Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hisarcıklıoğlu'ndan Milas Zeytin Hasat Şenliği'nde önemli açıklamalar

7.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

6. Zeytin Hasat Şenliği için Milas'a gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, istişare toplantısında eğitim vurgusu yaptı.

Milas'ta gerçekleştirilen 6. Zeytin Hasat Şenliği için gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, MİTSO'da bölgedeki TOBB üyesi oda ve borsaların başkanları, kadın ve genç girişimcilerin katıldığı bir istişare toplantısı yaptı.

Toplantıda işverenlerin yanlarında çalıştırdığı her kişi için eğitim belgesi alması gerektiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Çalıştırdığınız her kişi ehliyet almak zorunda” diyerek konunun önemine dikkat çekti.
Muğla Valisi Esengül Civelek ile Milas Kaymakamı Eren Arslan'ın da katıldığı toplantıda mesleki eğitimin nitelikli hale getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol yapıldığını da hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Üyelerimiz nitelikli ara eleman bulamadıklarından yakınıyorlar. Bu sorunu çözmek için Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol yaptık. 81 ildeki 81 meslek lisesi TOBB'a devredildi. Buna sahip çıkıp, eğitimi nitelikli hale getirmek zorundayız. İlinizdeki TOBB'a devredilen meslek liselerine sahip çıkın. TOBB'nin girişimleri sonucunda alacak sigortası da çıktı. Alacağına sigorta yaptıran, alacağını sigortadan alabilecek. Bunu üyelerinize duyurun" diye konuştu.

YETERLİLİK BELGESİ VURGUSU
TOBB'un son 2 yılda 250 bin üyesinin 65 milyon TL'lik krediye ulaşmasını sağladığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, tehlikeli ve çok tehlikeli gruplarındaki 143 meslek ve galericilik, emlakçilik, servis şoförlüğü için de mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olduğuna dikkat çekti.

Bu mesleklerde belgesiz işçi çalıştıran işverene, ayda kişi başına 775 TL para cezası uygulanacağını anlatan Rifat Hisarcıklıoğlu, sınav için gereken ücretin de İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandığını dile getirdi.
Konuşmasında arabuluculuk konusuna da değinen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2018'den itibaren işçi - işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuğun zorunlu olduğunu, 2019'dan itibaren ise ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuğun zorunlu hale geldiğini belirterek, “Uyuşmazlıklarda arabulucuya başvurulduğunda yüzde 65 anlaşma sağlanıyor. Bu yüzden tahkim, hem mahkemeye göre daha hızlı hem de daha ucuz” dedi.

Toplantının bitiminde MİTSO Meclis Başkanı Mustafa Yüksel ve Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, ziyaretinin anısına TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na MİTSO adına, coğrafi işaret belgeli bir Milas el halısı armağan etti. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Muğla Valisi Esengül Civelek'e bir plaket sundu.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2000 yılında New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan Turkcell, bayrağımızı New York Borsası’nda 20 yıldır dalgalandırmanın gururunu yaşıyor.

İKMİB 2019 İhracatın Yıldızları Ödülleri dün düzenlenen online törenle sahiplerini bulurken SOCAR Türkiye genel sıralamada şampiyon oldu, ‘Mineral Yakıtlar’ kategorisi...

Türk Telekom’un ‘Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay’ projesi hız kesmeden devam ediyor. Salgın döneminde herkese açık hale getirilen projede 2020 başından bu ya...

Folkart, kamuoyunda ‘İTOKENT 2’ arazisi olarak bilinen, 200 bin metrekarelik arsayı satın aldı. Folkart; Urla Bademler’de yeşille içiçe, 180 villaya sahip yeni bir yaş...

Folkart, kamuoyunda “İTOKENT 2” arazisi olarak bilinen, 200 bin metrekarelik arsayı satın aldı. Şirket, Urla Bademler’deki arazide, 180 villaya sahip yeni bir yaşam me...

TürkTraktör çiftçilere tarımsal konularda tavsiyeler vererek destek sağlamak üzere geliştirdiği ‘Tarlam Cepte’ mobil uygulamasını, geçtiğimiz yıl çiftçilere sunmuş ve ...

İzmir Seferihisar'da 12 sene önce Avrupa'nın en modern keçi çiftliklerinden birini kuran, kadın girişimcilere ve sektöre ilham kaynağı olan Baltalı Gıda CEO’su Funda Ö...

Yazarlar
Website Security Test