Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Üniversite ve iş dünyası Qualıty Fest'te buluştu

8.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

KalDer İzmir Şubesi bünyesinde faaliyetlerine devam eden GençKal ekibi, bu yıl 7'ncisini gerçekleştirdiği Quality Fest ile üniversite öğrencileri ile iş dünyasını buluşturdu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis salonunda yapılan “Geleceğin Liderleri GençKal'da Buluşuyor” başlıklı sempozyumda İş'te Kadının Gücü, Türkiye'de ve Dünyada Dijital Dönüşüm ve İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Çalışmaları başlıklı sunumlar yapıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Senem Kılıç, kariyer hedeflerinde önemli bir dönüm noktası olacak bu organizasyonun mimarı ve tamamen üniversite öğrencilerinden kurulan GençKal ekibine teşekkür etti.

Sektör profesyonelleri ve üniversite öğrencilerinin bir araya gelerek önemli deneyimlerin paylaşıldığını ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğunu kaydeden Kılıç, iş dünyasında farklılaşmak ve bireysel kalitenin ön plana çıkması için bu yıl 7'ncisi düzenlenen Quality Fest'in büyük önem taşıdığına dikkat çekti.


Soldan sağa Naile Göçen Çukurova, Senem Kılıç, Betül Elmasoğlu ve Gökhan Karagöl

KADIN İŞ GÜCÜ ÇOK ÖNEMLİ

Sempozyumun, ilk oturumuna da moderatörlük yapan Senem Kılıç, Göçtur Turizm ve Yatırım Tic. AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Naile Göçen Çukurova ve Elmas Grup A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Betül Elmasoğlu ile birlikte İş'te Kadının Gücü başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Yıllardır sivil toplum kuruluşlarında görev aldığını belirten Betül Elmasoğlu, gençlerin de kişisel gelişim için kendilerine yakın olan bir STK'ya dahil olmaları gerektiğini söyledi.

Toplumun yarısını oluşturan kadınların iş gücüne dahil olmada dünya ortalamasının % 50, Türkiye ortalamasının ise % 30 seviyesinde olduğu bilgisini veren Elmasoğlu, ekonomik olarak güçlenmek için kadın istihdamının artmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

Betül Elmasoğlu, “Türkiye'de 30 milyon kadın çalışabilecekken bunun sadece 9 milyonu çalışıyor. Türkiye, çalışan kadın iş gücü sıralamasında dünyada 149 ülke arasında 139'uncu sırada yer alıyor. Bu durumu değiştirmek için STK'lar üniversiteler, kamu ve özel sektör bir araya gelerek toplumu bilinçlendirmeli. İnsanların bu konudaki farkındalığını artırmak gerekiyor. Bunun öncelikli yolu da eğitimden geçiyor. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle, özellikle bu haktan mahrum kalan kız çocuklarının okutulması ve kendi ekonomik gücünü eline alan bir birey olarak topluma kazandırılması gerekiyor. Çocuğu olan kadınların iş yaşamından kopmamaları için devlet tarafından kreş ve çocuk bakım desteklerinin de yapılması gerekiyor” diye konuştu.

 

KADIN İSTİHDAMININ ÖNÜ AÇIMALI

Naile Göçen Çukurova da, toplumu oluşturan en küçük birim olan ailelerin aslında dünyayı da oluşturduğuna dikkat çekerek, bireysel bilinçlenmenin aileden başlaması gerektiğini dile getirdi.

Çukurova şunları söyledi: “Hazırlanan uluslararası raporlara göre dünya nüfusu kendi kaynaklarını bu hızda tüketmeye devam ederse, 2050 yılında kaynakları tükenmiş olacak. Bu nedenle yaşanabilir bir dünya için kadın iş gücünün de dahil olduğu bir sistem kurgulanması gerekiyor. Eğer kadın iş gücü dünya ekonomisine dahil olursa ABD ve Çin'in toplam ekonomik gücü kadar yani 28 trilyon dolarlık bir gelir artışı elde edilebilir. Bu nedenle her şeyden önce kadının eğitilmesi ve güçlenmesi gerekiyor. Geleceğin anne babaları sizlersiniz. Çocuklarınıza bu bilinci aşılayacak olan da sizlersiniz. Burada erkeklere de çok önemli görevler düşüyor”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

İzmir'in yükselen projesi Modda Bulvar, İzmirlilere bir evden fazlasını vadediyor. 'Her şey evinizin altında' sloganı’ ile sadece bir ev değil, aynı zamanda yeni nesil...

Becker Antriebe Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu: Türk ekonomisi, yüksek büyüme potansiyeli ve dinamizmi ile kayıplarını hızla telafi edecek güçte.

Dünyanın ilk dijital operatörü TURKCELL, COVID-19 döneminde artan müşteri ihtiyaçları doğrultusunda, ilgili departmanlarda çalışmak üzere yeni yazılım geliştirme uzman...

Koronavirüs ile mücadele sürecini uyguladığı sıkı uygulama ve kontroller sayesinde sıfır vaka ile atlatan ESBAŞ, 1 Haziran Pazartesi gününden itibaren başlayan normall...

Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), toplum sağlığına verdiği önemi bir kez daha gözler önüne serdi. ALOSBİ ile bünyesindeki firmalar, Aliağ...

Tüm televizyonlarda aynı anda gösterdiği reklamla bir anda en popüler şirketlerden olan yerli oyun firması Peak, 1,8 milyar dolara poker oyunuyla ünlü Zynga'ya satıldı.

Pamukkale Turizm Genel Müdürü Mustafa Özdalgıç online işlemlere dikkat çekerek çok önemli açıklamalara imza attı.

Yazarlar
Website Security Test