Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

UPS Drone Hava Yolu için tam onay aldı

21.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

UPS Flight Forward, Drone Hava Yolu için FAA’dan tam onay alan ilk şirket oldu.

UPS’in (NYSE:UPS) alt kuruluşu olan UPS Flight Forward Inc. ABD Hükumetinin Part 135 Standardı lisansını bir drone hava yolu işletmek üzere almaya hak kazanan ilk şirket olduğunu duyurdu. Şirket drone’lu teslimat hizmetlerini bir an önce genişletip ülkedeki hastane yerleşkelerine hizmet götürmeye başlamanın yanı sıra sağlık sektörünün dışında kalan müşterilere de çözümler sunacak. UPS Flight Forward yakında pek çok sektörden müşteriler için çeşitli nesneleri taşımayı ve operatörün gözle gördüğü ufuk çizgisinin de ötesinde drone uçurmayı planlıyor.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), UPS Flight Forward’a Part 135 Standardı lisansını verdi. UPS alt kuruluşu ilk drone’lu teslimatını hemen Kuzey Karolina’nın Raleigh şehrindeki WakeMed’s hastane yerleşkesinden gerçekleştirerek bunu yapan ilk şirket olarak tarihe geçti. Matternet M2 model dört pervaneli robot helikopter kullanılarak yapılan bu uçuş, hükumetin verdiği izinler sayesinde "görüş çizgisinin ötesinde" (BVLOS) yapıldı. Bu özelliğiyle de ABD'de klasik gelir getiren teslimatlar arasında bir ilk oldu.

UPS, taşımada en kısa sürelere ulaşılmasının verimliliği iyileştirmenin ve sağlık profesyonellerinin hastalarına daha iyi hizmet verebilmelerini sağlamanın çok önemli olduğu sağlık hizmetleri alanında drone ile teslimata duyulan ihtiyacı kanıtladı. Bu yılın başlarında UPS, drone üreten Matternet ile ortak olarak sağlık hizmetleri teslimat hizmetini WakeMed yerleşkesinde piyasaya sundu. Bu gelir getiren ilk hizmet, tıbbi ürün ve örneklerin drone ile taşınması ile ortaya çıkabilecek avantajları ortaya koydu. Part 135 Standardı lisansıyla UPS, bu uygulama üzerinde çalışmaya ve pek çok kritik bakım ya da hayat kurtaran uygulamalarda bu hizmeti sunmaya hazır.

UPS'in CEO'su David Abney, "Tarihin yazılışına şahitlik ediyorsunuz ve işimiz henüz bitmedi. Teknolojimiz UPS için yeni kapılar açıyor ve müşterilerimize sorunlarını çözmede eşsiz yollar sunuyor. Alt yapımızı kurmak, sağlık hizmetleri müşterileri için hizmetlerimizi genişletmek ve gelecekte drone'lara yeni kullanım alanları yaratmak üzere atacağımız adımları da sizlere çok yakında duyuracağız." dedi.

FAA'nın Part 135 Standardı sertifikasyonu operasyonların büyüklüğü ya da kapsamına ilişkin hiç bir sınırlama getirmiyor. Bu sertifikasyon, başka hiçbir şirketin almadığı, en üst düzey sertifikasyondur. UPS Flight Forward'ın lisansı sayesinde şirket, uzaktan kumanda eden sınırsız sayıda operatörle sınırsız sayıda drone uçurabilecek. Bu da UPS'in operasyonlarını müşterilerinin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirebileceği anlamına geliyor. Part 135 Standardı aynı zamanda drone ve kargonun 25 kiloyu aşması ve gece uçurulmasına izin veriyor; bu uygulamalar önceki UPS uçuşlarında mümkün değildi.

Abney sözlerine şu şekilde devam etti: "UPS Flight Forward, dünyanın önde gelen hava yolu şirketlerinden biri olarak bilgi birikimimizden faydalanıyor. Flight Forward kuruluşu, FAA'nın titiz şekilde belirlenmiş güvenilirlik, güvenlik ve kontrol gerekliliklerine uygun olarak tam ölçekli bir drone operasyonu kuruyor."

