Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Folkart Galleri’de iki usta sanatçı

1.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, GÖZLEM'e Kasım ayı Kültür - Sanat etkinliklerini yazdı.

Fotoğraflar: Esat Erçetingöz

Kalem ve fırçanın eşsiz buluşması, usta sanatçılar Selim İleri ve Ali Kotan ile Folkart Galleri’de, “Gece Sirenleri” isimli özel bir sergide gerçekleşiyor. Türk edebiyatının usta ve önde gelen ismi Selim İleri’nin fırtınalı düzyazı serüveni, Türk resminin usta ressamı Ali Kotan’ın fırçasıyla, tablolara dönüştü.

Serginin açılışını Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak yaptı

Usta sanatçılar Selim İleri ve Ali Kotan ile Folkart Galleri' de açılışı yapılan özel bir sergide bir araya geldi. İki büyük sanatçının birbirlerinin eserlerinden ilham alarak Folkart Galleri için, üç yıl önce hazırlamaya başladığı sergi, muhteşem bir açılış töreni ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sergi, ‘iyi ve güzelden yana imge ve harflerin tanıklığından’ oluşuyor.

Doğan Hızlan, Selim İleri, Mesut Sancak ve Ali Kotan

Serginin en değerli özelliklerinden biri, Ali Kotan’ın Selim İleri’nin metinlerinden; Selim İleri’nin de Ali Kotan’ın resimlerinden ilham alarak, karşılıklı etkilenmeyle yarattıkları ortak eserler.

Ali Kotan’ın yapıtları önünde Esat Erçetingöz ve şair Cem Seyhun Ünbay.

Tamamen bir Folkart Galleri prodüksiyonu olarak, Proje Direktörü Fahri Özdemir tarafından çalışmaları yaklaşık 3 yıl önce başlatılan “Gece Sirenleri” adlı sergide, sanatın farklı disiplinlerinde üretimde bulunan Selim İleri ve Ali Kotan’ın birbirlerinin eserlerine yönelik betimlemeleri yer alıyor. ‘Gece Sirenleri’ isimli sergi, ücretsiz ziyaret edilebilecek ve 19 Ocak 2020 tarihine kadar açık kalacak. Sergi Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyaret edilebilecek.

Doğan Hızlan serginin sunuş konuşmasını gerçekleştirdi.

 

 

Kitaplı Fuarı’nda onur yazarı: Adnan Özyalçıner

Adnan Özyalçıner

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde hazırlanan 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 2-10 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek.

Yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşacak.

Onur yazarı Özyalçıner

38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı onur yazarı Adnan Özyalçıner, fuar süresince yaşamı, eserleri ve kendisinin de yazarı olduğu 1950 Kuşağı hakkında düzenlenecek söyleşilerde yer alacak. Bu etkinlikler kapsamında 2 Kasım’da “50 Kuşağı ve 50 Yıllık Dostluğun Mektupları: Adnan Özyalçıner, Erdal Öz, Kemal Özer” paneli, “50 Kuşağı’nın Doğuşu” söyleşisi, “50 Kuşağı Öykücülüğü ve Şiiri” paneli; 3 Kasım’da ise “Adnan Özyalçıner ile Fotoğraf Eşliğinde Sohbet” söyleşisi Adnan Özyalçıner’in de katılımıyla yapılacak.

Özyalçıner için TÜYAP tarafından hazırlanan “Mahallem İstanbul” kitabından metinler ve albümünden seçili fotoğraflar kitapla aynı adla düzenlenecek sergide okurlarla buluşacak.

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl “Edebiyatımızda 50 Kuşağı” ana teması kapsamında özel etkinliklere ev sahipliği yapacaktır. Zeynep Oral yönetiminde “50’li Yıllar ve Tiyatro”, Metin Celâl yönetiminde “Dergicilikte 50 Kuşağı”, Fahri Aral yönetiminde “Yayıncılıkta 50 Kuşağı” ve Doğan Hızlan yönetiminde “50 Kuşağı Öykücülüğü ve Şiiri” ele alınacak.

İlk Kitabım TÜYAP’ta

İstanbul Kitap Fuarı bu yıl bir ilke imza atarak “İlk Kitabım TÜYAP’ta” söyleşi başlıklarını hayata geçiriyor. Yazarlar, İlk Kitabım TÜYAP’ta başlığı altında ilk kitaplarını yine ilk kez kitap fuarında okurların karşısına çıkarmaya hazırlanıyor. Bu başlıkta düzenlenecek kısa söyleşilerde otuz bir ilk kitap sunumu gerçekleştirilecek.

 

Avram Ventura’dan yeni yapıt:

Avram Ventura

Bilgelik Ağacının Gölgesinde

Avram Ventura, İzmirli bir şair ve denemeci. 1970’li yıllardan beri İzmir edebiyat dünyasında saygın ismini korumuş ve daima ilgi ile okunmuş bir şair. Yine 25 yıldır Türkiye Musevileri’nin yayın organı Şalom gazetesinde sürekli olarak felsefi derinliği olan denemeleri ile tanınmakta.

Avram Ventura, bir bilge insan. Kitabının ismi de bunu çağrıştırmakta: “Bilgelik Ağacının Gölgesinde”.. Ventura, sebatkar bir okurun yıllar içindeki birikiminden damıtılmış bu içtenlikli yazılarında başta Montaigne olmak üzere insanlığın yolunu aydınlatan pek çok sanatçı, bilim insanı ve düşünüre bir dost selamı gönderiyor.

