Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

TAİDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi başladı, ilk gün nasıldı?

1.11.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl ''Değişim Rüzgarını Yönetmek'' temasıyla düzenlenen TAİDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nin ilk günü yoğun bir katılımla başladı. İki gün sürecek zirvenin açılış konuşmasını yapan Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Boyner yaptı.

TAİDER 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi’nde bu yılki tema altında iki gün boyunca aile şirketlerinin değişen dünya dinamiklerine nasıl uyum sağlayabileceği, ekonomideki dalgalanmalara ve iş dünyasındaki sert rüzgarlara karşı nasıl yol alabileceği ve takım olabilmenin önemi gibi aile şirketlerini günümüzde ilgilendiren son derece önemli konular tartışılacak.

İş dünyasının önemli isimleri zirvede
İki gün sürecek zirvede Doğan Holding Kurucusu ve Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı, Cevdet İnci Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şerife İnci Eren, Mazars Denge CEO’su İzel Levi Coşkun, Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın ve Pegasus Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı gibi önemli iş insanlarının katılımıyla Nesiller Arası İletişim, Sosyal Yardımseverlik, Sürdürülebilirlik, Aile Şirketlerinin Dijital Dönüşümü ve Değişim Rüzgarını Yönetmek konulu oturumlar düzenlenecek.

Ailede birlik işletmede sürdürülebilirlik
Kurulduğu günden itibaren “Ailede Birlik İşletmede Sürdürülebilirlik” sloganıyla yol alan TAİDER Aile İşletmeleri Derneği tarafından yedi yıldır düzenlenen Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi, aile işletmelerini bir araya getirerek kurumsallaşma, sürdürülebilirlik, gelecek planlaması ve iletişim gibi konularda aile işletmelerine ışık tutmayı hedefliyor. Aile işletmesi sahipleri, aile işletmeleri üst düzey yöneticileri, gelecek nesil temsilcileri, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yer aldığı zirvede, katılımcılar ilham verici deneyimlerin ve en iyi uygulamaların paylaşımına tanıklık ediyor.

TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Candan Çilingiroğlu'nun konuşması;

Değerli konuklarımız, kıymetli üyelerimiz, 7. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvemize hoş geldiniz. TAİDER Aile İşletmeleri Derneği olarak faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz 7. Yılımızda sizlerle bir kez daha bir araya gelmekten gurur duyuyoruz. Kuruluşundan bu yana içerisinde yer aldığım derneğimizde başkan olarak ilk kez bu zirvede ev sahipliğini üstlenmekten duyduğum heyecanı bu vesile ile sizlerle paylaşmak istiyorum. 2012 yılında sevgili Şerife İnci Eren’in liderliğinde TAİDER’i 40 aile işletmesi ile kurmuştuk. 7 yıl sonra bugün 193 aile şirketi üyemiz ve 800 aile bireyi üyemiz var. TAİDER müthiş bir ivmeyle çoğalıyor. TAİDER’i İzmir’de kurduk ama bu 7 yıllık sürede tüm yurdumuza yayılmaya başladık. Bugün İzmir, İstanbul, Ankara , Bursa, Çanakkale, Konya, Adana, Manisa, Hatay, Gaziantep, Kayseri , Eskişehir, Kocaeli, Aydın, Denizli, Antalya illerimizde üyelerimiz var. Üye sayımız çoğaldıkça il temsilcilikleri açmak şart oldu. Şu anda İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa’da il temsilciliklerimiz bulunuyor. Adana ve Konya temsilciliklerimizi de yakında açmayı planlıyoruz.

TAİDER, merkezi İsviçre’de olan, 65 ülkede, 3700 aile şirketi ve 17000 aile üyesi bulunan Uluslararası Aile İşletmeleri Ağı FBN’nin Türkiye paydaşıdır. Türkiye FBN’de yönetim kurulunda, Gelecek Nesil Liderlik takımında, Now Gen komitesinde ve Polaris’te temsil edilmektedir. Ülkemiz, FBN’ye üye ülkeler arasında çok güçlü bir pozisyona sahiptir. TAİDER bu yıl Hindistan’da düzenlenen Dünya zirvesine geniş kapsamlı bir katılım sağlamıştır. TAİDER, ailede birlik, işletmede sürdürülebilirlik misyonuyla yola çıktı. Aile şirketlerinde en büyük sorun nesilden nesle devirde yaşanıyor.

