Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yaşar Aksoy'dan 2019 Mayıs Ayı Kültür Sanat yazıları

3.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yaşar Aksoy 2019 Mayıs Ayı Kültür - Sanat yazıları. İş Bankası'nın Milli Mücadele ''İstiklal'' Sergisi, Yaşar Aksoy'un kitabı Hasan Tahsin Yürekler Selanik kitabı, Bora'yı Anma Konseri, Da Vinci'nin icatları İzmir'de, Ahmet Yorulmaz'a vefa...

Türkiye İş Bankası Müzesi, Atatürk'ün liderliğinde milletle el ele verilen Milli Mücadele'nin 100. yılında 'İstiklal' başlıklı bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 1.000'e yakın belge, fotoğraf, film ve objenin yer aldığı İstiklal sergisi, ziyaretçilerini yüz yıllık bir tarih yolculuğuna davet ediyor. 

Eminönü İş Bankası’nda sergi gezilebilir

Eminönü İş Bankası’nda sergi gezilebilir

Milli Mücadeleni görsel tarihi sergileniyor

Milli Mücadeleni görsel tarihi sergileniyor

Büyük emek verilen sergi beğenildi

Büyük emek verilen sergi beğenildi

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, Milli Mücadele'nin isimsiz kahramanları olan Anadolu insanını bir kez daha saygı ve minnetle anmak üzere hazırlanan sergi; 'On Yıllık Savaş', 'Mütareke ve İşgal', 'Direniş ve Kuvayı Milliye', 'Düzenli Ordu ve Sathı Müdafaa', 'Hukuk ve Taarruz', 'İstiklal ve Cumhuriyet' olmak üzere altı bölümde bilgi ve belgeleri ziyaretçilere aktarıyor.

Müzede, İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü Suat Sözen, İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten ve serginin küratörü İzzeddin Çalışlar ile danışmanı Prof. Dr. Haluk Oral'ın katılımıyla bir basın toplantısı ve ön gösterim düzenlendi.

 

EN KAPSAMLI SERGİ

Sergide; savaşa dair askeri objeler, o dönem kaleme alınmış günlükler, notlar, savaş sırasında hazırlanmış ve savaşın seyrini belirleyen haritalar ile cephelerde komuta kademeleri arasındaki emirler görülebiliyor.

Sergideki projeksiyonlarda Milli Mücadele dönemine ait çok sayıda tarihi görüntü izlenebiliyor. Ziyaretçiler; etkileşimli ekranlar sayesinde sergide yer alan kişi, belge ve objelere dair ayrıntılı bilgilere ulaşabiliyor.

O dönemde yayımlanmış Minber, Tasviri Efkar, Memleket, Ati, İkdam gibi gazetelere yansıyan başlıkları, muharebeler sırasında Milli Mücadele'yi anlatan propaganda afişlerini, dünya basınıyla yapılan mülakatları da sergide görmek mümkün.

Birçok ulusal ve uluslararası arşiv ve koleksiyondan derlenen 1.000'e yakın belge, fotoğraf, film, harita ve objeden oluşan İstiklal sergisi, Milli Mücadele'ye dair şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı sergilerden biri olma özelliği taşıyor.

 

HAFIZALARDA İZ BIRAKACAK

Basın toplantısında konuşan İş Bankası Kurumsal İletişim Koordinatörü Suat Sözen, Milli Mücadele'nin 100. yılında tarihe not düşecek ve yeni nesillerin kendilerine miras bırakılan Cumhuriyetimizin hangi zorluklarla kurulduğunu bir kez daha kalpten hissedecekleri böylesine anlamlı ve kapsamlı bir sergiyi açmaktan büyük onur duyduklarını vurguladı. Sözen, 'İstiklal sergisi, Cumhuriyetimizin ve Bankamızın kurucusu Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşları ile bu mücadeleye katılan yediden yetmişe tüm isimsiz kahramanları bir kez daha anmak üzere hazırladığımız bir sergi... Bugüne kadar 1,2 milyonu aşkın ziyaretçiye ev sahipliği yapan Müzemizde birçok sergi gerçekleştirdik. Tarihe yön veren bir döneme ışık tutan İstiklal sergisinin, büyük bir ilgiyle karşılanacağını ve ziyaretçilerimizin hafızalarında Milli Mücadele'ye dair önemli izler bırakacağına inanıyoruz' dedi.

Ziyaretçilere kapılarını 26 Mart 2019 tarihinde açacak olan İstiklal sergisi, sene sonuna kadar Eminönü'ndeki Türkiye İş Bankası Müzesi'nin giriş katında gezilebilecek.

Girişi ücretsiz olan müze, Pazartesi günleri hariç, her gün 10.00 – 18.00 saatleri arası ziyarete açık bulunuyor.

