hayatını anlatan ‘‘İlk Kurşun – Hasan Tahsin’’ adlı oyunumuz kurtuluş tarihimizin kuytuda kalan yönlerine bakmamızı sağlayan, 2 perdelik belgesel nitelikli bir ahde vefa oyunudur… Dünü, bu günü ve kendimizi sorgulatmayı amaçlayan oyun, yüz yıllık demokrasi mücadelemizde yolun neresinde olduğumuzu gösterir bir ders niteliğinde…

İki saatlik oyun bir heyecan fırtınası

Yaşar Aksoy’un “Hasan Tahsin - Yürekler Selanik” adlı kitabı merkez alınarak yazılan oyunda ayrıca çok sayıda kaynakçadan, “Hasan Tahsin” in kendi yazıları ve mektuplarından ve önemli tarihçilerden yararlanılmıştır. Bizlerin bildiği adıyla “Hasan Tahsin”in ne denli hümanist, sosyalist, milliyetçi, vatanperver bir devrimci olduğu anlatılan oyunda ayrıca İzmir’in işgal edildiği güne dair bu güne dek hiç bilmediklerimizi de sahne üzerinden gözler önüne seriyoruz”. (İletişim: Özgürefe – 0554.2038254)

Nasuh Mahruki, oyuna hayran oldu

 

Türkiye’nin en ilginç romanı
Erhan Doğan’ın “Petra’nın Kollarında” yayınlandı

İzmirli yazar ve müzisyen, Düş Gezginleri Orkestrası’nın kurucusu Erhan Doğan”ın, ünlü ressam Ekrem Kahraman’ın bir tablosunu kapak resmi olarak kullandığı “Petra’nın Kolları”nda isimli romanı, Düşgezginleri Yayınları’ndan basıldı.
Yazarını belirttiğine göre, bu yüzyılın yüksek uygulayım bilimini (teknoloji) içeren kitap, klasik roman okuma geleneklerine karşı çıkmakta. Roman Anadolu’nun 3000 yıllık tarihi ve Orta Doğu arasında gidip gelirken şizofren olduğunu düşünerek görevinden tedavi olmak için ayrılan bir pilotun hikayesi anlatılmakta.

Erhan Doğan (sağda) ve yazar öykücü Osman Çallı

Kitapta bazı gizyazılarla (internet barkot kotları) karşılaşılmakta (QR kod ve konum bilgileri). Böylece cep telefonu ile romandaki mekan ve anıtsal yöreler görülebilmekte. Bu nedenle Google / Map uygulamaları ve QR Code uygulamalarının taşınabilir aygıtlarda yüklü olması gerekmekte. Her iki uygulama için Google Play Store okuyucuya yardımcı olmakta. Apple kullanıcıları bu uygulamaları Apple Store sayfasından edinebiliyorlar.
(Kitaba ulaşım: Dusgezginleri1989@gmail.com)

 

Kopya değil orijinal çıktı
İtalyan Rönesans dönemi ressamlarından Sandro Botticelli’nin ‘Madonna’ adlı tablosu, BBC’nin ‘Britanya’nın Kayıp Başyapıtları’ programında ‘yeniden’ keşfedildi.

Galler Ulusal Müzesi’nde sergilenen ve bugüne kadar kopya olduğu düşünülen tablonun orijinal olduğu programda kanıtlandı. X-ray cihazlarıyla yürütülen çalışmalarda tablonun orijinal olduğunu kanıtlayan en önemli detay ise sanatçının kanvasın üzerine çizdiği otoportre eskizi oldu.

 

Vehbi Koç Vakfı’nın yeni sanat mekanı: MEŞHER

Meşher’in mekanı

Vehbi Koç Vakfı'nın yeni kültür ve sanat kurumu Meşher, İstanbul Taksim'deki İstiklal Caddesi'nde sanatseverlerle buluştu. Osmanlı Türkçesi'nde “sergi mekanı” anlamına gelen Meşher, orta çağdan günümüze uzanan geniş zaman dilimi içinde, seramikten avangart resme, fotoğrafçılık tarihinden tasarıma, çok çeşitli konulara odaklanan kapsamlı programlaması ve disiplinlerarası yaklaşımıyla Türkiye'nin önde gelen sanat kurumları arasında yer almayı hedefliyor…

ÖMER KOÇ’UN ÖNSÖZÜ

Ömer Koç

Odağında mitlerin, efsanelerin ve masalların yer aldığı “Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan çağdaş Seramik” başlıklı Meşher’de açılan ilk sergide 13 sanatçının eserleri yer alıyor. Serginin kataloğu için önsözü kaleme alan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, şu ifadelere yer verdi: “Odağında mitlerin, efsanelerin ve masalların yer aldığı bu sergi, sanatçıların yaratıcı gücünün sonsuzluğunu, repertuvarlarının kompozisyon ve biçimsel açılardan zenginliğini ve yeni tekniklere yönelik arayışlarını yansıtıyor. Kendilerini ifade edebilmenin yeni yollarını arayan bu kural yıkıcılar, denemelere giriştikleri bu malzemeye bağımsız imgelemleriyle farklı bir konum kazandırıyorlar.”

