Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türk ihracatçılar AliExpress'te 150 ülkeye satış yapıyor

25.11.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

AliExpress Türkiye ve Ortadoğu Ülke Müdürü Yaman Alpata, Aliexpress'te satış yapan Türkler hakkında bilgiler verdi. AliExpress’in 2019 yılında başlattığı uygulama sayesinde ''Made in Turkey'' imzalı ürünler dünyanın tam 150 ülkesine ulaştı.

Dünyanın dev e-ticaret sitesi Alibaba’nın online pazar yeri AliExpress 10 yıldır Türkiye’de satış yapıyor. 2019’da Alibaba’nın “küresel al, küresel sat” vizyonu doğrultusunda 4 pilot ülke belirleyerek, Çin dışında da ülkelerin bu platformda satış yapmasını sağlamışlar. Bu ülkeler Rusya, İspanya, İtalya ve Türkiye. Ancak Türkiye diğer pilot ülkelerden önemli bir ayrıcalıkla farklılaşıyor. Rusya, İspanya ve İtalya’dan platforma katılan ülkeler sadece kendi ülkeleri içinde satış yapabilirken, Türkiye’den platforma giren firmalar tıpkı Çinliler gibi dünyanın dört bir yanına ulaşıyor.

AliExpress Türkiye ve Ortadoğu Ülke Müdürü Yaman Alpata, Dünya'dan Handan Sema Ceylan'ın yazısına göre AliExpress'teki Türk varlığına ilişkin şunları söylüyor;

- Çok klasik bir şey söyleyeceğim. Bize okulda sürekli öğretilen ‘Türkiye’nin jeopolitik önemi’ vurgusunun ne kadar doğru olduğunu bu tercihte de görüyoruz. Türkiye 4 saatlik bir uçuş mesafesinde 1 milyar insanın yaşadığı bir ülke. Çevresindeki tüm coğrafya da tüketim alışkanlıkları açısından dünyanın peşinde olduğu bir nüfus. Böylece Türkiye Çinli satıcılarla rekabet edip dünyaya satış yapacak ayrıcalıklı ülke olarak seçildi.

- AliExpress’te mağaza açabilmek için satıcıların sadece şirketlerinin olması ve fatura kesebilmeleri gerekiyor. Evrakları iletiyorlar, iki günde mağaza açılıyor. Herhangi bir ödeme yapmıyorlar. Satış gerçekleştikten sonra yüzde 5 ile yüzde 8 arasında değişen bir payı alıyoruz. Lokal becerileri güçlendirmeye çalışıyoruz. Ürünlerin tercümesi, paranın tahsilatı e-ihracatta nasıl başarılı olacaklarını şirketlere anlatıyoruz. Borsaya kote olduğumuz için Alibaba rakamları vermeden paylaşamıyorum. Ama büyük markalar da dahil olmak üzere Türkiye’den on binlerce firma ve milyonlarca ürünü dünyadaki insanlara ulaştırıyoruz. Hatta burada önemli olan kaç satıcımız olduğu değil, bu platformda mutlu ve sürekli satıcılar sağlamak. 10 yıldır Çinlilerin olduğu bir platformda Türk şirketleri de kıyasıya rekabet edebiliyor. Hatta AliExpress’in en çok satış yapan 10 global satışçısından 3’ü Türk firma.

- Bir yıl içinde Türk firmalar 150’den fazla ülkeye ulaştılar. Bunun içinde Yeşil Burun Adaları da var. Hatta böyle bir talep geldiğinde ‘Bu talep doğru mu’ diye firmamız bize döndü. Yeşil Burun Adaları, Atlas Okyanusu’nda, Senegal ve Moritanya açıklarında bulunan bir Afrika ülkesi, durumu kontrol ettik. Talep doğru, ürün yerini buldu

- Ayrıca İtalya, Almanya, Hollanda gibi Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinde de büyük fırsatlar var. Satış yapan KOBİ’lerimiz korkmasın. Mesela ‘Brezilya’ya nasıl satış yapacağım, bu ülkede hangi dil konuşuluyor’ diyorlar. Portekizce konuşuluyor ama bunu bilmesine gerek yok. Chat platformumuzda tüm yazışmalar çevriliyor. Para birimi dönüştürülüyor. Her ülkenin tahsilat seçenekleri farklı. Mesela Avrupa’da İngilizler dışında kredi kartını bizim gibi kullanan az sayıda ülke var. Rusya’ya Rusça olarak ve ruble ile satış yapılabilmesini sağlıyoruz.

