Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

DeFacto’da pozitif ayrımcılık var

19.4.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir, Aydın, Balıkesir, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak gibi illeri içine alan Ege Bölgesi’nde 50’den fazla mağazasıyla faaliyetlerine devam eden DeFacto, bu illerde yüzde 43’ü erkek, yüzde 57’si kadın olmak üzere yaklaşık 1.000 kişiye istihdam sağlıyor. DeFacto Academy ve Mutluluk Direktörü Yeşim Çokeker, ''İnsana yatırım her zaman ilk önceliğimiz oldu. Çalışanlarımızın eğitimi, gelişimi ve mutluluğuna yatırım yapıyoruz'' dedi.

İzmir’de düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen DeFacto Academy ve Mutluluk Direktörü Yeşim Çokeker, şirketin insan kaynakları alanındaki eğitim ve uygulamalarının yanı sıra İzmir ve Ege Bölgesi’nin vizyonu hakkında önemli bilgiler paylaştı.

DeFacto, yurtiçinde ve yurtdışında istikrarlı büyümesini sürdürüyor. Türkiye ile birlikte 30 ülkede 500’den fazla mağazasıyla faaliyetlerine devam eden DeFacto’da yaklaşık 13 bin 500 kişi çalışıyor. Şirket çalışanlarının 7 bin 400 tanesi kadın, 6 bin 100 tanesi ise erkeklerden oluşuyor. DeFacto’nun 2024 hedefleri arasında 50 ülkede 1500 mağaza var.

 

‘Türkiye’de ilk defa Mutluluk Müdürlüğü’nü biz kurduk’

İnsana yatırımın DeFacto için her zaman birinci öncelik olduğunu vurgulayan Çokeker, “Tüm çalışanlarımızın mutluluğunu önemsiyoruz.  Çalışanlarımızın eğitimi, gelişimi ve memnuniyeti için sürekli yatırımlar yapıyoruz. Çalışmalarımızı ve yatırımları sürdürülebilir kılmak amacıyla 2011 yılında “Mutluluk Müdürlüğü” bölümünü kurduk. Şirketimizin üst yönetimi, tacı çalışanların başına koydu ve ‘çalışan mutlu ise müşteri de hissedar da mutlu olacaktır’ anlayışı ile mutlu bir ortam yaratmak için samimi bir gayret içine girdi. Aradan geçen sürede bunun meyvelerini fazlasıyla topladığımızı söyleyebilirim” dedi.

Çokeker, şirket kültürü olarak sürdürülebilir büyüme için iş ve toplumsal hayatta cinsiyet eşitliliğinin oluşması ve bunun korunması gerektiğine inandıklarını ifade etti. Çokeker, “Bu anlamda üzerimize düşeni yerine getirmek için 2015 yılında kadın çalışanlarımıza pozitif ayrımcılığın ötesinde uygulamalar sunan ve ekstra imkanlar tanıyan Mutlu Kadın Hareketi’ni başlattık. Aynı yıl Birleşmiş Milletler Kadınları Güçlendirme İlkeleri’ne (WEPs) imzacı olduk. Devamında çalışanlarımızın memnuniyetini ve bağlılığını arttırmak için DeFacto Akademi’yi kurduk.  DeFacto Academy ile hayata geçen Ürün Yönetimi ve Mağazacılık Okullarımız ile çalışanlarımızın mesleki gelişimlerine, Liderlik Okulumuz ile de yetkinlik gelişimlerine odaklanıyoruz.” dedi.

 

Kadınların iş hayatına katılımını destekliyoruz’

Çokeker, sözlerine şöyle devam etti: “Mutlu Kadın Hareketi kapsamında kadınların iş hayatına katılımını destekliyoruz. Bu durum Ege Bölgesi’nde çalışan kadınlarımız için de geçerli ve onların da iş hayatına katılımını destekliyoruz. Çalışan annelerimiz için okulların açılış ve kapanış günlerinde çocuklarının bu özel anlarında yanında olabilecekleri yarım günlük izin desteği veriyoruz. Hamilelik süresince çalışma saatlerinde düzenlemeler yaptık ve çalışma süresini 45 saatten 37,5 saate indirdik. Tüm süt izinlerinin birleştirilip haftada bir gün kullanabiliyorlar. Yasal zorunluluğa ek olarak ücretsiz üç aylık doğum izni hakkı ve doğum izninden dönen annelerimize doğum kiti veriyoruz. İş-özel hayat dengesini koruyabilmeleri için tüm genel müdürlük kadın çalışanlarımıza yönelik ayda bir gün evden çalışma imkânı sağlıyoruz.”

 

‘Kumaştan Hayaller ile kanserli çocuklara umut oluyoruz’

Kumaştan Hayaller projesi ile hem kanserli çocuklara hem de meslek liseli kızlara destek olduklarını belirten Çokeker, “Eylül 2018’de Kumaştan Hayaller projemizi başlattık. Proje kapsamında DeFacto fabrikalarından elde edilen üretim fazlası kumaş ve aksesuarları, protokol imzaladığımız il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri aracılığıyla meslek liselerine gönderiyoruz. Ürünlerin tasarım ve üretimi bu okullarda okuyan kız öğrenciler tarafından yapılıyor. DeFacto mağazalarında satışa sunulan ürünlerden elde edilecek gelirle, Kanserli Çocuklar Umut Vakfı (KAÇUV) projelerini destekliyoruz. Ayrıca kullanılmayan veya üretim fazlası kalan kumaş ve aksesuarın geri dönüşümünü de sağlayarak çevreyi koruyoruz. Bugüne kadar İstanbul, Kocaeli, Balıkesir Edremit il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle protokol imzaladık. Büyük hayaller ile yola çıktık ve coşkulu bir şekilde devam ediyoruz.” diye konuştu.

 

Defacto ayrıca yenilenen web sitesinde alışveriş yapacak ziyaretçilerine yönelik 30 TL indirim yapıyor.
Alışveriş için tıklayın: www.defacto.com.tr

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

Huawei telefonu olanlar Google'ın almış olduğu kararın ardından webte bu kararın kendilerini nasıl etkilediğini araştırmaya başladılar. Huawei telefonu olanlar ne yapa...

SOCAR Türkiye yöneticileri ile Petkim ve STAR Rafineri Genel Müdürleri, İzmir basınıyla iftarda bir araya geldi. STAR Rafineri’nin ekim ayında faaliyete başlamasıyla p...

Hyundai’nin merakla beklenen 1.6 dizel ve 7 ileri DCT şanzımanlı KONA modeli Nisan ayında Türkiye’de satışa sunulmuş ve ardından Türkiye’yi kapsayacak bir tura çıkmışt...

Philip Morris/Sabancı, 2014 yılından bu yana, sürdürülebilir tütün üretimi ve iyi tarım uygulamalarına 10 milyon TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

QNB Finansbank, CardFinans TarımKart ile üreticilere 6 aya kadar faizsiz ödeme kolaylığı sağlıyor. Bankadan yapılan açıklamaya göre, global gücü ve yaygın şube ağıyla ...

EGİAD, İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Aytül Özkan’ı ağırladı.

İzmir ve Manisa illerinde yaklaşık 5,7 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan GDZ Elektrik Dağıtım; tüketicilere daha kaliteli ve sürdürülebilir elektrik ener...

Yazarlar
Website Security Test