Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ekonomi’de, 10 bin öğrenciye uzaktan eğitim

23.3.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), koronavirüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) aldığı karar doğrultusunda, öğrencilerine “uzaktan eğitim” vermeye başladı. Yaklaşık 10 bin öğrenci, İEÜ’nün sağladığı imkanlar sayesinde hiçbir aksama yaşamadan, eş zamanlı olarak derslerini işledi.

Bir haftalık aranın ardından eğitimlerine devam etme fırsatı bulan İEÜ’lü gençler, derslerini istedikleri zaman yeniden dinleyebilecek ve akademisyenleriyle de iletişime geçebilecek.

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, “Eğitimde mükemmellik” stratejik hedefi çerçevesinde, “Akıllı kampüs” adıyla teknoloji destekli eğitim modelini benimsediklerini söyledi. Prof. Dr. Aşkar, bu amaçla “Öğrenme Yönetim” (Blackboard Learn), “Uzaktan Canlı Öğretim” (Blackboard Collaborate) ve “Ders Video Kayıt ve İzleme” (Panopto Lecture Capture) sistemlerini tüm öğrenci ve öğretim elemanlarının erişimine sunduklarını ifade etti.

“ÖĞRENCİLERİMİZ OLDUKÇA MEMNUN KALDI”

Prof. Dr. Aşkar, “Üniversitemizde, Türkiye’deki çok az üniversitede bulunan üst düzey teknik altyapıya sahibiz. Öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecini en verimli şekilde geçirmesi amacıyla tüm çalışmalarımızı yaptık. Öğrencilerimiz, zaman kaybı yaşamadan, internet bağlantısının olduğu her mekanda dersleri dinleyebilecek, akademisyenlerimizin yönlendirmesiyle hiçbir aksama olmadan eğitimini sürdürebilecek. Derslerimize, ilk gün sorunsuz bir şekilde başladık. Öğrencilerimiz için interaktif ve eğlenceli bir ders süreci oldu. Öğrencilerimizden oldukça olumlu geri dönüşler aldık. Bundan sonra da böyle olacağından şüphe duymuyorum” dedi.

SİSTEMİN AVANTAJLARI NELER?

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde, Öğrenme Yönetim Sistemi ile öğretim elemanları, öğrenciler ile çevrimiçi iletişim kurabiliyor. Ders sunumları, ders kitapları gibi ders materyallerini öğrencilerle paylaşabiliyor; öğrenci bazında sınav ve ödevler tasarlayabiliyor. Blackboard öğrenme yönetim sistemi ile öğrenciler, kayıtlı oldukları derslerin materyallerine, internet erişimi olan her ortamdan diledikleri saatte erişebiliyor. Forum, tartışma panosu gibi etkileşimli ortamlarda, öğretim elemanları ve diğer öğrenciler ile iletişim kurabiliyor. Öğretim elemanları, bulundukları her yerden sisteme bağlanarak, bu dersleri üniversite dışında da işleyebililir. Video Kayıt ve İzleme Sistemi ise, öğretim üyelerinin derslerini ve ders esnasında kullandıkları materyalleri kaydederek paylaşmalarına olanak sağlıyor. Olası bir internet bağlantısı sorununda ise canlı anlatım sırasında dersler, bu sistem üzerinden çevrimdışı kayıt yoluyla kaydediliyor. İnternet bağlantısının güçlendiği saatlerde öğrenme yönetim sistemine yüklenerek yine öğrencilerin erişimine sunuluyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yaşar Üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) 'dijital, uzaktan eğitim' ile öğretime devam etme kararının ardından, korona virüs nedeniyle ara verilen eğitim öğr...

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Yeniel ile ekibinin geliştirdiği, kadınlarda idrar kaçırma ...

Müzisyen ve AHBAP Platformu Kurucusu Haluk Levent, Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Zirve’ etkinliğine katıldı.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 4 kişilik ekip, Kız Başına Platformu’nun düzenlediği kadına şiddete karşı düzenlenen ilk kurgusal dava laboratuvarı olma ö...

Ege Üniversitesi (EÜ) Çeşme Turizm Fakültesi ile Çeşme Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü işbirliğinde geliştirilen ''AGROFEST Çeşme'', fakülte yerleşkesinde düzenlenecek.

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Fakültesi tarafından 2019-2020 eğitim öğretim dönemi boyunca farklı konularda kongreler düzenlenecek.

Egeli bilim kadınları TÜBİTAK Bilim Teknik’in “Bilimsel Çalışmalarıyla Öne Çıkan Türk Bilim Kadınları” listesinde yer aldılar

Yazarlar
Website Security Test