Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir'de un sanayicileri buluşması yapıldı

23.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir'de un sanayicileri toplandı. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye'nin un ihracatında birinci olduğunu belirterek, bu alanda daha fazla pazara girilmesi konusunda çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu ve Ege Un Sanayicileri Derneği tarafından İzmir'de bir otelde düzenlenen Genişletilmiş Sektör Toplantısı'nın açılışında Metin, tarım sektörünün savunma sanayisi kadar önemli olduğunu söyledi.

Un ihracatında tek pazara bağlı kalınmaması gerektiğine işaret eden Metin, "Bizim un ihracatı anlamında daha da büyümemiz lazım. Dolasıyla un ihracatçılarının pazar konusunda daha iyi çalışması lazım. İhracatta birinciysek her pazarda üstünlüğümüzün olması lazım." dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal ise normalde 22 milyon ton civarında olan buğday üretiminin bu yıl iklimsel şartlara bağlı olarak 19 milyon tona gerilediğini belirterek, "Türkiye'nin buğday ithalatı ihtiyaçtan dolayı değil, ticaretimiz içindir. Türkiye'nin buğday mamullerinden 1,4 milyar dolar geliri var. Bunu kendi ürünlerimizden mamul madde yaparak satmak çok daha faydalı olur." diye konuştu. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy da ekonomide son dönemde yaşanan gelişmelerle sanayicinin önündeki sis perdesinin kalktığını söyledi.

Türkiye'nin un ihracatındaki şampiyonluğunu yerli buğdaylarla sürdürmeyi hedeflediklerini belirten Ulusoy, şunları kaydetti:

"Yılın 9 ayında 5,7 milyon ton ekmeklik buğday ithalatı gerçekleşirken bunun yüzde 81'i Rusya'dan geldi. Bizim için bu miktar ne kadar az olursa o kadar iyi. İhracatımız için gereken senelik 5 milyon ton buğdayın yarısının kendi mahsulümüz olması sektörümüz açısından hedefimiz. Her ne kadar 2000'li yılların başından itibaren buğday ekim alanları daralmış olsa da artan verimlilik sayesinde üretim rakamımızı koruyabildik." Ege Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine rağmen dünyada Türk ununun aranır hale geldiğini kaydetti.

Ege'de buğday üretiminin azaldığına işaret eden Tezcan, buğday üretimi için yeni bir model veya farklı bir strateji izlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

BMW’den yıl sonuna özel olarak cazip faiz oranları ve avantajlı takas fırsatları sunuyor.

Aralık ayında Dacia’nın Sandero ve Duster modellerinde sıfır faiz fırsatı bulunurken hafif ticari modeli Dokker’de ise avantajlı fiyatlar yer alıyor.

3. Destek Programı girişimlerinden ecording, dünyada girişimcilere en fazla kaynak sağlayan sayılı girişimcilik etkinliklerinden biri olan İTÜ Çekirdek’in Big Bang Sta...

Aydem, istihdam yaratmak ve enerji sektörüne ilgi çekmek amacıyla 8. Denizli İŞKUR İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarı’na katıldı, ''İş’te Buluşma Noktasında'' Kariyer ...

Enerji İletişim Grubu (EİG) tarafından ilki düzenlenen Enerji İletişim Zirvesi, Ankara'da yapıldı.

Türkiye’de perakende sektörünün nabzını tutan sektörün en büyük buluşma platformu Perakende Günleri ikinci oturumlarıyla devam ediyor.

Unifree, İstanbul Havalimanı’nın açılışından bu yana yaptığı yatırımları, istihdam ve gelecek dönem hedeflerini anlatacak.

Yazarlar
Website Security Test