Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dededen toruna.. 3 kuşaktır birikimlerini topluma aktarıyorlar

5.10.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

   

Süleyman Ferit Eczacıbaşı, Bir Kent Bir İnsan, Dr. Nejat Eczacıbaşı, Kuşaktan Kuşağa

Dede Süleyman Ferit Eczacıbaşı, baba Dr.Nejat Eczacıbaşı ve torun Bülent Eczacıbaşı tüm yaşam birikimlerini, kitaplarla topluma armağan ettiler.

 

 

Bülent Eczacıbaşı         İşim gücüm budur benim (2018)

Eczacıbaşı ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, 45 yıllık iş hayatını “İşim gücüm budur benim” isimli kitapta topladı. Böylece dedesi Süleyman Ferit Eczacıbaşı’nın anılarını ve yaşam hikayesini aktaran Dr.Nejat Eczacıbaşı Vakfı yayınlarınca basılan Yaşar Aksoy’un “Bir Kent Bir İnsan” kitabı (1986) ile babası Dr.Nejat Eczacıbaşı’nın “Kuşaktan Kuşağa” kitabından (1999) sonra torun Bülent Eczacıbaşı da 45 yıllık iş yaşamının birikimlerini 2018 yılında topluma armağan etmiş oldu.
Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın, iş hayatında 45 yıla yaklaşan deneyim ve birikimlerinden yola çıkarak yazdığı “İşim gücüm budur benim” adlı kitap, medya dünyasından birçok önemli ismin katıldığı davetle tanıtıldı.
Bülent Eczacıbaşı’nın ülkemiz ve dünyamız için önem taşıyan, iş insanlarının çözümüne katkıda bulunabileceği çeşitli sorunları ele almak ve ilgili herkesi, çıkış yollarını birlikte düşünmeye davet etmek amacıyla yazdığı kitabında, “İş insanı kimdir, ne iş yapar? Değişen dünyada yeni sorumlulukları nelerdir” sorularına cevap aranıyor.

Bülent Eczacıbaşı , sadece bir şirketler grubunun hissedarı ve yöneticisi değil aynı zamanda iş dünyasının TÜSİAD, TESEV, İlaç İşverenleri Sendikası gibi öncü kuruluşlarının yönetim kurulu başkanlıklarında bulunmuş, sosyal sorumluluk yönü güçlü bir kişi.
Gelecek nesillerin bugünkünden daha güzel bir dünya bulmalarında iş insanına büyük görev düştüğünü söylüyor Dalgacı Mahmut’un “ işim gücüm budur benim” sözlerinden yola çıkarak. “Çağdaş gelişmeler iş insanları için yeni sorumluluklar ortaya çıkartıyor. Bunlar ülke sorunları kadar küresel sorunlara da çözüm yolu arayışları olmalı.
Günümüzün koşulları, bir toplumsal oyuncu olarak iş insanının kamu ile, toplum ile, sivil toplum kuruluşları ile ilişkilerinde yeni bakış açılarını, yeni düzenlemeleri gerekli kılıyor” diyor.


Arkas’ın yeni hizmeti

Louis Anquetin


Post-Empresyonistler Tophane’de
Çeşitli ülkelerden 48 sanatçı ve 102 eserin bir araya geldiği “Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm’ sergisi”, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu’nda Lucien Arkas’ın da katılımıyla açıldı.
Koleksiyon, Paris’ten yayılan fikirlerin etkisiyle modernist yaklaşımı benimseyen ve bunu kendi kültürel öğeleriyle harmanlayan pek çok Avrupalı sanatçıyı da bünyesinde barındırıyor. Sergide, Pierre-Auguste Renoir, Louis Anquetin, Maxime Maufra, Theo van Rysselberghe, Paul Serusier, Suzanne Valadon, Edouard Vuillard, Leo Putz, Louis Valtat, Maurice de Vlaminck, Kees Van Dongen, André Derain, George Braque ve André Lhote gibi önemli sanatçıların eserleri bulunuyor. Sergi, 6 Kasım’a kadar devam edecek.

Tasarım Bienali açıldı

Tasarım Bineali ilginç görüntülere sahne olmakta

İstanbul Kültür Sanat Vakfı ( İKSV ) tarafından, VitrA sponsorluğunda düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Eylül’de kapılarını açtı. Jan Boelen küratörlüğünde “Okullar Okulu” teması çerçevesinde altı mekâna yayılacak bienal, altı hafta boyunca sergiler ve etkinlikler aracılığıyla tasarımı ve eğitimi farklı açılardan ele alacak.


Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul’da yer alacak 4. İstanbul Tasarım Bienali sergileri tüm dünyadan farklı disiplinlerde çalışan 100’ün üzerinde katılımcıyı bir araya getiriyor. Bienal ayrıca ücretsiz sohbetler, atölyeler, konferanslar ve film gösterimlerinden oluşan kamusal programıyla izleyicileri tasarım ve eğitim hakkında öğrenmeye, sorgulamaya ve yeni fikirleri keşfetmeye davet ediyor.