İLK ADIM ATILDI
Mekanın direktörlüğünü üstlenen Bahattin Öztuncay da, Meşher'i şöyle anlattı: “Gerek ulusal gerekse uluslararası uzmanlar ve kurumlarla yürütüceğimiz iş birlikleri, ağırlıklı olarak kurum içinde kurgulayacağımız ve üreteceğimiz sergilerle Türkiye'de ve yurt dışında ilham verici bir diyalog zemini sağlamayı hedefliyoruz. Açılış sergimiz “Kalıpları Aşınca”nın bu hedef yolundaki ilk adım olduğunu görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Sagalassos antik kenti Yapı Kredi Sanat’a taşındı

Toros Dağları’nın Güney yamacına kurulu Sagalassos antik kenti, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Beyoğlu’nda bulunan binasına taşındı. Ziyaretçilerini İlhan Koman’ın ‘Akdeniz’ heykeliyle karşılayan bu bina, 28 Mayıs 2020’ye kadar ‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’ başlıklı sergiyi ağırlayacak.

Son yılların en kapsamlı arkeoloji projelerinden biri olan ‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesi’nin desteklediği Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliğiyle hazırlandı. Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına yayılan sergide, Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen 368 eser meraklılarını bekliyor.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de yer alan Sagalassos, Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu sergi vesilesiyle antik Sagalassos sakinlerinin gündelik ve sosyal yaşamları, inanç ritüelleri gözler önüne seriliyor. Bunlara ek olarak, sergide, prehistorik çağlarda Anadolu’da yaşadığı kanıtlanan ve Burdur yöresinde kalıntılarına rastlanan mamut kemikleri de görülebilecek.

Ziyaretçileri, serginin hemen girişinde karşılayacak eser ise filozof imparator Marcus Aurelius’un anıtsal boyuttaki heykeli. Marcus Aurelius heykelinin yanı sıra Sagalassos’a ‘Pisidia’nın birinci kenti’ unvanını veren İmparator Hadrian heykeli de sergide yer alıyor.

Kazıyı Prof. Jeroen Poblome, serginin hikâyesinin nasıl başladığını şu sözlerle anlattı: “20 Eylül 2017’de, almaktan onur duyduğum bir mektup bana ulaştı... İstanbul’da Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi tarafından gönderilen bu mektup, antik Sagalassos kentini tanıtmak için nazik bir davetti. Yapı Kredi Müzesi, bizi Sagalassos arkeolojik yerleşmesini genel özellikleriyle tanıtan bir sergi düzenlemeye davet ediyordu...”

‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’ sergisi, 28 Mayıs’a kadar Yapı Kredi Kültür Sanat’ta.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Tekerlekli Sandalye Dans Projesi (Wheelchair Dance Project) Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) dün akşam sanatseve...

Çok yakında izleyiciyle buluşacak olan ve yine çok ses getireceğine inandığımız ''Bu aşk beni öldürüyor'' adlı çalışmanın yapım aşaması tamamlandı.

18 Eylül’de Arkas Sanat Merkezi’nde kapılarını açan Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi yalnızca üç buçuk ayda İzmir tarihinin en yoğun ziyaretçi akınına sahne oldu.

Bu yıl 10. su düzenlenen Çin Uluslararası Kısa Film Festivali’nde bu yıl 300.000 Yuan değerindeki büyük ödülü, Mardin Artuklu Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Yılmaz Özd...

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festiv...

''İş Sanat'ın 20. Yılını alkışlarla kutluyoruz...'' Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Kasım ayı Kültür-Sanat yazı dizisi GÖZLEM'de...

Klasik müzik tarihinin en önemli keman virtüözlerinden Paganini’nin yaratıcı eserlerinden ilham alan ve izleyicilere eğlenceli ve dinamizmi hiç düşmeyen, çağdaş bir kl...

Yazarlar
Website Security Test