Yurdumuzdaki şirketlerin %95’i aile şirketi. Ama bunların ortalama ömrü 25 yıl. 2. nesle ancak %30’u, 3. nesle %12’si, 4. nesle ise sadece %3’ü kalabiliyor. Aile şirketlerinin nesilden nesle güçlü ve sürdürülebilir büyümeyi yakalayabilmesi için AİLE, İŞ ve ORTAKLIK dinamiklerinden oluşan 3 boyutun dikkatle ele alınması gerekiyor. Bu 3 boyut üzerinde çalışmalar için emek, kaynak ve zaman ayırmaları şart. Kurumsallaşma, özellikle nesil geçişlerinde sürüdürülebilirlik için vazgeçilmez bir unsur oluyor. Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesi ve kurumsal sürdürülülebilirlik yaklaşımını benimseyen, bu alanda çalışmalar yapan işletmelerin teşvik edilmesi amacıyla 2016 yılında KUZEY YILDIZI, aile şirketlerinde sürdürülebilirlik projesini başlattık. Proje kapsamında verdiğimiz Kuzey Yıldızı ödünün üçüncüsü bu zirvede sahibini bulacak. Size ve gelecek nesillerinize rehber olacak eşsiz kazanımlar için Şubat 2020’de yeni başvurular beklediğimiz 2020 yılı Kuzey Yıldızı sürecine katılmanızı önemle öneriyoruz.

TAİDER gençliğini dinamizmine yansıtan bir dernek. 7 yıllık bir sürede 200’ü aşkın etkinliğimizde 8000’in üzerinde kişiye dokunarak Türkiye’deki aile işletmelerinin gündemini yansıttık. Paydaşı olduğumuz sivil toplum örgütleri, odalar ve üniversitelerle ortak düzenlediğimiz etkinlikler ve eğitimlerle pek çok aile şirketi sahibi, kurum yöneticisi ve akademisyenle bir araya geldik. Önümüzdeki dönemde de paydaşlarımızla ortak çalışmalarımızı özellikle TAİDER AKADEMİ çatısı altında devam edeceğiz.

Bu zirvemizde bir de yeniliğimiz var. Deneyimlerimizi, bilgilerimizi sanatla da sizlerle paylaşmaya karar verdik. Zirvemizin 2. gününde DEVR’i OYUNCAK adlı forum tiyatro oyunumuzu sizlerle buluşturacağız. Oyunumuzdaki tüm oyuncular TAİDER üyesidir. Hem kendinizden hem de şirketinizden çok şeyler bulacağınız bu keyifli oyun için şimdiden iyi seyirler diliyorum.  Bu yılki zirvemizin teması DEGİŞİM RÜZGARINI YÖNETMEK. Aile şirketlerinin hızla değişen dünya dinamiklerine nasıl uyum sağlayabileceği, ekonomik dalgalanmalardan ve iş dünyasındaki sert rüzgarlara karşı nasıl yol alabileceği ve takım olabilmenin önemi gibi aile şirketlerini günümüzde ilgilendiren son derece önemli konuları konuşacağız.

Kurumlara değer katacak, tüm katılımcılarımızın faydalı bilgiler edinebileceği bir zirve olmasını diliyorum. 2 gün sürecek ve çok değerli konuşmacıların yer alacağı bu değerli zirvede emeği gecen basta zirve komitemiz olmak üzere, yönetim kurulu arkadaşlarıma, geçmiş dönem başkanlarıma, denetleme kuruluma, komite başkanlarıma, il temsilcilerime ve profesyonel kadromuza çok teşekkür ediyorum. Bu aksam buradan ayrıldığınızda pratikte uygulanacak bilgiler edindiğiniz, bireysel farkındalıkların kazanıldığı, İYİ Kİ GELMİŞİM dedirtecek keyifli ve verimli bir zirve olmasını diliyorum. 7. zirvemize tekrar hoş geldiniz diyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2000 yılında New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan Turkcell, bayrağımızı New York Borsası’nda 20 yıldır dalgalandırmanın gururunu yaşıyor.

İKMİB 2019 İhracatın Yıldızları Ödülleri dün düzenlenen online törenle sahiplerini bulurken SOCAR Türkiye genel sıralamada şampiyon oldu, ‘Mineral Yakıtlar’ kategorisi...

Türk Telekom’un ‘Hedefi Olan Kadına İnternetle Hayat Kolay’ projesi hız kesmeden devam ediyor. Salgın döneminde herkese açık hale getirilen projede 2020 başından bu ya...

Folkart, kamuoyunda ‘İTOKENT 2’ arazisi olarak bilinen, 200 bin metrekarelik arsayı satın aldı. Folkart; Urla Bademler’de yeşille içiçe, 180 villaya sahip yeni bir yaş...

Folkart, kamuoyunda “İTOKENT 2” arazisi olarak bilinen, 200 bin metrekarelik arsayı satın aldı. Şirket, Urla Bademler’deki arazide, 180 villaya sahip yeni bir yaşam me...

TürkTraktör çiftçilere tarımsal konularda tavsiyeler vererek destek sağlamak üzere geliştirdiği ‘Tarlam Cepte’ mobil uygulamasını, geçtiğimiz yıl çiftçilere sunmuş ve ...

İzmir Seferihisar'da 12 sene önce Avrupa'nın en modern keçi çiftliklerinden birini kuran, kadın girişimcilere ve sektöre ilham kaynağı olan Baltalı Gıda CEO’su Funda Ö...

Yazarlar
Website Security Test