İDT yeni sezonda 10 oyunla sahnede

Levent Ulukut

 

İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından yeni sezon öncesinde basın toplantısı düzenledi. Toplantı, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdürü Levent Ulukut, İzmir Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Çetin Serdar Kamalıoğlu ve Hakan Eroğlu, Yönetmen Volkan Özgömeç, Saydam Yeniay, Sabri Özmener, Metin Oyman, Yusuf Köksal, Barış Eren, Evren Serter, Yönetmen Yardımcısı ve oyuncu Gerçek Özkök Yağcı, Yönetmen Yardımcısı Aylin Önal, Oyuncu Sıla Topçam'ın katılımıyla gerçekleştirildi.
İzmir Devlet Tiyatrosu'nun hızlı bir şekilde sezona başladığını belirten Levent Ulukut, yeni oyunların sanatseverleri beklediğini belirtirken, İzmir'de önceki senelerde yetersiz olan sahneler için; '4 milyonluk şehirde 203 kişilik salonda hizmet vermek bizim için kötü bir rakamdı. Seyircinin talebine yanıt veremiyorduk, bunlar bizim için üzücü şeyler. Sabahleyin tiyatroya geldiğimiz zaman bilet almak için sabah 08.30'da kuyruğa giren seyirciyi görmek içimi sızlatıyordu' dedi.
İzmir Devlet Tiyatrosu için iki sahne ve 10 oyun müjdesi veren Levent Ulukut, 2018-2019 sezonunda 4 sahne ve bini aşkın koltuk kapasitesiyle seyircilerle buluşacağını belirtirken, 315 kişilik koltuk kapasitesiyle Karşıyaka Ragıp Haykır Sahnesi ve 380 koltukla Bornova Kültür Merkezi'ndeki sahne seyircileri ağırlayacağını söyledi.

KOLEKSİYON TABLOLARIM
Halikarnas Balıkçısı’nın “SAPPHO” tablosu…

Sanat Koleksiyonumda bulunan enfes ve muhteşem “Sappho” tablosu, Halikarnas Balıkçısı tarafından binbir emekle siyaha boyanmış zemin üzerine beyaz mürekkep ile yapılmış, iğne ile oyarcasına işlenmiş bir yapıttır.

Balıkçı, kimbilir Sapph’yu yapmak için kaç gün uğraştı… Öncesine gidersek, bu tabloyu yapmadan önce Sappho’nun şiirlerini kaç gün değil, kaç yıl yudum yudum hem de Grekçesinden okudu acaba?

43x33 boyutlarında karton üzerini yapılmış ve Kadın Şair Sappho’yu Midilli kızları ile (yani sevgilileri ile) gösteren tablo bence bir başyapıttır. Bana da sevgili ağabeyim, şair ve eleştirmen Turgay Gönenç’in armağanıdır. Onu öptüm.

 

Şair Sappho                                          Balıkçı’dan Sappho tablosu

 

SAPPHO KİMDİR?
Antik çağın kadın şairi ve Lezbiyen Tarihi’nin ilk ünlü siması Sappho, Lesbos (Bu günkü adı ile Midilli) adasında doğdu. Antik Yunan lirik şairi, Afrodit kültü rahibesidir. Doğumu yaklaşık olarak MÖ 630 ile MÖ 612 arasında; ölümü MÖ 570 civarında kabul edilmektedir. Eusebius, Sappho'nun 45. Olimpiyatın ikinci yılında (MÖ 600 -MÖ 599) yılında en verimli çağını yaşadığından bahseder.
Bir Afrodit kültü rahibesi olan Sappho, bağlı bulunduğu kültün de kendisine vermiş olduğu rahatlığa dayanarak özgürce içinden geçeni söylemiş, Açık ve yürekli bir tutum sergilemiştir. Dilindeki bu içtenlik ve açıklık sayesinde eserleri, tüm ardıllarını ve benzerlerini geride bırakarak yüzyılların ötesine geçmiş, çağlar boyu öykünülmüş, eleştirilmiştir. 182 şiiri günümüze ulaşmıştır. Bu şiirlerin neredeyse tamamı Sappho'ya yakın dönem tarihçileri, edebiyatçıları, şairleri aracılığı ile bugüne ulaşmıştır. (YAŞAR AKSOY)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kurtuluş Savaşının 100. yılında yayınlanan bir kitap, 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal eden Yunan kuvvetlerine karşı ilk kurşunu atarak şehit olan gazeteci Hasan Tahsin’...

Yaşar Aksoy 2019 Mayıs Ayı Kültür - Sanat yazıları. İş Bankası'nın Milli Mücadele ''İstiklal'' Sergisi, Yaşar Aksoy'un kitabı Hasan Tahsin Yürekler Selanik kitabı, Bor...

Yaşar Aksoy'dan 2019 Nisan Ayı Kültür Sanat yazısı.

Yol Arkadaşım filmi konusu nasıl, oyuncuları kimler? Bu akşam (5 Mart 2019) saat 20:00'de Show TV'de yayınlanacak olan Yol Arkadaşım filmi izleyicilere keyifli bir ak...

Onuncu yılı şerefine ziyaretçileri için birbirinden keyifli etkinlikler hazırlayan Forum Aydın, bu kez Yılmaz Özdil’i hayranlarıyla buluşturdu.

Mart 2019 Yaşar Aksoy'dan kültür sanat yazıları, etkinlikleri.

Ünal Ersözlü’nün yeni kitabı ‘Tanrının Yaşam Klavuzu’ artık kitapçılarda. Ersözlü kitabında, insanın asırlardır kendi içine sürdürdüğü kadim yolculuğu anlatırken, teva...

Yazarlar
Website Security Test