Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dibeklihan’da ''Yorgancıoğlu'' sanat günleri..

6.9.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşar Aksoy'un 2019 Eylül ayı Kültür - Sanat yazı dizisi.

Zühal Yorgancıoğlu’nun genç kız iken, merhum eşi Mehmet Yorgancıoğlu tarafından yapılan portresi, sergide büyük ilgi çekti.

 

Bodrum Dibeklihan Sanat Köyü'nde "Zuhal Yorgancioğlu Sanat Günleri”ni 10 – 11 Ağustos 2019 tarihlerinde başlattık, nefis bir sergi ve heyecanlı anlamlı bir panel ile sürdürdük. İlk gün seçkin bir sanat dostu kitle önünde Dibeklihan’ın sanat çanını çalarak etkinliği başlattım.

Türk Modasını efsane ismi 93 yaşında idi ve her an yanımızda idi. Evlatları Müberra, Haluk, Faruk Yorgancıoğlu, en yakin çalışma arkadaşı Şafak Fişek ile ben, bu muazzam etkinliği zevkle ve Çeşme’de başlayıp Bodrum’a uzanan bir dizi organizasyon toplantısından sonra omuzladık. Sonuç nefis idi. Büyük ilgi çeken sergiden sonra 11 Ağustos’ta “Zuhal Yorgancıoğlu Sanatı” başlıklı çok anlamlı paneli yönettim... Bu büyük sanatçıya sağlıklı daha nice sanat yılları dilerim.

Zühal Yorgancıoğlu ve etkinlikteki evlatları, yardımcıları

ÜLKEMİZİN KÜLTÜR ELÇİSİ

Türkiye’nin ilk fahri kültür elçisi ve markalaşmış ilk moda tasarımcısı Zühal Yorgancıoğlu, 70 yılı kapsayan çalışmalarından oluşan sergiyi, Muğla'nın Bodrum ilçesinde Dibeklihan Sanat Köyü’nde açtı.

Dünyanın 'Madam Z diye tanıdığı Zühal Yorgancıoğlu'nun yaratıcı ve renkli olan 70 yıldan fazla çalışma hayatının ürünlerinin yer aldığı örnekleri sergileyen 'Zühal Yorgancıoğlu ve Sanatı' adlı sergisi, Bodrum'un Yakaköy mahallesindeki Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü'nde büyük ilgi uyandırdı..

Dibeklihan'ın kurucusu merhum Cenap Tezer anısına hazırlanan ve iş, sanat, siyaset ve spor camiasının tanınan simalarının katıldığı sergide, Dibeklihan’ın yöneticisi Cenap Tezer’in oğlu kibar ve başarılı Uluç Tezer’in büyük vefa sunumu sonucu, Yorgancıoğlu'nun Türk motiflerine ve sanatına yer vererek hazırladığı kıyafetler ve çizimleri yer aldı ve çok seçkin bir sanat dostu kitleye sunuldu.

Zühal Yorgancıoğlu ve geçmişteki ünlü mankenleri Şafak Fişek, Sibel Savacı, Merih Akalın.

HER ŞEY ÇOK GÜZEL

Sergi hakkında basın mensuplarına bilgi veren Zuhal Yorgancıoğlu, “Yıllar önce burada rahmetli Işılay Saygın’ın da katılımı ile sergi açmıştım. Dibeklihan'ın kurucusu, mimar Cenap Tezer, vefatından önce oğluna benim tekrar sergi açmam için nasihatte bulunmuş. Cenap beyin anısına tekrar burada sergi açtım. Her şey çok güzel oldu. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Zuhal Yorgancıoğlu'nun kızı Müberra Yorgancıoğlu ise, “Annemin 70 yıllık birikimleri burada sergileniyor. Türkiye'yi tanıttığı kıyafetlerin orjinallerini herkes yakından görme şansı buldu” diye konuştu.
Zühal Yorgancıoğlu’nun en lakın çalışma arkadaşı Şafak Fişek de, “Yurt dışı defilelerinde Zuhal Hanım ile birlikte başarıları beraber paylaştık. Her kıyafetin bir hikayesi var” dedi. Dibeklihan'ın kurucusu Cenap Tezer anısına hazırlanan sergi, 29 Ağustos 2019 tarihine kadar açık kaldı.

Dibeklihan’ın çanını çalarak, etkinlikleri gazetemiz yazarı Yaşar Aksoy başlattı.

 

Zühal Yorgancıoğlu sanatı paneli: Yaşar Aksoy, Müberra Yorgancıoğlu, Zühal Yorgancıoğlu ve Şafak Fişek.