UPS, su üstünde acil ticari teslimatlar için drone'ları test ederek; Afrika'da insani destek teslimatlarına fon ve yardım sağlayarak ve kırsal bölgelerdeki yerleşim alanlarında acil olmayan ticari teslimatlar için UPS paket teslim araçlarından uçurulan drone'ları test ederek insansız hava aracı teslimatı konusunda kendisini lider konuma taşıyor. Ayrıca UPS, Amerika Birleşik Devletleri'nde güvenli drone operasyonları kurmaktan sorumlu hükumet görevlilerine de bilgi sağlamıştır. Bir üst düzey UPS yöneticisi 2017'den beri FAA'nın drone danışma kurulunda kurumsal danışman olarak seçilmiş bir grubun içinde görev yapmıştır.

UPS Flight Forward için Ufukta Neler Var?
UPS Flight Forward, müşterileri için yenilikçi çözümler yaratmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Part 135 Standardı, UPS'in drone'larını UPS lojistik ağına entegre etmesini ve böylelikle pek çok sektörde yeni uygulamalar için potansiyel yaratmasını sağlıyor. Şirketin önemli mihenk taşlarına ilişkin uzun vadeli planları var. Bu planlar arasında şunlar sayılabilir:
• UPS Flight Forward teslimat hizmetlerinin ülke çapında yeni hastanelere, tıbbi yerleşkelere de yayılması.
• Gelecekteki hizmet artışını sağlarken drone güvenliğini doğrulamak adına yer temelli, tespit et ve önüne geç (DAA) teknolojilerinin hızla kurulması.
• Merkezi operasyon ve kumanda merkezlerinin kurulması.
• Operatörün gözle görülür görüş çizgisinin ötesinde gerçekleşen düzenli ve sık drone uçuşları.
• Daha fazla drone üreticisiyle, değişen kargo kapasitelerinde drone'lar yapmak için kurulan iş birlikleri.
• Sağlık hizmetleri sektörünün dışında, özel ticari malların ve diğer ilgili malların taşınmasını da dahil ederek hizmet yelpazesini genişletmek.

*Part 135 Standardı olan bir operatör, operasyonlarına uygun boyut ve kapsamlara ilişkin önceden belirlenmiş sınırlar konulmamış lisans sahibi anlamına gelir. Part 135 lisansı olanlar için FAA tarafından belirlenen dört farklı operasyon kapsamı vardır: 135 Tek Pilot, 135 Komutada Tek Pilot, Temel ve Standart.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Tirsan Kardan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödülleri’nde A grubu Ar-Ge merkezleri kategorisin...

Kimya sektörünün gündemi 31 Aralık’ta sona erecek olan ADR Direktifine uyum süreci ile meşgul. ADR Direktifi, kimyasalların taşındığı tankların paslanmaz malzemeden ka...

Mercer Türkiye firması ve EGİAD arasındaki işbirliği kapsamında ''Küresel Yetenek Trendleri & 2019 Mercer Ücret Araştırması Sonuçları'' konulu bir toplantı yapılacak.

Türkiye mobilya sektörünün tüm paydaşlarını aynı platformda bir araya getiren İMOB, Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) ve Ticaret Bakanlığı işbirliği ile 16. kez ...

İzmir’de faaliyet gösteren Ontan Grup, İstanbul’da düzenlenen Sign Of The City Awards töreninde yapımı tamamlanan Modda Bayraklı Projesiyle ‘En İyi Rezidans’ ödülüne l...

İzmirli Ege Perla, yeni yılı sürprizlerle karşılıyor. Farklı eğlenceler ve hediye yağmurlarıyla yeni yıl coşkusu Ege Perla’da ikiye katlanıyor.

Aile şirketlerinin sürdürülebilirlik yolculuğuna destek olmak amacıyla kurulan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği, Helvacızade Ailesi ev sahipliğinde ve Hz. Mevlana' nın ...

Yazarlar
Website Security Test