Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Volkswagen Manisa’yı seçti

25.7.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Küresel çaptaki birçok otomobil markasının Türkiye’de fabrikası bulunuyor. Alman otomobil devi Volkswagen’nin (VW) yeni kuracağı fabrika için Türkiye’yi seçtiği ifade edildi. Vergilerin çok yüksek olması Alman devini düşündürse de Ankara’dan verilen tavizler bu kararı almasında etkili olduğu ifade ediliyor. Alman kamu yayıncılık kurumu ARD, Volkswagen firmasının kuracağı yeni otomobil fabrikası için Türkiye’de karar kıldığını bildirdi.

ARD televizyonunda yayınlanan Tagesschau isimli haber programının internet sitesinde yer alan haberde şu ifadeler yer aldı. “Ciddi miktarda aracı muhtemelen devlet alacak. Çünkü Passat üst düzey memurlar arasında çok seviliyor. Fabrikada Passat’ın yanında Skoda ve Seat Modelleri de üretilecek. Ankara için Almanya’da faaliyet gösteren bir lobicinin duyduğunu iddia ettiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan VW ile yapılan anlaşmalara, bir istisna olarak, devlet garantisi vermeye hazır. VW’nin bütün talepleri kabul edildi. Hatta sıra dışı bir talep olan, böyle bir garanti bile onaylandı. ARD’ye göre yeni fabrika için anlaşma eylül sonu ya da ekim ayı başında imzalanacak. Alman şirketlerinin son yıllarda Türkiye’de büyük yatırımlara girişmekten kaçınması nedeniyle VW fabrikası kararının Ankara açısından büyük bir prestij anlamına geleceği değerlendirmesi yapılıyor. Alman hükümetinin ve VW Teftiş Kurulu üyesi olan Aşağı Saksonya eyaleti Başbakanı Sosyaldemokrat Partili Stephan Weil’ın fabrikanın Manisa’da kurulmasını desteklediği belirtiliyor.

Volkswagen’nin Bulgaristan’da iş gücü maliyetinin daha düşük olmasına rağmen Türkiye’yi seçtiği, bu kararda Türk piyasasının hacminin kilit rol oynadığı kaydediliyor. ARD’nin Berlin’deki hükümet çevrelerine dayandırdığı haberde fabrikanın Manisa’da kurulacağı, şirketin sadece, Türkiye’de yeni otomobillere uygulanan ve VW’nin ‘aşırı yüksek’ olarak değerlendirdiği vergiler konusunda adım atılmasını beklediği kaydedildi. Passat model otomobillerde tüketim vergisinin, motor beygir gücüne göre otomobil fiyatının yüzde 41’ini bulabildiği belirtiliyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İçim süt ve süt ürünleri üreticisi Ak Gıda’nın Sakarya’daki üretim tesisinden Avrupa Birliği’ne (AB) labne ve taze peynir ihracatı başlatmak için yaptığı başvuru, Tarı...

SOCAR AVIATION, Adnan Menderes Havalimanı’nda yakıt teminini kendi tesisinden yapmaya başladı.

Ekonomi dünyasındaki ve şirketlerdeki son gelişmeleri, ŞİRKET GÖZLEMİ bölümümüzde okurlarımız için derledik.

Arçelik, Top 150 Impact Companies listesine 13’üncü sırada girmeyi başardı

Pirelli'nin İzmit'teki üretim tesisi, atıkların tamamını geri dönüştürüyor.

Gözlem Gazetesi olarak şirket dünyasının güncel gelişmelerini okurlarınızın ilgisine sunuyoruz.

Rüzgâr enerjisi sektörü yüksek mühendislik ürünü dijital akıllı teknolojilerinin dünyada ilk ve en hızlı şekilde hayata geçirildiği sektörlerin başında geliyor. Türkiy...

Yazarlar
Website Security Test