Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kültür sanat yazıları 2019 Ocak

4.1.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyanist Can Çakmur, hepimizi sevindirdi..

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yüksel Çakmur'un torunu Can Çakmur (21), 10'uncusu Japonya'da düzenlenen Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'nda birinci oluşunda, hepimiz gibi İzmirli sanatseverleri de pek sevindirdi.

Japonya'da Hamamatsu Şehri'nin kuruluşunun 80'inci yıl dönümü anısına 1991 yılında başlatılan ve o günden bu yana her 3 yılda bir kentin tarihini, geleneğini kutlamak için düzenlenen Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'na, bu yıl bir Türk sanatçı damgasını vurdu.

Dünyanın en önemli yarışmalarından biri olan Hamamatsu Uluslararası Piyano Yarışması'na katılan 21 yaşındaki Can Çakmur, sergilediği performans ile 400 yarışmacıyı geride bırakarak birinciliği yakaladı. Çakmur'u Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da tebrik etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Yüksel Çakmur'un da torunu olan Can Çakmur'a ayrıca Oda Müziği Birincilik Ödülü ile Mayor Of Sapporo ödülü de verildi. Eğitimi Almanya’nın Liszt şehri Weimar’da bulunan Franz Liszt Müzik Üniversitesi’nde sürdüren genç piyanisti, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da tebrik etti.

 

İSKOÇYA'DA DA BİRİNCİ OLDU

Can Çakmur'un, genç yaşına rağmen sayısız başarısı var. 2017 İskoç Uluslararası Piyano Yarışması'nda da birinciliği yakalayan Çakmur, İstanbul Müzik Festvali, Bodrum D-Marin Klasik Müzik Festivali, Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve Notti Romana al Teatro di Marcello gibi saygın festivallerde yer aldı.

Lütfi Kırdar KM, Boğaziçi Albert Long Salonu, Bilkent Konser Salonu, Eindhoven Muziekgebouw, Atheneum, CRR Konser Salonu ve Glasgow Kraliyet Konser Salonu gibi pek çok önemli salonda konserler verdi. 2014 yılında Ender Sakpınar yönetiminde Eskişehir Belediye Senfoni Orkestrası ile sezon açılış konserinde ve 43. İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserinde Sascha Goetzel yönetiminde BİFO ile sahneye çıktı.

Bunun yanında Çakmur, klasik müziğin nadir seslendirildiği Ordu ve Tokat'ta da resitaller verdi. Çakmur bugüne kadar Gürer Aykal, Ender Sakpınar, Sacha Goetzel, Burak Tüzün, Alfonso Scarano, İbrahim Yazıcı, Joan Pages Valls, Modestas Barkauskas gibi önemli isimlerle birlikte çalışma imkânı buldu.

 

İLK KONSERİNİ İZLEDİM

Can Çakmur’u dört yıl önce, 17 yaşında iken Ege Üniversitesi MÖTBE Anfisi’nde verdiği ilk konserinde tanıdım. Müthiş bir yetenekti.. Ellerimiz patlatıncaya kadar onu alkışlamıştık. Konser sonrası dedesi Yüksel Çakmur, babannesi Gülay Çakmur, babası Barış Çakmur, Ege Sağlık Vakfı yöneticileri ve İzmirli eski değerli politikacılarla ile hep birlikte Topçu’da kebap yemeye gittik. Bu güzelim piyanistin aynı zamanda ne kadar tevazu içinde eşsiz bir birikim ile dopdolu olduğunu aynı masada geçirdiğimiz saatlerde hayretler içinde izledim. Onu çok sevdim ve hep takip ettim.

Artık bir virtüözümüz var.. İzmirliler olarak sevinçliyiz..

Artık büyük bir virtüözümüz var: Can Çakmur

 

 

Yunanlıdan İzmir kitabı

Prof.Çınar Atay ve Achilleas Chatzicontantinou

Yunanlı yazar Achilleas Chatziconstantinou, İzmir Kordonunu tek tek her binası ile inceleyip yazdığı 750 sayfalık kitabı ile İzmir'e geldi ve başta Prof.Çinar Atay olmak üzere bir çok dostuna bu kitabını armağan etti. Bir Yunanlının gözüyle eski İzmir anlatan bu kitap gerçekten, muhteşem ve eşsiz bir eser. 

Kitabı bizzat yazarından edinen İzmirli araştırmacı Sertaç Sezer şunları yazdı: “İzmir sevdalısı iki yazar dostum Sn.George Poulimenos ve Sn. Achilleas Chatziconstantinou birlikte kaleme aldıkları bu nadide İzmir albüm/kitabını zahmet edip bana ulaştırarak beni ziyadesiyle mutlu ettiler.
600 den fazla çok nadir İzmir fotoğrafı, İzmir plan ve haritaları ile İzmir evleri mimari çizimleri röleveleri içeren bu müstesna eseri bana bizzat teslim eden güzel insan ,değerli yazar Sayın Achilleas Chatzicontantinou ya ve onun şahsında George Poulimenos üstadıma teşekkürü bir borç bilirim”.

