Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İnşaat sektöründe ekonomik tsunami

8.1.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, ekonomideki daralmadan en çok inşaat sektörünün etkilendiğini açıkladı.

İzmir’de 5 milyon metre kare büyüklüğündeki alanlarda 150 bin kişinin keyifle ve güvenle yaşamasını gerçekleştiren ve kırılması mümkün olmayan rekora imza attıklarını belirten Ege Koop’un Genel Başkanı Hüseyin Aslan, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin inşaat sektöründe tsunami etkisi yarattığını söyledi. Aslan “Ekonomideki daralma sonucu oluşan iflaslar ve işsizlik, toplumu bunalıma sürüklüyor. Acilen gerekli önlemler alınmalı” dedi.

Sektör dibe vurdu
İnşaat sektörünün 200’den fazla alt sektöre talep yaratarak ekonominin ‘lokomotif’i ve itici gücü olduğunu hatırlatan Aslan “Böylesine önemli bir sektör bu yılki krizle ciddi bir daralma yaşadı. Finansman sıkıntısı ve arz-talep dengesizliği, sektörü dibe vurdurdu” dedi. Aslan, inşaat sektöründe yatırımların azaldığını, istihdamının gerilediğini ve hukuki işlem başlatılarak takibe alınan kredi hacminin 12.4 milyar TL’den 20.4 milyar TL’ye çıktığını belirterek, 2019’un ilk çeyreğinde inşaattaki küçülmenin de yüzde 9.3 ile başlayıp, üçüncü çeyrekte de yıllık bazda yüzde 7.8’i bulduğunu söyledi.

Domino etkisi
Yaşanan sıkıntıların domino etkisi yarattığını belirten Aslan “Döviz kurlarının yükselmesiyle yaşanan maliyet artışları inşaatları, yüklenicilerin ‘tasfiye, devir ve süre uzatımı’ arayışı da sektörü durma noktasına getirdi” dedi. Açıklanan ekonomi paketlerine rağmen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Ekonomi Politikalar Vakfının açıklamalarına göre son bir yılda, esnaf sayısının 27 bin 524 kişi, İzmir’de sigortalı ücretli çalışan sayısı 36 bin 920 azaldığını, inşaattaki işsizlik sayısının ise 547 bin kişiye ulaştığını söyleyen Aslan “Yani kriz en çok esnafı, çalışan kesimi vurdu. Daha fazla toplumsal bunalım yaşanmadan sıkıntıların önüne geçilmeli” diye konuştu.

 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

DemirDöküm, 2019 yılı sonuçlarını açıkladı. 2019'u yüzde 10 büyüme ile kapattıklarını açıklayan DemirDöküm CEO’su Alper Avdel, "İç pazardaki küçülmeye rağmen yenilikçi...

QNB Finansbank, Türkiye genelinde QNB Finansbank POS’u ve QNB Finansbank Rahat Paket’i olan KOBİ müşterileri arasında düzenlediği çekiliş kampanyası kapsamında bir KOB...

18 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında İzmir Park’ı ziyaret eden çocuklar, dopdolu bir sömestir eğlencesinde bir araya gelecek.

İran’ın önde gelen 70 ileri teknoloji şirketi, Türkiye’deki potansiyel iş ortaklarıyla buluşmak üzere 21-23 Ocak 2019 tarihlerinde İstanbul’a geliyor. İranlı şirketler...

Ege’nin en sevilen Outlet alışveriş merkezi Westpark, sevilen çizgi film ''Bulmaca Kulesi''nin eğlence ve bilmece dolu dünyasını çocuklarla buluşturmaya hazırlanıyor!

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, 2018-2019 olağan genel kurulu yapıldı. Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nde iki listeyle girilen seçimli genel kurulda Hilmi Süre...

Türkiye'nin en dinamik online sipariş markası olan Getir, Silikon Vadisi yatırımcısı Michael Moritz'den 38 milyon dolar yatırım aldı.

Yazarlar
Website Security Test