Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pepsico, Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor

28.8.2015
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yirmi iki markadan oluşan ürün portföyüyle global bir lider olarak faaliyetlerini sürdüren Pepsico, İzmir Kemalpaşa’da bulunun fabrikasının kapılarını açarak, firmaya ilişkin önemli bilgiler paylaştıGÜLÇİN KARAEGEMEN

Pepsi, Pepsi Light, Pepsi Max, Yedigün, Fruko, Seven Up, Lipton Ice Tea ve Tropicana markalarına ait milyonlarca şişe ve kutu içeceğin adeta kaynağı olan PepsiCo, 66 milyar ABD dolarını aşan net geliri ve her biri 1 milyar dolardan fazla yıllık perakende satış hacmi üreten 22 markadan oluşan ürün portföyüyle, gıda ve içecek sektöründe global bir lider olarak faaliyetlerini sürdürüyor. 

İzmir Fabrikası, gerçekleştirdiği yüksek hacimli üretim, bölge insanına sunduğu istihdam ve yaptığı iş birlikleriyle de İzmir ve Türkiye ekonomisi için önemli bir değer yaratan Pepsico, bugün gelinen noktada en güncel teknolojileri kullanarak kalitesini ve imzasını taşıyan çok sayıda sevilen içecek markasını üretmenin gururunu yaşıyor. 

PepsiCo Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Didem Şinik ve PepsiCo İzmir İçecek Farikası Müdürü Serkan Kocaarabacı toplumsal sürdürülebilirlik faaliyetleri hakkında konuşmak ve üretim tesisisini gezdirmek amacıyla basınla biraraya geldu.  Dünyada 200 ülkede faaliyet gösteren ve 250 bin çalışana sahip olan PepsiCo’nun çok sayıda farklı ülkede fabrikasının bulunduğu bilgisini veren Şinik, Türkiye’de içecek alanındaki İzmir, Çorlu ve Adana ile yiyecek alanındaki Kocaeli ve Mersin’deki toplam 5 fabrikası ile Türkiye ekonomisine önemli katkı sağladığını aktardı. PepsiCo Türkiye'nin 2 genel merkezi, 5 fabrikası ve satış ofisleri kapsamında yaklaşık 3 bin  kişiye doğrudan istihdam sağladığı bilgisini de veren Şinik, İzmir fabrikasında ise bu sayının 160'a ulaştığını aktararak, kadın istihdamına verdikleri öneme de değindi.

Pepsico'nun dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri olduğunu da sözlerine ekleyen Şinik, “Türkiye’de 27 tedarikçi ve 380'den fazla çiftçiyle, 18 şehirdeki 3400 hektar alanda ülkemizdeki sanayilik patates üretiminin 4'te 3'ünü gerçekleştirirken dolaylı olarak 40 bini aşkın kişiye istihdam yaratıyor” dedi.

Yağ oranı azaldı 

PepsiCo'nun atıştırmalıklardan sağlıklı gıdalara kadar geniş bir gıda ve içecek yelpazesi sunduğunu vurgulayan Şinik, PepsiCo'nun 2006’dan beri yürüttüğü çalışmalarla gıda portföyündeki sodyum oranını yaklaşık 3900 ton azalttığı bilgisini vererek, “PepsiCo, neredeyse ürettiği her içeceğin düşük veya sıfır kalorili seçeneğinin de olmasına  dikkat ederken  250ml’lik kutular gibi daha küçük porsiyon seçenekleri de sunuyor. PepsiCo 2020'ye kadar  ana global markalarında porsiyon başına ortalama sodyum miktarını  yüzde 25 azaltmayı hedefliyor. PepsiCo; ana global markalarına yönelik, doymuş yağ oranının yüzde 15 azaltılması hedefine ABD, İngiltere, Çin ve Türkiye’de  ulaştı. Türkiye’de de özellikle atıştırmalık cipslerde porsiyon düzenlemeleri yaptı. Fırınlanmış ürün portföyünü genişletti. 2013 yılında PepsiCo’nun besleyici gıda ticareti net gelirinin yüzde 20'sini oluşturdu. Birçok ülkede ürünlerin besin değerlerini paketin ön yüzünde gösteriyor. PepsiCo, meyve, sebze, tahıl, süt ürünleri ve sporcu gıdaları ile portföyünü genişletmeye devam ediyor. Artan tüketici talepleri paralelinde PepsiCo artık lezzetli ve pratik besinler alanında stratejik olarak konumlandırılıyor” diye konuştu.

