Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

“Sanatın Geleceği İçin Gençlere Destek Verilmeli”

25.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

37. DYO Sanat Ödülleri İstanbul Sergisi kapsamında ‘Yarışmalarda Değer Bulan Sanatın Gelecekteki Yeri’ konulu panel, Prof. Dr. Devrim Erbil, İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Günay ve Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin’in katılımıyla Galata Rum Okulu’nda gerçekleşti.

Türkiye genelinde sağladığı burslar, yaptırdığı okullar ve kültür sanat aktiviteleriyle sanata ve topluma desteğini sürdüren Yaşar Eğitim Kültür Vakfı, 37’nci DYO Sanat Ödülleri Resim Sergisi’ni 10 Ocak 2019’da İstanbul Galata Rum Okulu’nda sanatseverlerle buluşturdu. Sergi açılışının ardından sanat üzerine paneller de gerçekleştiren Yaşar Eğitim Kültür Vakfı ilk paneli Prof. Dr. Devrim Erbil, İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Günay ve Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Özgültekin’in katılımıyla gerçekleştirdi.

“Yarışmalarda Değer Bulan Sanatın Gelecekteki Yeri” konulu panelde konuşan ressam Prof. Dr. Devrim Erbil şunları söyledi: “DYO, ticari bir kurum olarak uzun yıllar boyunca Türk sanatına ve Türk gencine verdiği destekle, günümüze kadar gelebilen her sanatçının hayatına mutlaka bir yerden dokunmuştur. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı kurulmadan önce Dyo, sadece Ege Bölgesi’nde yaşayan sanatçıların katıldığı resim yarışmaları düzenliyordu. Cumhuriyet’in 50. kuruluş yıldönümünde bu yarışmayı Türkiye geneline taşıyarak 1973 yılına kadar devlet tarafından yapılan yarışmalar dışında ilk kez ticari bir kurum olarak büyük bir sorumluluk aldı.  Eğer bugün ticari kurumlar sanatla ilgili çalışmalar yapıyorsa bunda Dyo Sanat Ödülleri’nin öncülüğü göz ardı edilemez.”

“Eserlerimi bağışlayacağım”

Dyo’nun sanata olan katkıları sadece yarışmalarla da sınırlı değil. Dyo Türkiye’de ressamlar için ilk kez yağlı boya üretimini gerçekleştirdi, sanatı ve sanatçıyı destekledi ve desteklemeye devam ediyor. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’nın İzmir’de açacağı kent müzesinin de müjdesini aldık. Vakfın sanata olan desteği bu müze ile taçlanacak. Müzecilik maalesef Türkiye’de eksikliğini hissettiğimiz bir alan ve Vakfın bu çalışması kapsamında ben de eserlerimi bu müzeye bağışlayacağıma söz veriyorum. Diğer sanatçıların da eserleriyle destek vermesini bekliyorum.”

“Dyo, Türk resim sanatının 50 yılına imza attı”

Panelde söz alan İstanbul Aydın Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Günay ise, dünyanın bütün ülkelerinde yarışmalı ve jürili sergi geleneğinin olduğunu, Türkiye’de ise bu geleneğin Dyo Sanat Ödülleri öncülüğünde gerçekleştiğini söyledi. Günay, “ Jürili yarışmalar genç sanatçılara moral verir, yol gösterici rol oynar. Yarışmalı büyük sergiler sanat piyasasının oluşmasını sağlar. Bir çok kurum yarışmalı jüri sergileri gerçekleştirdi ama bunu sürdürülebilir şekilde bir tek Dyo devam ettirdi. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ile Dyo, gençlerin yön bulması, çeşitlilik ve zenginliğin oluşması, farklı görüşlerin ortaya çıkması ve en önemlisi sanatın kamuoyuna açık bir hale gelmesinde büyük katkılar sundu. Bu yarışmalar sayesinde sanatçılar sanatlarını sürdürebilme imkânı buldu. Bu yüzden genç sanatçıların sanatlarını sürdürebilmesi için yarışmalı sergilerin gerek devlet gerek kurumlar tarafından desteklenmesi gerekiyor. Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı ile  Dyo ise kesintisiniz verdiği bu destekle Türk sanatının son 50 yılına imza attı” dedi.

“Yarışmalarla genç sanatçılara destek verilmeli”

Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Bünyamin Özgültekin de sanatın ve sanatçının uluslararası alandaki yeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Özgültekin, sanatın ölümsüz olduğunu ve düzenlenen yarışmalarla özellikle genç sanatçılara destek verilmesinin önemini vurgularken sözlerine şu şekilde devam etti: “Devlet kurumlarının çalışmaları kadar ticari marka ve kurumların sanatsal faaliyetlere verdikleri destekler Türk sanatı için çok önemli. Burada önemli olan desteklerin uzun vadeli ve sürdürülebilir olmasını sağlamak. Türkiye’de yarışmalı jüri sergi geleneğini şu anda sürdüren nadir kurumlardan biri Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı .Bu destekleri için Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı’na teşekkür ederken, sanatın gelecekteki yeri için yarışmalı jüri sergilerinin daha fazla desteklenmesini arzu ediyoruz."

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Duayen gazeteci Yaşar Aksoy'un 2019 Ekim ayı Kültür - Sanat sayfası gazetemizin 38. Sayısında yerini aldı.

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) 1994 yılından bu yana düzenlediği Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması”nın onuncusunun CD’si yayınlandı.

Yaşar Aksoy'un 2019 Eylül ayı Kültür - Sanat yazı dizisi.

Eylül ve Ekim aylarında yapılacak Ankara, Antalya, Denizli, İzmir, Bursa, Hatay, Gaziantep ve Adana konserleri... Kerki Solfej’in yaz coşkusunu devam ettireceği etkinl...

Toplam 200 ülkede tam 15 milyon milyoner. Milyonerler nasıl zengin kalıyor? “En basit kurallardan biri, çoğu oyunda birinin kazanması için birinin kaybetmesi gerektiği...

Dünyaca ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun 9 uncu ve son filmi olan Bir Zamanlar Hollywood’da ABD ve İngiltere’de gösterime girdi. 23 Ağustos’ta ise Türkiye’de göster...

Çocuklar için fantastik film tavsiyesi. Masal Şatosu: Sihirli Davet filmi gösterime hazır. Türkiye'nin ilk fantastik çocuk aile filmi olan 'Masal Şatosu: Sihirli Davet...

Yazarlar
Website Security Test