Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mikrobiyolojide hedef; Dünya Sağlık Örgütü Referans Merkezi

15.9.2018
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de sağlık alanında pek çok ilke imza atan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Dünya Sağlık Örgütü Referans Merkezi olma yolunda ilerlerken, akreditasyon sürecinin tamamlanması ile klinik araştırmalar ve faz çalışmaları ile ilgili mikrobiyolojik tüm testler gerçekleştirebilecek.

Türkiye’nin en önemli sağlık merkezlerinden birisi olan ve başarılarına her geçen gün yenisini ekleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi bu başarısını Türkiye’de ve dünyada pek çok ilke imza atan anabilim dalları ile yakalıyor de günümüzde çalışmalarını modern alt yapısı ile sürdürüyor. 

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak,Tıp Fakültesinin ilk kurulan anabilim dalları arasında yer alan Tıbbi Mikrobiyoloji’yi ziyaret ederek akademisyenlerle bir araya geldi. Yürütülen projeler konusunda bilgi alan Rektör Prof. Dr. Budak, başarıları ve öncü olma özelliğinden dolayı Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı akademisyenleri ve çalışanlarını kutladı. Ziyaret sırasında konuşan Prof. Dr. Budak, Ege Üniversitesi'nin başarısının özveriyle emek veren çalışanların eseri olduğunu ifade ederek, "Tıp Fakültemiz başarıları ile ulusal ve uluslararası alanda üniversitemizin ve ülkemizin göğsünü kabartıyor. Burada çok güçlü bir akademik kadro var. Ve bu kadromuz özveriyle çalışarak büyük başarılara ve ilklere imza atıyorlar. Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalımızda da bu başarının bir örneğini görmekten mutluluk duyuyorum. Kuruluşundan bugüne anabilim dalımızın gelişimine hizmet eden tüm hocalarımıza ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi. 
EÜ Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Rüçhan Sertöz de anabilim dalının çalışmaları konusunda bilgi verdi. 

Mikrobiyolojik tüm testler gerçekleştirebilecek 
Anabilim dalı bünyesinde Türkiye’de ilk moleküler mikrobiyoloji doktora programının açıldığını ifade eden Prof.Dr. Sertöz, "Anabilim dalımız çatısı altında Viroloji ve Mikoloji bilim dallarını faaliyete geçirdik ve yandal asistanı konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını heyecanla bekliyoruz. Fakültemizde rutin hizmet veren laboratuvarlar içerisinde ISO15189 belgesini almak üzere Türk Akreditasyon Kurumuna (TÜRKAK) başvuru sürecini başlatan ilk anabilim dalıyız. Bu belgeyi almamız ile birlikte fakültemizdeki ve üniversitemizdeki ilk Mükemmeliyet Merkezi ve Dünya Sağlık Örgütü Referans Merkezi olmak hedefimiz. Akreditasyon sürecinin tamamlanması ile fakültemizde klinik araştırmalar ve faz çalışmaları ile ilgili mikrobiyolojik tüm testler bünyemizde gerçekleştirebilecek" diye konuştu. 
Anabilim dalının Türkiye’deki başarılarının yanında uluslararası işbirliklerini de hayata geçirdiğini belirten Prof. Dr. Sertöz ‘‘Uzmanlık öğrencilerimizi Avrupa Mikrobiyoloji Derneği ile işbirliği ile İsveç-Karolinska Üniversitesine gönderiyoruz. İlk uzmanlık öğrencilerimizi gönderdiğimiz bu protokolün önemli çıktılarını şimdiden almaya başladık’’ dedi. 

Nitelikli akademik kadro 
Türkiye’de uzmanlık eğitimi akredite İlk Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı olan kürsüde 12 profesör, 8 uzmanlık öğrencisi, 27 sağlık teknikeri, 1 eğitim sekreteri, 1 kalite sekreteri, 2 veri kayıt elemanı ve 4 temizlik personeli görev yapıyor. 
Tıbbi Mikrobiyolojide başarılara imza atan öğretim üyesi kadrosunda Prof. Dr. Süleyha Hilmioğlu Polat ( Anabilim Dalı Başkanı), Prof. Dr. Alper Tünger, Prof. Dr. Ayşın Zeytinoğlu, Prof. Dr. Candan Çiçek, Prof. Dr. Cengiz Çavuşoğlu, Prof. Dr. Dilek Yeşim Metin, Prof. Dr. Feriha Çilli, Prof. Dr. İmre Altuğlu, Prof. Dr. Memnune Selda Erensoy, Prof.Dr. Ramazan İnci, Prof. Dr. Rüçhan Sertöz, Prof. Dr. Şöhret Aydemir yer aldı. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Bağımsızlık Günü İstanbul Aydın Üniversitesi’nde düzenlenen törenle geçmiş yâd edilerek kutlandı.

Yaşar Üniversitesi Kariyer ve Mezunlar Merkezi, İzmir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı koruma ve bakım altındaki 15-18 yaş aralığındaki 60 öğren...

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ne zaman yapılacak? 2019 yılında yapılacak olan YKS tarihi belli oldu.

Yaşar Üniversitesi, Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği (YEDAB) ile IEFT tarafından düzenlenen EuroAsia Acenteler Çalıştayı kapsamındaki EuroAsia Ödül Töreninde, 30’u...

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Hukuk Fakültesi, Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’nin (ELFA) üyesi oldu. 49 ülkeden ve dört kıtadan 150’den fazla hukuk fakültesinin ü...

Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezinde (CERN) yürütülen ‘Geleceğin Dairesel Çarpıştırıcısı (FCC)’ projesinde, çarpıştırıcının vakum odacığının prototipini yapma görevi...

İzmir Ekonomili mimarlar, yurt dışındaki yarışmalardan ödüllerle dönüyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Mezunu Eda Kal...

Yazarlar
Website Security Test