Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yapı ve Mimarlık Dünyası Konut Konferansı’nda bir araya geliyor

12.11.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Yapı Dünyasının Bilgi Merkezi” Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen , “Konut Konferansı”, Türkiye’de; yapı, gayrimenkul, inşaat, tasarım ve mimarlık alanlarının önde gelen temsilcilerini buluşturmaya devam ediyor“Konut’un Gücü Adına!” söylemiyle 24 Kasım 2015 tarihinde bu yıl altıncı kez düzenlenen Konut Konferansı’nda, sektör farklı perspektiflerden değerlendiriliyor. Konut'un dünü, bugünü ve yarınının tüm boyutlarıyla küresel ve yerel ölçekte ele alındığı konferans, her yıl olduğu gibi bu yıl da pek çok sorunun ve tüm paydaşlara yol gösterecek yeniliklerin tartışılacağı eleştirel bir ortam hazırlıyor. Sektörün bu gelenekselleşen buluşmasında; dünyaca ünlü konuşmacılar, uzmanlar, çağdaş tasarımcılar, inşaat sektörünün yapı taşı olan "konut" meselesini farklı coğrafya ve perspektifler çerçevesinde Cüneyt Toros’un moderatörlüğünde değerlendirecek.

Dünyaca ünlü konuşmacı ve uzmanların AKG Gazbeton, Blum TR ve Çuhadaroğlu ana sponsorluğunda ve ÇEDBİK, GYODER, ICVB, Piemonte Agency, SeSa Build, Türkiye İMSAD ve ULI Türkiye’nin de destekleriyle bir araya getirileceği konferansta, konutun sektördeki gücünü mimarlık, tasarım, malzeme, finans, geliştirme, mühendislik, içmimarlık, planlama ve akademi disiplinlerinden yetkili uzman isimlerin perspektiflerinden sunacak.

“Sosyal Medya Kampanyası Ve Paralel Etkinlikler”

Son 3 yıldır Konut Konferansı programını zenginleştiren YAPI Dergisi Özel Seçkisi’ni bu yıl, deneyime açık projelerin birebir gezileceği bir yan etkinlik olarak programına ekliyor. İstanbul'da ele alınacak bir bölgenin ilk planlanmasındaki amacından saparak günümüze geldiği biçimin sosyal değişim hikayesinin yanı sıra konutun buradaki gücünün sorgulanması gezinin arka planını oluşturuyor. Bu kapsamda son yıllarda oldukça hızlı bir dönüşüm içinde olan Basın Ekspres hattının araştırma bölgesi olarak seçilmesi ile çeşitli uzmanların görüşünün de alındığı uygulanan projeler üzerinden güncel bir tablonun çizilmesi hedefleniyor.  YEM Etkinlik’in Twitter hesabı üzerinden #konut2015 etiketiyle düzenleyeceği sosyal medya kampanyası YAPI Dergisi işbirliğiyle duyurularak 10 katılımcı belirlenecek. G-Plus Divan Residence (Suyabatmaz Demirel Mimarlık, MARYAPI) ve İSTWEST (DB Mimarlık, FERYAPI) projeleri, mimar ve proje yöneticileriyle gezilerek, deneyimler Konut Konferansı’nda sunulacak.

“Konut Gazetesi”

Konut Konferansı 2015’i Twitter’da #konut2015 başlığı ile takip etmek, sorularla oturum ve röportajlara aktif olarak katılmak mümkün. Ayrıca Konut Konferansı kapsamında yazılı kaynak yaratmak ve bilgi paylaşımına katkıda bulunmak amacı ile her yıl olduğu gibi bu yıl da Konut Gazetesi hazırlanıyor. “Konut Gazetesi” ile iletişim ve bilgi paylaşımının güçlenmesine ve bu alanda kalıcı bir kaynak oluşturulmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

Konferansın Yapı Taşları

Bugüne kadar Türkiye ve dünyadan aralarında; Massimiliano Fuksas, Alejandro Aravena, Alejandro Brillembourg, Charles Renfro, Alison Brooks, Umberto Napolitano, Simon Allford, Christophe Egret, David West, Aldo Cibic, Cem Sorguç, Ahmet Alataş, Haluk Sur, Gürler Ünlü, Neşecan Çekici, Ahmet Pınarbaşı, Işık Gökkaya, Haluk Sur, M. Emre Çamlıbel, Prof. Dr. Pınar Mengüç ve Doğan Hasol’un yer aldığı 80 konuşmacıyı ağırlayan Konut Konferansı, bu yıl da merak edilen konuları mercek altına alıyor.