Anılarından, kitaplardan, sanattan, dostluktan, iyilikten ve kötülükten, yalandan, yalnızlıktan, sevgiden, ölümden, başarıdan, kısacası hepimizin hayatından söz etmekte Ventura..

 

 

İstanbul Tiyatro Festivali

ödül töreni gerçekleşti

Bülent Eczacıbaşı ve Metin Deniz

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş sponsorluğunda düzenlenen 23. İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Ses Tiyatrosu'nda festivalin Onur Ödülleri'ni takdim etmek için özel bir gece düzenlendi.

Gecenin açış konuşmasını İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı yaptı. Eczacıbaşı, festival aracılığıyla gençlerin kültür-sanata katılım ve erişimini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Daha sonra festival eş sponsorları Aygaz adına Genel Müdür Gökhan Tezel'e, Opet adına Genel Müdür Cüneyt Ağca'ya ve Tüpraş adına Genel Müdür İbrahim Yelmenoğlu'na İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından plaketleri sunuldu.

Gecede İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz festivalin programını tanıtan bir konuşma yaptı: “13 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında çok geniş bir yelpazede oyunlar, dans gösterileri ve performanslar izleyeceğiz. Festivalde yurtdışından 12, Türkiye'den 16 olmak üzere 28 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 78 gösteriminin yanı sıra Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında okuma tiyatroları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi tamamı ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştirilecek.”

23. İstanbul Tiyatro Festivali Onur Ödülleri bu yıl yazar, tiyatro oyuncusu ve yönetmen Ferhan Şensoy, sahne tasarımcısı Metin Deniz ve yönetmen Emmanuel Demarcy-Mota'ya verildi.

 

Assos kazılarında balık tabağı ve olta kancası bulundu

Assos’da son kazı bulguları

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale köyü sınırları içinde kalan Antik Çağ'ın en önemli liman kentlerinden Assos'ta 2 bin 300 yıllık üç "balık tabağı" ile aynı dönemlere ait olduğu tahmin edilen "olta kancası" bulundu.

Antik Çağ'da "Troas" olarak adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Yunanistan'ın Midilli Adası'nın karşısında kurulan kent, asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Assos Antik Kenti'nde ABD'li arkeologların 1800'lü yıllarda ilk kez gerçekleştirdiği kazılara, uzun bir aranın ardından 1981'de yeniden başlandı. Bölgede Türk bilim insanlarınca 38 yıldır kazı çalışması yürütülüyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, yaptığı açıklamada, kazı ve restorasyon çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumunun desteği, İÇDAŞ'ın ana sponsorluğunda devam ettiğini söyledi.

Özellikle pişmiş topraktan yapılmış "balık tabağı" olarak adlandırılan kaplar bulduklarını belirten Arslan, "Bu örnekler, antik çağda Assos'ta balık tüketimine ilişkin önemli veriler. Bunun dışında yine balık avlamada kullanılan bronzdan yapılmış oltalara da kazılarda sıkça rastlanıyor. Yine bu olta dışında ağ örümünde kullanılan bazı aletler de bulundu." dedi.

 

 

İş Sanat Kasım etkinlikleri

İstanbul İş Sanat’ta Kasım ayı etkinlileri açıklandı.

14 Kasım, 20.30: İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası, 18 Kasım, 20.30: Milli Reasürans’ta Parlayan Yıldızlar, 21 Kasım 20.30: Sona Jobarteh, 24 Kasım, 15.00: Geveze Piyanist & Öykü Tiyatrosu, 25 Kasım, 20.30: Cemal Süreya Şiir dinletisi, 27 Kasım, 20.30: İkinci Baharda Özdemir Erdoğan.

 

Can Çakmur İzmir’de

Yorglass Barış Çocuk Senfoni Orkestrası dünyaca ünlü sanatçılarla İzmir’de sahne alıyor. 2017 ve 2018 Uluslararası Piyanı Yarışmalarında Dünya Birincisi olan Can Çakmur, bu orkestra eşliğinde 30 Kasım 2019 Saat 20.00’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde çalacak. Orkestrayı Howard Griffits yönetiyor. Can Çakmur, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur’un torunu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Norm Holding sponsorluğunda Murat Reha Yorgancıoğlu’nun tasarımlarıyla tamamı cıvatalardan (bağlantı elemanlarından) oluşan “Metale Verilen Hayatlar” sergisi GTArt Ga...

İzmir Devlet Opera ve Balesi 10 Kasım 2019 Pazar günü saat 20.00’da Orhan Öner Özcan’ın HER 10 KASIM adlı ''Atatürk İçin Ağıt''ını Elhamra Sahnesi’nde sunacak.

Dünya tiyatrosu için bir dönüm noktası olan, Hollywood’u da derinden etkilemiş 'Arzu Tramvayı' İzmirli seyircileri ile buluşmak için yola çıktı.

Game of Thrones (Taht Oyunları) yazarı Amerikalı George R. R. Martin, Taht Oyunları'ndaki hikayenin 300 yıl öncesini anlatan ''Ateş ve Kan'' isimli yeni bir kitap yazdı.

Bugüne kadar sayısız ödüle layık görülen usta müzisyen, yazar ve sinemacı Zülfü Livaneli, “Yaşam Boyu Onur Ödülü” almak üzere 7'inci Kayseri Film Festivali’ne konuk ol...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un 2019 Ekim ayı Kültür - Sanat sayfası gazetemizin 38. Sayısında yerini aldı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) 1994 yılından bu yana düzenlediği Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”nın onuncusunun CD’si yayınlandı.

Yazarlar
Website Security Test