 

 

Yaşar Aksoy’un 100 yıl sergisi Kadıköy’de

Yazarımız Yaşar Aksoy’un fotoğraflarından oluşan “100.Yıl, İzmir’in İşgali ve Hasan Tahsin Sergisi”, Cumhuriyet gazetesi ve Kırmızı Kedi Yayınevi organizasyonu ile 19 Mayıs 2019 günü Saat: 15.00’te Kadıköy Kültür Merkezi’nde açılıyor. Yaşar Aksoy aynı gün ve mekanda Kırmızı Kedi Yayınevi’nden basılan “Hasan Tahsin – Yürekler Selanik” isimli kitabını okuyucularına imzalayacak. Daha sonra Alev Coşkun, Prof. Sina Akşin ve Prof. Zafer Toprak’ın katılacağı 100.Yıl paneli gerçekleşecek.

Ayrıca 14 Mayıs 2019 günü Karşıyaka Kırmızı Kedi Kitabevinde Yaşar Aksoy yeni kitabını Saat 14.00’ten itibaren imzalayacak ve sonra Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni düzenlediği Hasan Tahsin Ödülleri Gecesi’nde bir ödül alacak.

Hasan Tahsin kitabı artık raflarda...

Hasan Tahsin kitabı artık raflarda..

 

 

Bora’yı Anma Konseri dulgulandırdı

Caz sanatçısı Ayşegül Yeşilnil, büyük alkış aldı.

Caz sanatçısı Ayşegül Yeşilnil, büyük alkış aldı.

Ülkemizde sadece kadercilik anlayışı ve bir o kadar kanıksanan trafik terörü yüzünden yılda ortalama 7.300 kişinin hayatını kaybettiğini, 300.000 kişinin yaralandığı ve yaralanma sonucunda özürlü olarak yaşayanların sayısı ise maalesef bilinmemektedir.

Ülkemizde yaşayan her 11 aileden, 1 ailenin trafik mağduru olduğu ve trafik kazalarında ölen 100 yayadan 26’sının çocuk olduğu felaketini görmezden gelmemizin bizlere her geçen gün büyük kayıplar yaşatacağını açıkça göstermektedir.

Belki de bu sayılar, istatistikler, ilgimizi veya dikkatimizi çekmediği sürece hiçbir değer taşımamaktadır. Ancak bu sayıların içinde yer aldığımızda, bir yakınımızı trafik terörüne kurban verdiğimizde bu sayılara şaşkınlık ve dehşet içinde bakmak zorundakalmaktayız.

Urla’da trafik terörüne kurban verilen Bora isimli bir çocuk için ikincisi düzenlenen “Bora'yı Anma Konserinde”, "Trafikte Çocuk Güvenliği" teması vurgulandı ve Anma Konseri organizasyonunda "Trafik" ile ilgili içeriklere ait bilgilendirmelerin, sunumların ve kamu spotlarının yapılması, Bora'yı Anma Konserine bir özgünlük sağladı. 

Ülkemizi uluslararası platformlarda temsil eden cazın duayen isimleri Neşet Ruacan, Ayşegül Yeşilnil, Nezih Yeşilnil ve Deniz Dündar bu duygu yüklü gecede Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sahne aldılar. 

 

 

Ahmet Yorulmaz’a vefa

Ahmet Yorulmaz ve ünlü Geylan kitabevi

Ahmet Yorulmaz ve ünlü Geylan kitabevi

Ayvalıklı gazeteci-yazar Ahmet Yorulmaz ölümünün 5’nci yılında Ayvalık’ta anıldı.  Yorulmaz’ın Ayvalık’ta 36 yıl yaşadığı evi ile bir dönem Geylan Kitabevi olarak kullandığı dükkâna anı plaketi törenle yerleştirildi.

Ayvalık Halk Kütüphanesi’nce düzenlenen, Ayvalık Belediyesi’nin de destek verdiği ‘Ahmet Yorulmaz Günleri’ başarıyla gerçekleşti.  Yazar-Gazeteci Ahmet Yorulmaz’ın Ayvalık’ta 36 yıl yaşadığı evi ile bir dönem Geylan Kitabevi olarak kullandığı dükkâna anı plaketi törenle yerleştirildi. Törene, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Burak Tok, Ayvalık Halk Kütüphanesi Müdürü Aygül Öncel Şahin, Heykel Sanatçısı Eyüp Öz, Ahmet Yorulmaz Günleri hazırlık komitesinden Zeynep Kazancıgil, Kaan Köksal, Taylan Köken ve Nilgün Kaya, komite çalışmalarına katkı verenler, evin sorumluları Mualla ve Yalçın Bozkurt, Süner Pasajı yöneticisi Semra Bayraktar ve dükkân kiracısı Songül Karaçuha ile vatandaşlar katıldı.

 

ZENGİN BİRİKİM SAHİBİ

Heykel Sanatçısı Eyüp Öz tarafından hazırlanan bronz anı plaketi, Yorulmaz’ın yaşadığı eve, Yorulmaz’ın Geylan Kitabevi önünde çekilen fotoğrafının bulunduğu anı plaketi ise dükkana yerleştirildi. Ahmet Yorulmaz’ın Ayvalık’a katkıları ile kent belleği oluşturmanın önemi ve gerekliliğinin vurgulandığı törende, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ayvalık’ta geçmişe dönük ve gelecek nesillere taşınması gereken ne varsa bunu bir bellekle, geçmiş birikimleri bir araya getirmek istiyoruz. Ayvalık, bu anlamda çok zengin. Tüm bu zenginliklere ulaşıp geleceğe taşımak lazım” dedi.

