Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ege'de ''Kariyer Günleri'' gençlere sektör için ışık tutuyor

20.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, mezunlarla öğrencileri bir araya getirmeye devam ediyor.

Sektör ile geleceğin iletişimcilerini kaynaştırma çalışmalarına hız veren Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde Prof. Dr. Lale Kabadayı öncülüğünde “Kariyer Günleri” etkinliği düzenlendi. Programa; Yönetmen-Yapımcı Bahadır Abşin ve Focus Puller Necmettin Urar ile Ege Telgraf Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İbrahim Koçbaş’ı konuk oldu.

Yıllar önce mezun oldukları bölüme gelerek deneyimlerini yeni öğrencilerle paylaşan Abşin ve Urar, film üretiminde fonlama, senaryo yazımı, yapım ve yapım sonrası aşamalar ile teknik yeterlilik üzerine önemli bilgilerini dinleyicilere aktardı.

Yönetmen Bahadır Abşin, sektördeki alaylı-okullu ayrımının devam ettiğini, bununla birlikte üniversite mezunu çalışan sayısında artış olduğunu belirterek, yabancı dil bilme ve kendini her anlamda geliştirme ile benzerleri arasından sıyrılmanın öğrenciler için gerekliliğine vurgu yaptı.

Necmettin Urar ise, teknik alanda çalışarak TV dizileri ve sinema filmlerinde iş bulma konusunda önemli ipuçları verdi. Urar, sektörde başarılı olmak için çok çalışmanın yanında, disiplinli olmak ve sürdürülebilir çevre ve iş ilişkileri kurmak gerekliliğinin altını çizdi. Öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Urar ve Abşin, mezuniyet sonrasında, üniversite eğitimleri boyunca kendilerine aşılanan sorumluluk anlayışı ile medya alanında çalışmaların yürütülmesinin önemli hedefler arasında tutulması gerektiğini söyledi.

“Yeni nesil habercilik yeni fırsatların kapısını aralıyor”
Yazılı ve görüntülü habercilikte iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ile yeni bir çağa işaret edildiğini dile getiren Ege Telgraf Gazetesi Yazı İşleri Müdürü İbrahim Koçbaş, farklı fırsatların kapısının araladığını söylediği bu gelişimin, haberin üretim hızı kadar tüketiminde de önemli değişiklikler getireceğine dikkat çekti.

Geleneksel haberciliğin etik kurallarının yeni koşullarda ne tür bir eğilim göstereceği üzerine kendisine yöneltilen bir soruya yanıt veren İbrahim Koçbaş, özellikle yaşlıların, çocukların ve kadınların haklarını ön planda tutan habercilik kurallarının geliştirilerek sürdürülmesinin önemini vurguladı. Öğrencilerin sektörde çalışmak için mezun olmayı beklemeden harekete geçmesini tavsiye eden Koçbaş, sektörde yer edinmek için çalışma disiplinine sahip olunması gerektiğini sözlerine ekledi.
Koçbaş, konuşmasının sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtlayarak merak edilen konulara açıklık getirdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yapay görme teknolojisinin önemli isimlerinden ve 2019 yılı ‘Girişimcilik, Yenilikçilik ve İnovasyon’ temalı Selçuk Yaşar Ödülü’nün sahiplerinden Prof. Dr. Aytül Erçil...

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 3,5 yılda bitirip geçen yıl mezun olan görme ve kısmi işitme engelli Serdar Fırtına, hiçbir şeyin “imkansız” olmadığını bir kez d...

Yılda 26 milyon ton gıda israfının yapıldığı Türkiye’de, israfı önlemeye destek olacak bir Endüstri 4.0 projesi geliştiriliyor.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Barış Pınarı Harekâtına destek veren ülkelerin büyükelçilerine ''Türkiye’nin Gerçek Dostları-Uluslararası Barış, İşbir...

Prof. Dr. Semerci, “Da Vinci yöntemi her geçen gün yaygınlaşıyor” dedi. Robotik Cerrahide Türkiye'nin öncü yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesi’nde, Tıp ...

Dünyanın girişimcilere en fazla kaynak sağlanan etkinliği ‘Big Bang Start-up Challenge’ bu yıl yeni bir rekora imza attı.

''Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin'' sloganı ile 24 yıldır birçok başarılı projeye imza atan Ege Orman Vakfı; Yaşar Üniversitesi öğrencileri ve Vakıf gönüllüleri ile...

Yazarlar
Website Security Test