Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Dijital Vatandaşlık nedir? Dijital Vatandaşlık eğitimi DESEM'de

20.10.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir Üniversiteleri Platformu’nun ‘Dijital Vatandaşlık’ temalı projesinin ikinci ayağı, Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (DESEM) başladı.

İzmir Üniversiteleri Platformunun ‘Dijital Vatandaşlık: Bağımlı ve Zorba Olma. İnterneti Güvenli ve Bilinçli Kullan’ Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında düzenlenen Akran Farkındalığı Eğitimi Programı DESEM’de başladı. İzmir üniversitelerinin öğrencilerine 2 gün boyunca çeşitli sunumların yapılacağı ve eğitimlerin verileceği programın açılış töreni, İzmir Üniversiteleri Platformu Dönem Başkanı Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Platform üyesi üniversitelerin üst yönetimleri, akademisyenleri ve eğitim alacak öğrencilerin katılımıyla yapıldı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar, 2008 yılında kurulan platformun akademik, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bugüne kadar önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin öncülüğü ile 2019 yılında platformun çalışmalarının yeniden hız kazandığını söyledi.

DİJİTAL VATANDAŞLIK PROJESİ
Platformun, ‘Üniversite Kenti İzmir’ vizyonunu şekillendirecek ve ülkemizin geleceğini güçlendirecek çalışmalar yaptığını vurgulayan Hotar, “Bu kapsamda düzenli olarak bir araya gelen platform üyelerimiz, kurumsal dayanışmanın yanı sıra birey ve toplum hayatımızda farkındalık oluşturacak girişimleri başlatmıştır. Bunlardan birisi olan ‘Dijital Vatandaşlık’ sosyal sorumluluk projesi, özellikle gençlerimizin teknolojiyi doğru ve etkin şekilde kullanımına odaklanmış; bu sayede geleceğimizi oluşturan evlatlarımızın bilinçlenmesini sağlamayı hedeflemiştir. Teknolojinin doğru kullanımına ilişkin kalıcı davranışların kazandırılması ve toplum nazarında bunların örneklerle yaygınlaştırılması eğitim ile mümkün olacaktır. Buradaki eğitimlerimiz de projemizin ikinci basamağının başlangıcıdır. Platform olarak buradan elde etmeyi hedeflediğimiz çıktılar ise teknolojiyi bütün yönleriyle düşünen, ayırt eden, sorgulayan ve bunları akranlarıyla paylaşan bireyleri topluma kazandırmaktır” diye konuştu.

“Sürekli değişen ve dönüşen dünyada teknolojiyi yakından takip etmek, bilgi sahibi olmayı gerektirir” ifadelerini kullanan Hotar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kullandığınız teknolojinin ne olduğunu bilmeniz ve bunu hangi amaçla kullandığınızı çözmeniz gerekmektedir. Böylece hiçbir teknolojinin esiri olmaz; özgür ve düşünen bireyler olarak yolunuza devam edersiniz. Akıllı insan, kendini modern dünyanın esiri haline dönüştürmez; teknolojiyi, güvenli ve bilinçli şekilde kullanır. Katılacağınız eğitimler sonunda teknolojiyi daha bilinçli kullanan bireyler olarak bu konuda çevrenizde farkındalık oluşturacağınıza ve platformumuzu başarıyla temsil edeceğinize de inanıyoruz. Platform olarak bu tür etkinliklerle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettikleri kentlerle bütünleşen üniversite vizyonuna uygun şekilde çalışmalarımızı sürdürecek; halkımızla temas noktalarımızı daha da artıracağız.”

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE
İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper ise, gençlerin beden ve ruh sağlığını tahrip eden madde, teknoloji ve bütün bağımlılıklarla mücadele kavramının Türkiye’nin sosyal kalkınma hedefinin bir parçası olduğunu söyledi. Teknoloji ve internetin yararlarının yanı sıra zararlarının da bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Tunçsiper, “Platform olarak, internetin ve teknolojinin doğru kullanılmasını sağlamak, benzer sosyal gruplardaki bilimsel, eleştirel, yaratıcı ve yansıtıcı düşünmeyi geliştirmek ve bağımlılığın temellerini oluşturan etmenleri ortadan kaldırmak amacıyla eğitim ve öğretimde başarıyı artırdığı bilimsel olarak kanıtlamış olan ‘Akran Farkındalığı Eğitim’ yöntemini kullanmayı benimsedik. Burada iki gün sürecek olan eğitimlerde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, İzmir Üniversiteleri Platformu Dönem Başkanı Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, platform üyesi üniversitelerin üst yönetimleri, akademisyenleri ve öğrenciler ile aile fotoğrafı çektirdi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Ege Üniversitesinin kuzey sınırında yapımı tamamlanan Bilal Saygılı Camii’nde, EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir İl Müftüsü Recep Şükrü Balkan’la yapımı üstlene...

Uluslararası ödüllü çocuk piyanist Nehir Özzengin, 26. Türkiye Bilişim Derneği(TBD)-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması’nda çocuk ve gençler için yazdığı ‘Umuda Haykır...

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), gençlerin vergi ile ilgili farkındalığını arttırmak ve yapılan son yenilikler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak amacıyla ‘Vergi...

Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü içinde inşaatı devam eden İzmir Merkez Öğrenci Yurdu şantiyesinde bir kaza oldu.

Ege Üniversitesi Engelli Çocuklar Rehabilitasyon ve Eğitim Parkı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde ''Boccia'' etkinliği düzenlendi.

Yaşar Üniversitesi tarafından ''Akıllı Sistemlerde Yenilik ve Uygulamaları Konferansı'' düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Elektral A.Ş Yönetim Kurulu Baş...

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Türkiye’de hızla büyüyen ve 2023 yılında 2,5 ile 10 milyar dolar arasında ihracat hedefleyen oyun geliştirme sektörüne, gençlerin ilg...

Yazarlar
Website Security Test