 

Da Vinci’nin icatları İzmir’de

Sergi, Mavibahçe AVM’da açıldı

Sergi, Mavibahçe AVM’da açıldı

Leonardo Da Vinci tüm dünyada ölümünün 500. yıl dönümünde anılıyor. Da Vinci Yılında merkezi Aydın’da bulunan Tales Matematik Müzesi’nin katkıları ile “Leonardo Da Vinci İcatlar Sergisi”, İzmir’de Mavibahçe AVM’de açıldı. 

Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak el işçiliği ile oluşturulan 28 icadının yer aldığı sergide, İtalya Konsolosu Valerio Giorgio, Başak Eğitim Hizmetleri Kurucu Temsilcisi F. Alp Ayaydın, Başak Eğitim Hizmetleri Genel Direktötü Metin Akyol, Başak Koleji Müdürü Nail Ergun’un yer aldı.

Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

10 Haziran 2019’a kadar açık kalacak sergide Leonardo Da Vinci’nin 500 yıllık notlarından yararlanarak tamamen el işçiliğiyle oluşturulmuş 28 icadı sergileniyor. Ayrıca Leonardo Da Vinci’nin mimarlık, mühendislik, anatomi gibi alanlardaki eskizlerinden yola çıkarak savaş makinalarını, piston, torna makinası ve tarihin ilk su kayağını görmenin yanında bugün kullandığımız birçok alette Leonardo Da Vinci’nin izlerine ve uygarlık tarihine dokunuşu ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Sadece Rönesans’ın değil tarihin en büyük çok yönlü zekalarından biri kabul edilen Leonardo Da Vinci, yaşamının üstünden geçen 500 sene sonra bile üstün zekasının ürünü eserleriyle sergiyi ziyaret edenleri şaşırtıyor. İzmir’e ilk defa gelen bu sergi, Leonardo Da Vinci’nin çalışmalarının en büyüleyici olanlarını bir araya getiriyor.

Başak Eğitim Hizmetleri Kurucu Temsilcisi F. Alp Ayaydın, “Serginin açık kalacağı iki aylık süreçte 30 binden fazla ziyaretçi bekliyoruz. Ayrıca burada gördüğünüz eserlerin hiç birisi yurt dışından getirilmedi ya da satın alınmadı. Yüzde yüz yerli, Aydın ilinde yapılan el emeği çalışmalar. Tümü Aydın sanayisinde, buradaki ekip arkadaşlarımızın da desteği ile yapıldı. Daha önce İtalya’dan gelen sergiler birer haftalık İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirlere gelmişti. Yerli malzemelerle yapılan bu sergi ilk defa İzmir’de yer alıyor. Biz Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştiriyoruz. Yurt dışından getirmiş olsaydık bu mümkün olmayacaktı” diyerek herkesi bu muhteşem sergiyi görmeye davet etti.

Hafta içi ve hafta sonu 10.00 - 22.00 saatleri arasında ziyaret edebilecek sergi 10 Haziran’a kadar İzmir Karşıyaka Mavi Bahçe AVM’de açık olacak. Ziyaret etmek isteyenler biletlerini Mavi Bahçe AVM ve Biletix’den temin edebilecekler. 

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Folkart Gallery, 15. sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. ''Yalnız ve Yaralı Bir Hayat: Fikret Muallâ'' Sergisi, 28 Şubat 2020’de Folkart Gallery’de açılıyor.

Senaryosunu Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun yazdığı ve yönettiği ödüllü ''İki Yaka Yarım Aşk'' 3. Kadın Yönetmenler Haftası’na seçildi.

Movies that Matter desteği ile Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisinden 12 belgeselin yer alacağı Sürdürülebilir Yaşam Film Günleri 2020 yılında Şubat, Mart ve ...

Kültür, sanat ve eğlencenin buluşma noktası Grand Pera, ''Aşkımız Aksaray’ın En Büyük Yangını'', ''Teftişör'', ''Kafkas Tebeşir Dairesi'' gibi birbirinden keyifli tiya...

Nevra Serezli’nin 11 yıl aradan sonra ''evet'' dediği ve tiyatroya döndüğü ''Ağaçlar Ayakta Ölür'' oyunu, 700 davetlinin katıldığı muhteşem bir gala ile çok ses getird...

Sanatçı Ebru Ceylan’ın, 22 Şubat- 1 Mart 2020 Tarihleri arasında Yapı Kredi Bomontiada’da sanatseverlerle buluşturacağı Samsara Multidisipliner Resim Sergisi’nde bir i...

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un Şubat ayı Kültür-Sanat yazı dizisi GÖZLEM'de...

Yazarlar
Website Security Test