Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ekonomi’de Ar-Ge ve proje çağı

15.1.2021
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), birçok alanda başarı çıtasını yükseltti.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Yükseköğretim Kurulu’nun yayınladığı “2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu”na göre, Ar-Ge faaliyetlerinden üretilen projeye kadar birçok alanda başarı çıtasını yükseltti.

Ege Bölgesi’nin en çok tercih edilen vakıf üniversitesi olan İEÜ, bir önceki yılla kıyaslandığında endüstri ile ortak yürütülen proje sayısını 13’ten 22’ye çıkardı. Üniversite bünyesinde atıf alan yayın sayısı da 43’ten 54’e ulaşırken, Ar-Ge’ye ayrılan yatırım bütçesi oranı yüzde 29.27 oldu. İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, “Bilimi, teknolojiyi, yeniliği ve üretimi temel alarak; üniversitemizin gelişmesini ve öğrencilerimizin en iyi şartlarda yetiştirmesini sağlamak amacıyla çalışmaya, projeler hazırlamaya devam edeceğiz” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), titizlikle yaptığı inceleme neticesinde, “eğitim ve öğretim”, “araştırma-geliştirme, proje ve yayın”, “uluslararasılaşma”, “bütçe ve finansman”, “topluma hizmet ve sosyal sorumluluk” alanlarındaki değerlendirmeyi kapsayan bir rapor açıkladı. Rapora göre, 2018 yılında, kütüphanede öğrenci başına düşen elektronik yayın sayısı 69.19 olurken, 2019’da ise bu rakam 103.49’a ulaştı. TÜBİTAK tarafından verilen ulusal ve uluslararası araştırma bursu sayısı da 3’ten 13’e çıkarken, takip sistemindeki mezunların oranı da yüzde 60.4’ten yüzde 98.9’a yükseldi. 2019 yılında, ulusal ve uluslararası özel ya da resmi kurum, kuruluşlar tarafından desteklenen Ar-Ge niteliğindeki proje sayısı ise 5’ten 25’e çıktı.

2020 YILINDA DA ARTIŞ SÜRDÜ

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, 8 dilin konuşulduğu kampüste, dünya çapında ve talep edilen insan kaynağı yetiştirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Aşkar, “YÖK tarafından hazırlanan rapor 2019 yılına ilişkin ancak 2020 yılında da gelişimimizi sürdürdük. Zorlu pandemi koşullarına rağmen proje üretmeye, iş birliği yapmaya, merkezler açmayı sürdürdük. Bunların karşılığını, önümüzdeki süreçte fazlasıyla alacağız. Üniversiteler, sadece bugüne odaklanan kurumlar olamaz. Üniversiteler, geleceği planlayan ve öngören; öğrencilerini de bu doğrultuda yetiştiren merkezler olmalı. Bu düşünceden hareketle, gelecek 20 yıla ilişkin teknolojik hamleler yapıyor, strateji belirliyoruz. İzmir Ekonomi’nin farkı da burada başlıyor” dedi.

AR-GE’YE YATIRIM

Prof. Dr. Aşkar, şöyle devam etti: “Yatırım bütçemizin 3’te 1’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayırdık. Endüstriyel alanda iş birliklerini artırdık. Yüzümüzü; araştırmaya, projeye, üretime döndük. Eğer, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu girişimci nesilleri yetiştirmeyi; denemekten, araştırmaktan ve hata yapmaktan korkmayan gençleri ülkemize kazandırmayı hedefliyorsak, bunun için öğrencilerimize uygun ortamı sağlamalıyız. Bu noktada, Ar-Ge çalışmalarını çok önemsiyor, bu konuda özellikle hassas davranıyoruz.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından lisans öğrencilerine yönelik başlatılan C Stajyer Araştırma Burs Programı’ndan (STAR), üç Yaşar Ün...

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin (İEÜ) 14 öğrencisi, TÜBİTAK’ın gençleri Ar-Ge faaliyetlerine yönlendirmek ve bilimsel çalışmalara teşvik etmek amacıyla başlattığı Stajy...

Bilim Kurulu Üyesi Dr. Kayıpmaz, EGİKAD ile buluşarak, “2021 yılı sonunda yerli aşılar kullanılabilecek”açıklamasında bulundu.

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yiğit Kazançoğlu ve Araştırma Görevlisi Yeşim Deniz Özkan Özen’in makaleleri, uluslarara...

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Arzu Cılasun Kunduracı’nın, yaşlıların yaşam alanlarını mimari bakış açısıyla ele aldığı projesi, TÜBİTAK’tan dest...

Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri, im2020 İçmimarlık Öğrencileri Proje Yarışması’na damga vurdu.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Avrupa Komisyonu tarafından 7 yıl süreyle akredite edildi.

Yazarlar
Website Security Test