Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yorglass yatırımlarına hız veriyor

4.8.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yorglass, 2019 yılında yüzde 17 büyüyerek sektörün üzerinde büyüme gerçekleştirdi. İhtiyaca göre ürün geliştirerek öne çıktıklarını söyleyen Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, pandemi döneminde de yatırıma devam ettiklerini vurguladı.

Türkiye cam sektörünün üretim ve ihracat bakımından öncü şirketi Yorglass, teknoloji ve yeni üretim tesisi yatırımlarına hız vererek Türkiye ve dünyanın cam ihtiyacını karşılamaya devam ediyor. 2019 yılında yakaladıkları büyümeyle korona döneminde de yatırımlarına hız veren Yorglass’ın CEO’su Semavi Yorgancılar, bu dönemde yapılan yatırımların şirketlerin kaderlerini belirleyeceğine vurgu yaptı.

Türk Malı kalitesini dünya ile tanıştırıyoruz
Yalın üretim anlayışıyla Avrupa’daki birçok şirketin çözüm ortağı olduklarını söyleyen Yorgancılar, 5 ilde 6 üretim tesisi ve bine yakın çalışanı ile sanayi ve beyaz eşya gibi dinamik sektörlerin ihtiyaçlarına yenilikçi çözümleriyle yanıt verdiklerini belirterek, “Türkiye’deki ilk üretim alanımız olan çiftcam ve dekoratif cam fabrikamızı kurduktan sonra yeni üretim tesisleri açarak yatırımlarımıza aralıksız devam ettik. Ürettiğimiz camlarımız, beyaz eşyadan mobilyaya, dekorasyondan ticari soğutuculara kadar birçok alanda kullanılıyor. Sektörümüzde 45 yılı aşkın tecrübemizle teknolojiyi birleştirerek ürettiğimiz ürünlerimizin yüzde 40’ını ihraç ediyoruz. Ürünlerimiz bugün dünyanın 60’a yakın ülkesinde kullanılıyor. Bu durum şirketimiz ve ülkemiz için son derece gurur verici bir tablo. Türk Malı kalitesini tüm dünya ile tanıştırdığımız ürünlerimiz ile ülkemizin ekonomisine de ciddi ölçüde döviz girdisi sağlıyoruz. Bugün Yorglass olarak yıllık 100 milyon dolarlık ciro yaratıyoruz. 2019 yılında ihracatımızı yüzde 5 artırdık ve yüzde 17’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Sektörümüzde fiyat rekabetinden sıyrılarak katma değer yaratmaya odaklanıyoruz” dedi.

“Bu dönemde yapılan yatırımlar geleceğin kilometre taşları olacak”
Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte sektöre daralma yaşandığını sözlerine ekleyen Yorgancılar, “2019 yılında dünyada yaşanan tüm gelişmelerle birlikte sektörümüz yüzde 2,5’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Bu büyümeyle birlikte 2020 yılında yüzde 2 ila 3 oranında bir büyüme bekliyorduk ve tüm yatırım planlarımızı bu doğrultuda gerçekleştirmiştik. Ancak hayatımıza aniden giren koronayla birlikte sektörümüzde 2019 yılına kıyasla yüzde 8 ila 10 oranında bir daralma bekliyor. Tüm bu daralma beklentisine rağmen Yorglass olarak hedeflerimizde aşağı yönde bir revize gerçekleştirmedik ve yatırım planlarımızı hızlandırdık. Çünkü bu dönem sektör fark etmeksizin şirketlerin en büyük sınavı olacak ve bu dönemde yapılan yatırımlar geleceğin kilometre taşları olacak. Yorglass olarak, tüm tesislerimizde, üretimden pazarlamaya kadar gerekli sosyal izolasyon ve mesafe kurallarına uyarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çünkü bu dönem durup bekleme değil daha çok çalışma dönemi” dedi.

Çerkezköy’deki yeni tesisle üretimi de ihracatı da artıracak
Mart ayında Çerkezköy’deki yeni fabrikasını temellerini atan şirket, beyaz eşya iş kolunda global pazarlara ürün geliştirecek tesisini 2020 yılı içinde tamamlayarak hizmete sokmayı hedefliyor. 75 milyon TL’lik bir yatırımla hizmete girecek olan fabrika yaklaşık 30 dönümlük bir alanda konumlanacak. Tesiste ilk etapta 75, ilerleyen zamanda ise 200 kişiye istihdam sağlanacak. Bu tesisle ihracat kapasitelerini de artıracaklarını söyleyen Yorgancılar, “2020 yıl sonuna doğru üretime başlamayı ve üretim kapasitemizi yüzde 20 artırmayı hedefliyoruz. Yeni fabrikamızla ihracat kapasitemizi 5 yıl içinde 2 katına çıkararak, ülke ekonomisine desteğimizi artırarak sürdüreceğiz” dedi.

İlk akıllı fabrika Manisa’da
Yorgancılar, “Pazar ihtiyaçlarının hızla değişeceğini öngörerek yatırım yaptığımız Manisa’da Akıllı Fabrikamız 2019 yılı itibariyle üretime başladı. Yeni ve son teknoloji üretim hatlarımız sayesinde müşteri ihtiyaçlarına en hızlı cevap verecek, yüksek kaliteli ürünler üretebiliyoruz. Üretim kapasitemiz ve kalitesindeki artışın getirdiği avantajlar sayesinde yeni modeller de üretebiliyoruz. Yaptığımız tüm yatırımlarda tek fabrika tek ürün misyonu ile devam ediyoruz.” dedi. Yorglass’ın akıllı fabrikası, Endüstri 4.0’a uygun, otomasyon ağırlıklı üretim parkuru ile Türkiye’nin modern üretimde geldiği noktayı da temsil ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Migros, pizza sektörüne iddialı bir ürünle girdi. Fiyat ve teslimat konusunda iddialı olan Migros Pizza, Migros şubelerindeki fırın bölümünde yerini aldı.

Folkart, bugüne kadar yüzde 85’i satılan kendisine ait VEGA projesinin yanındaki araziyi de satın aldı, 400 milyon liralık yatırım ile yeni projesi için çalışmaya başl...

Dünya Ekonomik Forumu, Avrupa Komisyonu’nun 2019 yılında açıkladığı “Yeşil Mutabakat” kapsamında küresel 30 şirketin CEO’sunu bir araya getirerek CEO Eylem Grubu oluşt...

Sektöründeki öncü rolünü sürdüren Turkcell, yeni nesil teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyor. Turkcell’in hayata geçirdiği ve Türkiye’de evlerde ilk kez kullanılm...

Türkiye'de 67 ilde, 170 noktada hizmet veren ve ülkenin en büyük oto ekspertiz şirketi olan Pilot Garage Oto Ekspertiz, İzmir Torbalı'daki yeni tesisinde hizmet vermey...

TürkTraktör Mali İşler Direktörü olarak görev yapan Federico Pamfili ‘Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı’ görevine getirildi. Şirkette Mali İşlerden Soruml...

Riot Games ve Mercedes-Benz yeni bir partnerliğe imza attı. Bu kapsamda lüks otomotiv markası, LoL Espor'un ve küresel etkinliklerinin özel otomotiv iş ortağı olacak.

Yazarlar
Website Security Test