Bölgeye katkı sağlıyor

PepsiCo İzmir İçecek Farikası Müdürü Serkan Kocaarabacı da PepsiCo olarak hem bölge hem de Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağladıklarının altını çizerek, “PepsiCo İçecek Fabrikası bundan tam 37 yıl önce 1978 yılında İzmir’in Kemalpaşa’da faaliyete geçti. Kuruluş döneminde bir adet geri dönüşümlü cam şişe hattına sahip PepsiCo İçecek Fabrikası, bugün gelinen noktada en güncel teknolojileri kullanarak PepsiCo kalitesini ve imzasını taşıyan çok sayıda sevilen içecek markasını üretmenin gururunu yaşıyor. Bu özel fabrikada her yıl; Pepsi, Pepsi Light, Pepsi Max, Yedigün, Fruko, Seven Up, Lipton Ice Tea ve Tropicana markalarımıza ait  milyonlarca şişe ve kutu içecek üretiliyor. PepsiCo İzmir Fabrikası, gerçekleştirdiği yüksek hacimli üretim, bölge insanına sunduğu istihdam ve yaptığı iş birlikleriyle de İzmir ve Türkiye ekonomisi için önemli bir değer yaratıyor. İstihdam yönünden baktığımızda, içecek sektöründeki sezonsallığı da hesaba kattığımızda kışın 120 olan çalışan sayımız yazın dönemsel iş imkanı sunduğumuz çalışanlarla 160 kişiye çıkıyor” dedi.

Çevreye duyarlılık

Kocaarabacı, fabrikanın kuruluşundan bugüne trilyonlarca şişe-kutu gazlı ve gazsız içecek üretimi gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çevreye Duyarlılık, PepsiCo İzmir İçecek Fabrikası’nın en önemli başarı kriterlerinden biridir. PepsiCo’nun fayda gözeten vizyonundan da bahsetmiştim. Bu kapsamda PepsiCo İzmir Fabrikası da özellikle çevresel sürdürülebilirlik alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Başka bir söylemle; İzmir Fabrikamızın başarısı sadece sağladığı istihdama, üretime ve bölgede lojistik başta olmak üzere yarattığı iş hacmine bağlı değil. Gerçekleştirdiği üretimde çevreyi ne kadar koruduğu ve bu yönde ne tür çalışmalar yaptığı da en az bunlar kadar değerlidir. Fabrikamız her yıl yatırım projeleri ve iyileştirme projeleri ile su, doğalgaz ve elektrik kullanımlarında tüketimini önemli oranlarda azaltmayı başarıyor. 2009 yılından bu zamana kadar enerji tüketiminde yüzde 27, su tüketiminde ise yüzde 11’lik iyileştirme sağlamış durumdayız. PepsiCo İzmir Fabrikası’nın 2009 yılından bu yana yüzde 27 enerji tasarrufu yapmış olması demek 44,5 milyon KW’lık enerji tasarrufu yapmış olduğu anlamına geliyor. Bu değer ise yaklaşık 2,5 milyon ampulün tükettiği enerjiye eşittir. Yine fabrikamızın yüzde 11’lik su tüketim tasarrufu ise 325 milyon litre suya denk geliyor” şeklinde konuştu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Apple 4 yeni servisini tanıttı. Apple yatırımcılarından gelen ilk tepki ise olumsuz. Apple Tv Plus, Apple News Plus, Apple Arcade ve Apple Card servislerinin özellikle...

İş Bankası, Brand Finance tarafından hazırlanan "Banking 500 2019" raporunda dünyanın marka gücü en yüksek 10 bankasından biri oldu ve ardından bir reklam paylaştı.

Pazarlamanın reddedilen kardeşi konumundaki halkla ilişkiler (PR), Türkiye’de internet medyasının kitle iletişim aracı olmaya başladığı 1997 yılından itibaren hızlı bi...

Tonlarca muhteşem yaratıcı fikirleriniz var ve gerçekten, sonunda yeni işinizi kuruyorsunuz. Yeni kitabınızı çıkartıyorsunuz ya da mevcut şirketinizde yeni bir hizmet ...

Koç Holding’in 55. Olağan Genel Kurulu, Koç Ailesi, Koç Holding üst yönetimi ve hissedarların katılımıyla 21 Mart Perşembe günü Nakkaştepe’deki Holding merkezinde gerç...

Bu yıl 8’ncisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ekonomide değişen dengeler ve global ölçekli sorunlar masaya yatırıldı.

Tüpraş 59. Genel Kurul Toplantısı, 20 Mart 2019 tarihinde Körfez Kocaeli’ndeki şirket merkezinde yapıldı.

Yazarlar
Website Security Test