 

 

"Dede Korkut" UNESCO listesinde

Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Dede Korkut"un UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi'ne kabul edildiğini duyurdu. Türkiye bu kararla temsili listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasındaki yerini de korudu.

Dede Korkut eşsiz Türk destancısı

Türk Destanı "Dede Korkut", UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi'ne oy birliğiyle kabul edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin bir kültür mirasının daha UNESCO listelerindeki yerini aldığı ifade edildi.

Türk Destanı "Dede Korkut"un, UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi'ne oy birliğiyle kabul edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Dede Qorqud/Korkyt Ata/Dede Korkut Mirası: Destan, Masal ve Müzik çok uluslu dosyası olarak geçtiğimiz yıl mart ayında, UNESCO'ya gönderilen kültür mirasımız, temsili listeye 17. unsur olarak dahil edildi. Morityus Cumhuriyeti'nin başkenti Port Louis'de gerçekleştirilen UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 13. Hükümetlerarası Komite Toplantısı'nda temsili listeye alınan Türk destanı, artık insanlığın somut olmayan kültürel mirası oldu. Türkiye, bu kararla temsili listeye en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülke arasındaki yerini de korudu."

Açıklamada, birikimi ve değerleri sınırları aşan "Dede Korkut" mirasının, bu yönüyle Türkçe konuşan ülkelerde de birleştirici bir unsur olarak büyük önem taşıdığına işaret edildi.

 

 

 

Yeni AKM, “Münir Selçuk Operası” ile açılacak.

Münir Nurettin Selçuk

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan, İstanbul’daki Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışını Münir Nurettin Selçuk’un hayatını, aşklarını, yaşamını anlatan ‘Münir Operası’yla yapmayı planladıklarını söyledi.

Karahan, "Münir Nurettin Selçuk'un hayatını, aşklarını, yaşamını anlatan Münir Nurettin Selçuk'a adanmış Münir Operası da orta vadedeki projelerimizden bir tanesi" açıklamasında bulundu. Münir Nurettin Selçuk'un aslında bir tenor olduğuna ve bu yönüyle birçok eserinin aslında bir arya gibi olduğuna dikkati çeken Karahan, "Bu çalışmayı, müsaade ettiği takdirde çok değerli Timur (Selçuk) hocamızla beraber yürüteceğiz.

Operanın son aryasının ‘Dönülmez Akşamın Ufkundayız’ ile bittiğini bir düşünün. Yapmak istediğimiz şey, yerli, milli, kendi topraklarımızdan çıkan müziği üniversal formlarda harmanlayıp dünyaya göstermek, öğretmek" diye konuştu. Karahan, Münir Operası'nı İstanbul'daki Atatürk Kültür Merkezi'nin açılışına düşündüklerini belirterek, "Yeni AKM binasını ‘Münir Operası’ ile açmak gibi bir planımız, heyecanımız var, yetiştirebilirsek" ifadelerini kullandı.

Yeni AKM, bitince böyle olacak

 

 

 

“İpekyolu Film Ödülleri" sahiplerini buldu

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlenen "6. Uluslararası İpekyolu Film Ödülleri" sahiplerini buldu.

Emek Ödülü sahibi Annie Pertan


Uzun yıllar İzmir Sinema Tarihi’ne hizmet etmiş olan seçici kurul üyesi Prof.Oğuz Makal’a sevgimizi sunuyoruz.

 

SETEM Başkanı Mehmet Güleryüz ile Festival Direktörü Feza Sınar'ın katılımıyla Atlas Pasajı'nda gerçekleştirilen etkinlikte, En İyi Yönetmen Ödülü "The Black Way" isimli filmiyle İranlı yönetmen Leila Noroozi'nin oldu.

Bu yılki SETEM Emek Ödülü, Türk sinemasında yapımcı ve sanat yönetmeni olarak bir çok projeye imza atan, "Aşk-ı Memnu", "Arabesk", "Devlerin Ölümü", "Kurt Kanunu", "Tersine Dünya", "Mum Kokulu Kadınlar" ile "Şarkıcı" filmleriyle bilinen Annie Pertan'a takdim edildi.

Yarışmaya Türkiye'nin yanı sıra Çin, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Suriye, Hindistan, Irak, Yunanistan, İran, Afganistan ve Pakistan'dan 3 bin 58 film katıldı.

Uluslararası kategoride, En İyi Kurmaca Film "The Cord" ile Suriye'den Allaith Hajjo'nun, En İyi Senaryo Ödülü "Beggars" ile Hindistan'dan katılan Ram Prasad Mandal'ın, En İyi Belgesel Ödülü "Heritage" ile Kırgızistan'dan katılan Ilgiz Sherniyaz'ın, En İyi Animasyon Ödülü de "Blue Tomorrow" ile Numan Ayaz'ın oldu.

