Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde 'Vergi Bilinci Konferansı'

8.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), gençlerin vergi ile ilgili farkındalığını arttırmak ve yapılan son yenilikler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak amacıyla ‘Vergi Bilinci Konferansı’ düzenledi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, güçlü bir devlet için verginin önemine dikkat çekerek, “Ülkemizin gelişimini sürdürmesi ve dünya genelinde hedeflediği noktaya gelmesi için ekonomik açıdan daima güçlü olması gerekiyor. Bu noktada, devletimizin en önemli gelir kaynağı olan vergi, hepimizin geleceği için çok önemli” dedi.

Vergi farkındalığı konusunda gençlere yönelik düzenlenen en kapsamlı etkinliklerden biri olan Vergi Bilinci Konferansı, öğrenciler tarafından ilgi gördü. Toplantı öncesinde gençlere, verginin önemine ilişkin bilgilerin bulunduğu broşürler de verildi. İEÜ Konferans Salonu’nda yapılan programa İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, İzmir Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı Ömer Alan, çok sayıda akademisyen de katıldı. Yaklaşık 2 saat süren konferansın konuşmacıları ise, Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Müdür Vekili Metin Sakarya, İzmir Küçük ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Başkan Yardımcısı Tandoğan Öztürk, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkan Yardımcısı Ömer Akbaş, Yeminli Mali Müşavirler Odası Sekreteri Turan Öztürk oldu. Konferansın moderatörlüğünü ise, İEÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arıkan Tarık Saygılı yaptı. Öğrenciler, konferans sonunda katılımcılara sorular da yöneltti.

SÜREKLİ GÜNDEME TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ
İzmir Vergi Dairesi Başkanı Rıfat Engin, ‘vergi geleceğimizdir’ anlayışı ile hareket ettiklerini söyleyerek, bu konuda farkındalık içeren etkinlikleri de yıl geneline yaydıklarını belirtti. Başkan Engin, “Her yıl, şubat ayının son haftası ‘Vergi haftası’ olarak kutlanıyor. Ancak biz, vergi ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla etkinlikleri bir hafta ile sınırlamadan, yılın tamamına yaydık. Gelir İdaresi Başkanlığı, modern toplumun ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kendini her türlü teknolojik yeniliğe açık olarak geliştirmeye devam ediyor. Bu kapsamda şeffaf, hesap verilebilir, katılımcı, çözüm odaklı anlayışı sürdürerek, vergi toplamada mükelleflere en kolay hizmeti sunmak için gayret sarf ediyor. Teknolojinin tüm yenilikleri de en hızlı şekilde uygulanıyor. Beyanname, fatura, irsaliye gibi işlemler, yüzde 99 seviyesinde elektronik platforma taşındı. Ülkemizin gelişimini sürdürmesi ve dünya genelinde hedeflediği noktaya gelmesi için ekonomik açıdan daima güçlü olması gerekiyor. Bu noktada, devletimizin en önemli gelir kaynağı olan vergi, hepimizin geleceği için çok önemli” diye konuştu.

Y ve Z KUŞAĞI SAHİP ÇIKACAK
İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ise, verginin devletler için en önemli finans kaynağı olduğuna dikkat çekerek, “Devletlerin, vatandaşlara hizmet sunumu noktasında ihtiyaç duydukları finans kaynağını yaratması için vergi, en önemli araç. Son dönemde çeşitli yollarla, vergiyle ilgili farkındalık oluşturulması, kayıt dışı ekonomiyle mücadele edilmesi gibi konularda ciddi çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Bu noktada geleceğin iş insanları, yatırımcıları, yöneticileri olacak gençlerimize verginin önemini anlatmanın, bu konuda onlarda bilinç oluşturmanın çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Y ve Z kuşağının, verginin kolay erişilebilirliği ve ödeme kolaylığı gibi konularda farklı öneriler oluşturarak, bu konuya sahip çıkacaklarına eminim” dedi.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Üniversitesi ''8. Uluslararası EgeArt Sanat Günleri'' kapsamında ''Miniprint Çalıştayı'' gerçekleştirilecek. Çalıştay, 25-29 Kasım tarihleri arasında EÜ Eğitim Fak...

Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Kasım Ayı Etkinlik Programı kapsamında ''Hedda Gabler, Plastik Aşklar, Kürk Mantolu Madonna, Suit'' oyunları sahneye taşınacak.

Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Program Başkanı Öğr. Gör. Barış Tuncer, Türkiye’de Çocuk Hakları ihlallerinin önüne geçmek için ilgili kurum ve ...

Ege Üniversitesi(EÜ) Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortak yürüttüğü 'Astronomi Çocuk Kampı- Oyunlarla Uzayı Öğreniyorum' etkinl...

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türkiye Hidatidoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Nazmiye Altıntaş 2019-2021 dönemi için 'Dünya...

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez, bu yıl uygulanan ara tatil dolayısıyla Ege Üniversitesi’nde düzenlenen 'EGEÇEM Sonbahar Okulu' eğitimleri başladı.

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü, mezunlarla öğrencileri bir araya getirmeye devam ediyor.

Yazarlar
Website Security Test