“Markalaşan Konut”, “Sürdürülebilir Büyüme”, “Geleceğin Konut Tasarım Standartları”, “A+ Konut”, “Sosyal Konut”, “Dönüşen Konut”, “Konut Sektöründe Yeni Pazar Arayışları”, “Bir Rant Aracı Olarak Konut” ve “Konut Tüketicisi Bilinci” gibi birçok gündemi masaya yatırmış olan Konut Konferansı, YAPI Dergisi Seçkisi ile de konut tiplerini kentle kurduğu ilişki ve farklı geliştirme modelleri bugüne kadar sahneye taşıdığı konular arasında yer alıyor.

KONUTUN GÜCÜ ADINA!

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak tanımlanan inşaat sektörünün yapı taşı denilince aklınıza ilk gelen nedir? 

Yaşama, barınma, toplanma, beslenme, mülkiyet hissi, güvenlik, yatırım ve paylaşım ifadelerini aynı çatıda toplayan “konut” sizce de hem sosyolojik, hem ekonomik, hem de politik güce sahip değil mi? Bu gücü neler besliyor, bu güç neler doğuruyor? 

Kullanıcı başka düşünüyor, yatırımcı başka düşünüyor, tasarımcı başka düşünüyor… 

Konut algısı ve tasarımının şeffaflığı ve işbirliği adına işte bu paydaşlara ne görevler düşüyor? Ve asıl önemli soru, görev bilincini ne kadar tanıyor ve birbirilerinden ne kadar haberdar oluyorlar?

İşbirliği oluşturabilecek en büyük açılım olan konutun gücünü kullanabiliyor muyuz?

Yapı sektörünün paydaşları, tüm bu soruların yanıtları olan deneyim odaklı söylemlerini Konut Konferansı 2015’te paylaşacaklar. Konutun gücünü,  kendi tasarladığı evde yaşayan bir mimarın deneyimlerinden, yatırımcıların yeni nesil proje geliştirme fikirlerine, konut bölgelerinin kent içindeki değişimlerinden konutun değişimi tetiklediği bölge örneklerine kadar geniş bir yelpazede irdelenecek. 

Önemli İsimler ile Sektörün Nabzını Tutacak

Ele aldığı konuları kapsamlı bir şekilde sahneye taşıyan ve yayınlarıyla da gündem yaratan Konut Konferansı’nda, bu yıl konutun gücünü mimarlık, tasarım, malzeme, finans, geliştirme, mühendislik, içmimarlık, planlama ve akademi alanlarından farklı isimler yorumlayacak. 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Yeni kurulacak "Ege-Koop Enerji Kooperatifi"ne bir kereye mahsus 10 bin lira karşılığında üye olanlar 30 yıl hem kullandığı elektrik bedelini ödemeyecek, hem de her ay...

Ajans Press’in Türkiye Veri İşleme Merkezi’nden derlediği bilgilere göre; İstanbul ilçeleri arasında en düşük konut metrekare fiyatına 2 bin 204 lira ile Esenyurt sahi...

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü 3194 sayılı İmar Kanunun geçici 16’ıncı Maddesi uyarınca düzenlenen İmar Barışında, Tapu ve Kadastro süreci netleşti. Altın Emlak Gene...

Türkerler Holding’in, Mahall Bomonti İzmir ve Mahall Ankara projelerinde başlattığı kampanya yoğun ilgi gördü. Kampanyanın ilk haftasında Mahall Ankara’yı ziyaret eden...

Emlak Uzmanı Meriç: Emlakçılık önümüzdeki yüzyılın en iyi 5 mesleği arasında olacak

Sağlık alanındaki tecrübesini inşaat ile harmanlayarak ortaya Türkiye’de eşi bulunmayan bir konsept çıkartan Yanık Sağlık Grubu, yeni projesi Yamaç Sağlık Rezidans ile...

Ontan Grup imzası ile İzmir’in yeni merkezi Bayraklı’nın merkezinde yükselen MODDA Bayraklı’da yaşam başladı.

Yazarlar
Website Security Test