Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Üniversite ve iş dünyası Qualıty Fest'te buluştu

8.5.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

KalDer İzmir Şubesi bünyesinde faaliyetlerine devam eden GençKal ekibi, bu yıl 7'ncisini gerçekleştirdiği Quality Fest ile üniversite öğrencileri ile iş dünyasını buluşturdu.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis salonunda yapılan “Geleceğin Liderleri GençKal'da Buluşuyor” başlıklı sempozyumda İş'te Kadının Gücü, Türkiye'de ve Dünyada Dijital Dönüşüm ve İş Dünyasında Sürdürülebilirlik Çalışmaları başlıklı sunumlar yapıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan KalDer İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Senem Kılıç, kariyer hedeflerinde önemli bir dönüm noktası olacak bu organizasyonun mimarı ve tamamen üniversite öğrencilerinden kurulan GençKal ekibine teşekkür etti.

Sektör profesyonelleri ve üniversite öğrencilerinin bir araya gelerek önemli deneyimlerin paylaşıldığını ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunulduğunu kaydeden Kılıç, iş dünyasında farklılaşmak ve bireysel kalitenin ön plana çıkması için bu yıl 7'ncisi düzenlenen Quality Fest'in büyük önem taşıdığına dikkat çekti.


Soldan sağa Naile Göçen Çukurova, Senem Kılıç, Betül Elmasoğlu ve Gökhan Karagöl

KADIN İŞ GÜCÜ ÇOK ÖNEMLİ

Sempozyumun, ilk oturumuna da moderatörlük yapan Senem Kılıç, Göçtur Turizm ve Yatırım Tic. AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Naile Göçen Çukurova ve Elmas Grup A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Betül Elmasoğlu ile birlikte İş'te Kadının Gücü başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Yıllardır sivil toplum kuruluşlarında görev aldığını belirten Betül Elmasoğlu, gençlerin de kişisel gelişim için kendilerine yakın olan bir STK'ya dahil olmaları gerektiğini söyledi.

Toplumun yarısını oluşturan kadınların iş gücüne dahil olmada dünya ortalamasının % 50, Türkiye ortalamasının ise % 30 seviyesinde olduğu bilgisini veren Elmasoğlu, ekonomik olarak güçlenmek için kadın istihdamının artmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

Betül Elmasoğlu, “Türkiye'de 30 milyon kadın çalışabilecekken bunun sadece 9 milyonu çalışıyor. Türkiye, çalışan kadın iş gücü sıralamasında dünyada 149 ülke arasında 139'uncu sırada yer alıyor. Bu durumu değiştirmek için STK'lar üniversiteler, kamu ve özel sektör bir araya gelerek toplumu bilinçlendirmeli. İnsanların bu konudaki farkındalığını artırmak gerekiyor. Bunun öncelikli yolu da eğitimden geçiyor. Eğitimde fırsat eşitliği ilkesiyle, özellikle bu haktan mahrum kalan kız çocuklarının okutulması ve kendi ekonomik gücünü eline alan bir birey olarak topluma kazandırılması gerekiyor. Çocuğu olan kadınların iş yaşamından kopmamaları için devlet tarafından kreş ve çocuk bakım desteklerinin de yapılması gerekiyor” diye konuştu.

 

KADIN İSTİHDAMININ ÖNÜ AÇIMALI

Naile Göçen Çukurova da, toplumu oluşturan en küçük birim olan ailelerin aslında dünyayı da oluşturduğuna dikkat çekerek, bireysel bilinçlenmenin aileden başlaması gerektiğini dile getirdi.

Çukurova şunları söyledi: “Hazırlanan uluslararası raporlara göre dünya nüfusu kendi kaynaklarını bu hızda tüketmeye devam ederse, 2050 yılında kaynakları tükenmiş olacak. Bu nedenle yaşanabilir bir dünya için kadın iş gücünün de dahil olduğu bir sistem kurgulanması gerekiyor. Eğer kadın iş gücü dünya ekonomisine dahil olursa ABD ve Çin'in toplam ekonomik gücü kadar yani 28 trilyon dolarlık bir gelir artışı elde edilebilir. Bu nedenle her şeyden önce kadının eğitilmesi ve güçlenmesi gerekiyor. Geleceğin anne babaları sizlersiniz. Çocuklarınıza bu bilinci aşılayacak olan da sizlersiniz. Burada erkeklere de çok önemli görevler düşüyor”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Sabancı Holding'e bağlı Temsa, elektrikli şehir içi otobüsü MD9 electriCITY'nin ilk ihracatını İsveç'e gerçekleştirdi.

Sabancı Holding, Teknosa’nın teknoloji altyapısını daha da güçlendirmek için sermaye artırımına gidiyor. Sabancı Holding Yönetim Kurulu, Teknosa’da sahip olunan yüzde ...

İzmir Kısıkköy Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren HEPA adlı hasta yatağı üreten bir şirket, depreme dayanıklı bir baza üretti. Bazanın onlarca ton ağırlığa dayanabild...

AliExpress Türkiye ve Ortadoğu Ülke Müdürü Yaman Alpata, Aliexpress'te satış yapan Türkler hakkında bilgiler verdi. AliExpress’in 2019 yılında başlattığı uygulama saye...

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, bölge sanayicilerinin dayanışması ile Türkiye’ye örnek bir okul kazandırdı.

Aliağa Kimya İhtisas ve Karma Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) bünyesinde kurulan akaryakıt istasyonu hizmete açıldı.

Ferit Şahenk, İstinyePark’ta yüzde 42’lik hissesini dünyanın en büyük fonlarından olan Qatar Holding LLC'ye devretmeye hazırlanıyor.

Yazarlar
Website Security Test