Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çağdaş Türklük Araştırmaları Sempozyumu başladı

29.5.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türk Tarih Kurumu ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü iş birliğiyle ve TİKA’nın katkılarıyla düzenlenen Çağdaş Türklük Araştırmaları Sempozyumu, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü iş birliğiyle ve TİKA’nın katkılarıyla düzenlenen Çağdaş Türklük Araştırmaları Sempozyumu, 28 Mayıs 2018 günü Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan yaptığı açılış konuşmasında, Türk tarihinin ilk Cumhuriyeti olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin, 20. yüzyılın başı itibariyle dünyanın büyük bir kısmında güç kazanan sömürge imparatorluklarına karşı verilen ilk mücadelelerden birinin sonucu olarak kurulduğunu dile getirdi. Kısa ömürlü olsa da etkisini uzun yıllar boyunca sürdüren büyük bir harekete dönüşen ve bugün yüz yıllık bir tarihe sahip olan Demokratik Cumhuriyet’in, Azerbaycan’ın 1991’de tekrar bağımsızlığına kavuşmasındaki güç kaynaklarından birisi olduğunu kaydeden Turan, Türkiye ve Azerbaycan arasındaki bağların gücüne değinerek, iki ülke arasında güçlü bağların bugün de devam ettiğini belirtti. 
Azerbaycan Büyükelçiliği Eğitim Müsteşarı Necibe Nesibova ise Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin en acımasız sömürge ve baskı rejimlerinin bile Azerbaycan özgürlük düşüncesine engel olamadığını göstermesi bakımından değerli bir tarihsel miras olduğunu kaydetti. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki tarihsel ilişkilere de değinen Nesibova, Atatürk’ün “Azerbaycan’ın sevinci sevicimiz, kederi kederimizdir” sözünde vücut bulan kardeşlik bağının bugün de güçlü bir şekilde sürdürüldüğünü dile getirdi. 
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Çiçek, Türk ve İslam dünyası için bir ilk olan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin ilk diplomatik ilişkisini Osmanlı Devleti ile kurduğuna dikkat çekti. Devletin kurucu Başkanı Mehmet Emin Resulzade’nin çağrısı üzerine Osmanlı Devleti’nden gönderilen Nuri Paşa komutasındaki Kafkasya İslam Ordusu’nun Gence’den Bakü’ye ilerleyerek Azerbaycan ordusuna yardım ettiğini belirten Çiçek, kuruluşun ardından devletin eğitim-kültür alanlarında gösterdiği gelişmeler için de Türkiye’nin desteğini sürdürdüğünü ifade etti. 
Çağdaş Türklük Araştırmaları Sempozyumu Başkanı Prof. Dr. Sema Barutcu Özönder de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin, kısa ömürlü bir devlet olmasına rağmen, bir azim ve direnç örneği olması bakımından oldukça önemli bir ilham kaynağı olduğunu belirtti. 
28-31 Mayıs 2018 tarihleri arasında düzenlenecek oturumlarda Azerbaycan’da bağımsızlık düşüncesinin beslendiği kültürel kaynaklar, kurucu kadronun bağımsızlık mücadelesi, kurulan devletin çeşitli alanlarda izlediği politikalar ve Sovyet işgali sonrasında yaşananlar başta olmak üzere Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti ve bağımsızlık düşüncesinin Azerbaycan tarihindeki yansımaları kapsamlı olarak ele alınacak. Kurucu kadrodan Fethali Han Hoyski’nin yeğeni Kerim Mehmedzade ve Mehmet Kengerli’nin kızı Sevil Kengerli Kürşat’ın katılımlarıyla Kurucu Başkan Mehmet Emin Resulzade ve arkadaşlarının anılacağı etkinlikte ayrıca, Karabağ ve Nisan Şehitleri oturumları da düzenlenecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi akademisyenleri “Cinsiyet Belirsizliği Olan Çocuk Hastalarda Hızlı Genetik Tanı” konulu bilimsel çalışmaları ile Avrupa Çocuk Endok...

Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi araştırma ekibi, karayolları ve otoyollarda da elektrik üretebilecek kardiyosis adı verilen sistem geliştirdi. Ege Üniversitesi (E...

Ege Üniversitesi-Kitvak Konukevi’nde, Yönetim Kurulu Başkanı YMM Ramazan Soncul başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yaşar Üniversitesi ile Portekiz Camoes Enstitüsü arasında imzalanan akademik işbirliği protokolü kapsamında, üç öğrenci, burslu olarak Portekiz’e gidip hem dil öğrenme...

Türk ve Japon iç mimarlık öğrencileri, ilk yerleşimin 8 bin 500 yıl öncesine dayandığı İzmir’deki Yeşilova Höyüğü’nde öğrenci evi tasarladı.

Ege Üniversitesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı açılışında ‘fahri doktora’ unvanı verilen TBMM Başkanı Binali Yıldırım, öğrencilere ilk dersi verdi.

Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü artık World Design Organization (WDO) (Dünya Tasarım Organizasyonu) üyesi oldu. Yaşar Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bö...

Yazarlar
Website Security Test