 

Bodrum’da eşsiz Madam Z kreasyonu sergilendi

 

‘Mavi Sürgün’ Bodrum’a döndü

Halikarnas Balıkçısı

Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a sürgün edilerek Halikarnas Balıkçısı’na dönüşmesini konu edinen “Mavi Sürgün” isimli gösteri Bodrum Antik Tiyatro’da 21 Ağustos Çarşamba akşamı gerçekleşti. Ünlü isimlerin yer aldığı Mavi Sürgün, izleyicilerine müzik, edebiyat, dans ve ebru sanatını bir arada sundu.

Piyanist ve besteci Sabri Tuluğ Tırpan’ın yazılarıyla gençlik yıllarından beri kendisine eşlik eden Halikarnas Balıkçısı’nın aynı adlı kitabından ilham alan Mavi Sürgün isimli eseri, daha önce İş Sanat’ta sergilenmişti.

Sabri Tuluğ Tırpan’ın klasik ve güncel müzik ögelerini rock tınılarıyla harmanladığı müziği; Kardeş Türküler’in solistlerinden Feryal Öney’in etnik-atmosferik vokalleri, Yetkin Dikinciler’in anlatımı, Seyit Sercan Çelik’in modern sema gösterisi, ebru sanatçısı Garip Ay’ın interaktif video gösterisi ile piyanoda Sabri Tuluğ Tırpan, yaylı sazlarda Boğaziçi Quartet, elektro kanunda Mustafa Olgan, bas gitarda Eylem Pelit, perküsyonda Emre Günay ve davulda Volkan Öktem ile hayat buldu. Projenin rejisörlüğünü ise Beyti Engin üstlendi.

 

Yapı Kredi Bankası, 75. doğum gününü Halil Altındere’nin “Abrakadabra” sergisi ile kutluyor.

Sihirli Sergiden bir obje

Halil Altındere’nin sanatçıyı bir sihirbaz, eserleri sihir malzemesi, sergi alanını ise sahne olarak kurguladığı “Abrakadabra” sergisi, 11 Eylül’de Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat binasında sanatseverlerle buluşacak.

Halil Altındere

Halil Altındere, “Abrakadabra” sergisi ile son dönemde ürettiği tüm üç boyutlu işleri sanatseverlerle buluşturacak. Sergi açılışında dünyaca meşhur küratör Hou Hanru da bir konuşma yapacak.

Yapı Kredi Bankası’nın 75. Yılını böyle bir ilginç sergi ile kutlaması büyük ilgi uyardırdı.

 

 

Köstem Sanat Galerisi’nde “Gölgelerin İzinde”

Gölgelerin İzinde sergisinde bir yapıt

Sanatçı Cem Sağbil, Ayşe Tatari, Reyhan Özlen’in eserlerinden oluşan “Gölgelerin İzinde” isimli karma sergi, Alaçatı Köstem Sanat Galerisi’nde açıldı.

Sergi açılışı çok sayıda sanatçı ve sanat dostunun katılımı ile süslendi. İzmirli sanatçı Ayşe Tatari’nin 10 tablosu, Reyhan Özlen’in 10 fotoğrafı ve Cem Sağbil’in 2 heykeli büyük ilgi çekti.

Köstem Sanat galerisi ev sahipliği yaptı

Sezon boyunca Alaçatı Köstem Sanat Galerisi bir çok tanınmış sanatçıya ev sahipliği yaptı. Nuran Tanrıverdi ve Yıldız Arun sergileri de sanatseverlerin belleğinde iz bıraktı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Arkas Sanat Merkezi, Covid-19 pandemi sürecinde geçici bir süreliğine ziyarete kapattığı ''Ara Güler, Merhaba İzmir!'' sergisinin kapılarını tüm hijyen ve sosyal mesaf...

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 38 film, söyleşi, panel ve atölyelerle online olarak başlıyor. 12 Haziran’da başlayacak festival, 22 Haziran’a ...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, Mayıs ayı kültür sanat etkinliklerini gazetemiz için kaleme aldı.

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy, 2020 yılı Nisan ayı Kültür-Sanat etkinliklerini Gözlem'e yazdı. Yaşar Aksoy, Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi karşısında müzelerin interne...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un gazetemiz Gözlem için Mart ayı Kültür-Sanat yazılarını yayınladı.

Emekli Koramiral Ekmel Totrakan, Haluk Cecan Anısına İzmir Türk-Amerikan Derneği salonunda açılan “Sessiz Dünyada Sanat ve Ölü Doğa” sergisi 13 Mart tarihine kadar san...

Yazarlar
Website Security Test