- Benim yaklaşık 7 yıllık bir e-ticaret deneyimim var. Türkiye’nin bu alandaki iki önemli firmasında çalıştım. İki yıl önce AliExpress’ten teklif geldiğinde, hani derler ya ‘Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok’ diye, ‘Çin’in lider olduğu e-ticareti yeniden keşfetmeye gerek yok’ mantığı ile teklifi kabul ettim. Şimdi önemli olan bunu nasıl Türkiye için geliştireceğimiz. Biz AliExpress’te 7-8 Türk’üz üstelik bu arkadaşlarımız sadece Türkiye operasyonu için değil, tüm dünyayla ilgili kısımlarda çalışıyor.

- Fuarlara giderek toptan satış yapan pek çok firma pandemi ile birlikte platformumuza geldi. Çünkü fuarlara gidemez oldular. Perakende olarak da para kazanabileceklerini gördüler. Üstelik kurların yüksek olduğu bir zamanda, pandeminin de sıkıntıları birleşti ama bu satıcılar döviz kazanabildiler. Ülkeye döviz getirmenin önemi malum. e-ticaret gümrük beyannamesi (ETGB) ile satılan ürünler ihracat içinde görülmüyor. Türk satıcılar güzel işler yaptı.

- Türkiye'nin dünyaya sattığı ürünlerin yoğunluğu ülke bazlı değişiyor. Ama size önemli bir şey söyleyeyim. Türkiye'nin ayakkabıcıları online platformları sallıyor. Ayakkabı sektörünün çok ciddi potansiyeli var. Türk ayakkabısı hem kaliteli hem rekabetçi hem de tasarımda çok iyi. Ayrıca mevsimsellikten bağımsız. Arap ülkelerine terlik sattığımız bir dönemde, kışın hakim olduğu coğrafyalara bot satıyoruz. Bunların faturasını aynı anda kesebiliyoruz. Tedarik zincirini koruma anlamında çok iyiyiz. Elbette geleneksek sektörümüz tekstilin her alanında başarılıyız. Anne-bebek ürünlerini güzel satıyoruz. Önemli bir alanımız daha var. Ev kategorisinde büyük işler yapıyoruz. Mesela Fransa’da ikinci dalga nedeniyle kapanma yaşanıyor. Orada Evbahçe, ev-dekorasyon alanlarında Türk firmalar çok önemli işler başardılar. Mesela 11.11 dünya bekarlar gününde Türk yün örgü satıcılarımız beklentilerinin ötesinde bir iş yaptılar bizim rekorumuzu kırdılar. Hatta o gün ısmarlanan ürünler şu anda çoktan Avrupa’nın bir yerinde örgüye dönüşüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Elnora

29.11.2020 - 00:04
Ban bu işi Ozbekistanda yapmak istiyorum kendim Turkiyadeyim kiminle danişe bilirim
Diğer Haberler

SOCAR AVIATION, Adnan Menderes Havalimanı’nda yakıt teminini kendi tesisinden yapmaya başladı.

Ekonomi dünyasındaki ve şirketlerdeki son gelişmeleri, ŞİRKET GÖZLEMİ bölümümüzde okurlarımız için derledik.

Arçelik, Top 150 Impact Companies listesine 13’üncü sırada girmeyi başardı

Pirelli'nin İzmit'teki üretim tesisi, atıkların tamamını geri dönüştürüyor.

Gözlem Gazetesi olarak şirket dünyasının güncel gelişmelerini okurlarınızın ilgisine sunuyoruz.

Rüzgâr enerjisi sektörü yüksek mühendislik ürünü dijital akıllı teknolojilerinin dünyada ilk ve en hızlı şekilde hayata geçirildiği sektörlerin başında geliyor. Türkiy...

Türk sanayinin çınarlarından olan DYO, 1954’ten bu yana boya sektöründe yer almanın haklı gururunu yaşıyor. “Bilim, Birlik, Başarı”ya olan inancı ile ilkleri gerçekleş...

Yazarlar
Website Security Test