Kurmaca Jüri Özel Ödülü de "Cumartesi Düşleri" ile Alper Kızılboğa ile "Worm" filmiyle Özbekistan'dan katılan Samugjanov Abror'a verildi.

 

BELGESEL FİLMLER


Yarışmaya, belgesel, animasyon ve kurmaca dallarında 297 eser katıldı

Ulusal kategoride Volkan Güney Eker "Bıraktığın Yerden" ile En İyi Belgesel Ödülü, Batuhan Kurt "Kurbağa Avcıları" ile En İyi Yönetmen Ödülü, İris Tahhuşoğlu ve Erkan Tahhuşoğlu "Kalanlar" ile En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü, Harun Köybaşı "Sen Adam Mısın" ile En İyi Senaryo Ödülü, Hasan Akıncı ve Zeki Koyuncu "Nakavt" ile En İyi Kurgu Ödülü, Nuray Kayacan "Ardında Kalanlar" ile SETEM Özel Ödülü'nü aldı. Evrim İnci "Paradoks Bir Koşu" ile Oğuzhan Yıldız ve Uğur Ersöz de "Levir" ile Jüri Özel Ödülü'nün sahibi oldu.

Animasyon Dalında En İyi Film ve En İyi Kurgu ödülleri Numan Ayaz'ın "Mavi Yarın", Jüri Özel Ödülü Çağrı Surhay Kılıç ve Fuat Değirmenci'nin "Rüya", En İyi Yönetmen ve En İyi Animatör ödülleri Batuhan Köksal'ın "Fabrika", En İyi Senaryo Ödülü Yunus Özmodanlı'nın "Avcı" filmine verildi.

Kurmaca Dalında En İyi Film Ödülü'nü "Plak" ile Ece Palaz, En İyi Yönetmen Ödülü'nü "Misafir" ile Selim Şahintürk, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nü "Misafir" ile Ercan Işık, En İyi Senaryo Ödülü'nü "Hikayeci" ile Anıl Gündoğan, En İyi Kurgu Ödülü'nü "Mahkum" ile Ercan Selim Öngöz, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü "Vaveyla" ile Gamze Karababa, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü "Küçük Adam" ile Emin Altun aldı.

Jüri Özel Ödülüne ise "Elma" adlı filmiyle Şeyhmus Sarıce ve "Duvardaki Çatlak" ile Hakan Ünal layık görüldü.

 

SEÇKİN JÜRİLER

Uluslararası jüride, Salih Kalafatoğlu'nun başkanlığında Hüsamettin Ünlüoğlu, Ahmet Çadırcı, Zeynep Tor, Mehmet Bükülmez, Emre Yalgın, Hakan Dikmen, Reza Siami, Müjgan Tekin ve Necip Güleçer yer aldı.

Toplam 297 eserin katıldığı ulusal yarışmanın jürisinde ise Oğuz Makal, Mehmet Güleryüz, Jale İncekol, Şafak Tavkul, Hüseyin Karabey, Özgül Gürbüz, Mecit Beştepe, Feza Sınar ve Yelda Özkoçak bulundu.

Törende Noroozi’nin "The Black Way" filmi ile Ece Palaz'ın "Plak" filmleri gösterildi. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kurtuluş Savaşının 100. yılında yayınlanan bir kitap, 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunan kuvvetlerine karşı ilk kurşunu atarak şehit olan gazeteci Hasan Tahsin’...

Yaşar Aksoy 2019 Mayıs Ayı Kültür - Sanat yazıları. İş Bankası'nın Milli Mücadele ''İstiklal'' Sergisi, Yaşar Aksoy'un kitabı Hasan Tahsin Yürekler Selanik kitabı, Bor...

Yaşar Aksoy'dan 2019 Nisan Ayı Kültür Sanat yazısı.

Yol Arkadaşım filmi konusu nasıl, oyuncuları kimler? Bu akşam (5 Mart 2019) saat 20:00'de Show TV'de yayınlanacak olan Yol Arkadaşım filmi izleyicilere keyifli bir ak...

Onuncu yılı şerefine ziyaretçileri için birbirinden keyifli etkinlikler hazırlayan Forum Aydın, bu kez Yılmaz Özdil’i hayranlarıyla buluşturdu.

Mart 2019 Yaşar Aksoy'dan kültür sanat yazıları, etkinlikleri.

Ünal Ersözlü’nün yeni kitabı ‘Tanrının Yaşam Klavuzu’ artık kitapçılarda. Ersözlü kitabında, insanın asırlardır kendi içine sürdürdüğü kadim yolculuğu anlatırken, teva...

Yazarlar
Website Security Test