Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ulusal Ekonomi Zirvesi'nde ''Global ölçekli sorunlar'' tartışıldı

22.3.2019
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bu yıl 8’ncisi düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ekonomide değişen dengeler ve global ölçekli sorunlar masaya yatırıldı.

Geride bıraktığımız yıl, gerek Türkiye ekonomisinde, gerekse küresel ölçekte bir çok sorunu ve kırılganlıkları beraberinde getirdi. Petrol fiyatları, İngiltere’nin tartışılan Bratix süreci, Türkiye’deki döviz kurlarındaki dalgalanmalar geçen yılın ekonomisine damga vurdu. Bu yıl da, yansımalarıyla sürüyor. Olumsuz göstergelerin çıkış anahtarını ise değişim ve dijitalleşme gösteriyor. Bu yıl 8’nci kez düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ekonominin gidişatı, global belirsizlikler ve riskler, değişen dengeler 20’den fazla oturum, 100’den fazla konuşmacıyla masaya yatırıldı.

Panelde ilk konuşmayı yapan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol dünyada özellikle elektrikli arabaların üretilmesiyle birlikte “Petrolün sonuna mı geldik” sorusunun sorulmaya başladığını ama bu iki konunun birbiriyle ilgisinin bulunmadığını belirtti. Dünyada petrol tüketiminin çok büyük bir bölümünün petrokimya, taşımacılık ve havacılık sektörlerinde olduğunu söyleyen Birol, petrokimya sektörünün hayatımızın içinde pek çok alanda bulunduğunu anlattı. “En azından birkaç on yıl daha petrolle birlikte yaşayacağız” diyen Birol, doğalgazda da Türkiye’nin önünde büyük fırsatlar olduğunu söyledi. Birol, yenilenebilir enerji konusunda yatırımların artırılması gerektiğini ifade ederek, sürdürülebilir bir finansman oluşturulabilirse bu sayede enerji güvenliğimiz ve cari açığımızın da azalacağını söyledi.

Enerji şirketleri bilanço sıkıntısı yaşayabilir

Akkök Holding CEO’su Ahmet Dördüncü ise, Türkiye’de enerji arz güvenliğinin çok başarılı bir biçimde özel sektöre devrinin gerçekleştiğini belirterek, bu sektöre 110 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ifade etti. Türkiye’de 90 bin megawatt’a yakın bir arz bulunduğunu belirten Dördüncü, Türkiye’de bir enerji arzı sorunu olmadığını söyledi. Dördüncü, Türkiye’de enerji şirketlerinin yabancı parayla finansman nedeniyle bilanço sıkıntısı yaşadıklarını belirterek sektörün liberalleşmesi ve rekabetin artırılmasıyla sorunların aşılabileceğini belirtti ve ilk olarak mevcut şirketlerin döviz cinsinden borçlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi ve yatırımcılar için cazip ortamın oluşturulmasını istedi.

Yenilenebilir enerji kaynakları yetersiz

STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, Türkiye’deki büyümeyle birlikte birincil enerji tüketiminde de bir artış olduğunu ancak burada yenilenebilir enerji oranlarının yetersiz kaldığı ve fosil yakıt ithalatı yapıldığı için enerji sektöründe, dışarıdaki fiyat dalgalanmalarına açık kalındığını belirtti. Türkiye’de yıllık 42 milyon ton akaryakıt ürünleri tüketiminin bulunduğunu söyleyen İlter, SOCAR Türkiye’nin dışa bağımlılığı azaltacak yatırımlara yöneldiğini ifade etti. Star Rafineri’nin yıllık beş milyon ton dizel üretim yaparak ithalatı azalttığını aktaran İlter, petrokimya sektöründe de gelişim kaydettiklerini belirtti. İlter, “ Yakın tarihte akaryakıtta 10 milyon ton yıllık üretin kapasitesiyle Türkiye’deki akaryakıtın yüzde 25’ini karşılayacağız. Böylece cari açığın azalmasıına1,5 milyar dolarlık katkı yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Dünya ticaretini daraltmak fayda getirmez

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise, “Dünya liderleri yalnızca kendi öncelikleri için hareket etmeyi tercih edebilirler ama bunların uzun vadede çalışıp çalışmayacağı konusunda endişem var” diyerek, dünya entegre bir biçimde yönetilmediği zaman gelişmekte olan ülkelerin yaşadığı sorunların gelişmiş ülkeler için de önemli riskler oluşturduğunu belirtti. Leblebici, G20 ülkelerinin koordineli çalışmasıyla bu sorunların aşılabileceğini aktardı. İletişimin çok kuvvetli olduğu bir çağda yaşadığımızı söyleyen Leblebici, “Yeni oluşan yapıya daha hızlı adapte olmamız gerekiyor, ama gelişmiş ülkeler de bizimle koordine olsunlar. İletişimin gücüyle sorunları çözelim” diye konuştu.

 

Özyeğin: Gençlere her zaman güvenin

Fiba Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin; daha önce hiç bankada çalışmadan çok genç yaşta banka yöneticisi olduğu dönemi anlatarak gençlere her zaman güvendiğini ve onların görüşlerine her zaman önem verdiğini belirtti. İnsanların artık sürekli eğitime ihtiyaçları olduğunun altını çizen Özyeğin, hazırladıkları programlarla öğrencilere, çalışanlara teknolojiyi öğrettiklerini belirtti.

 

Timuray: Gelecekte liderlik için 7 özellik gerekli

Vodafone Grubu Avrupa Bölge CEO’su Serpil Timuray, yeni dünyada liderliğin 7 özelliğini anlattı.

İlk olarak insani iyiliğe değinen Timuray, günümüzde müşterilerin, tüketicilerin sadece ürün ve hizmetlere değil şirketlerin insanlığa neler yaptığına önem verdiklerini söyledi. Gençlerin de artık amaç odaklı şirketlerde çalışmak istediklerinin altını çizen Timuray, “Sosyal ve iş hedeflerini bir arada ölçmeliyiz” dedi. Timuray, liderliğin diğer özelliklerini ise şöyle sıraladı: “Müşteri odaklılık ikinci özellik. Uçtan uca müşteri deneyimi çok önemli bir olgu, dijital dünyada daha da önem kazanıyor. Üçüncü özellik teknolojist olmak. Hepimiz öyle ya da böyle dijital teknolojileri kullanmayı öğrenmeliyiz. Ayrıca futurist olmalıyız. Geleceğe yönelik öngörülerimizin olması lazım. Liderin beşinci özeliği ise ortaklaşa rekabet etmeyi bilmeli. Eskiden biz de şirketlerimizde salt rekabetçi bakıyorduk ama şimdi bunun değişmesi lazım. Rekabet ederken iş birliği yapmayı öğrenmeliyiz. Çeşitlilik ve dahiliyet altıncı özellik bence. Kurumlarda insan kaynağımızı farklı kültürlerden oluşturmalıyız. Son olarak da artık gelecekte liderler, daha fazla sağ beyinli yani duygusal zekası yüksek kişiler olmalı. Sol beynin yaptığı birçok şeyi zaten ilerde robotlar yapacak. Önemli olan duygusal zekayla yönetmek” dedi. 

 

Ateş: Lider, öğrenen ve demokratik olmalı

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, artık genç kuşakların yaşlı kuşaklara mentor olduğunu anlattı. “Maslow’un klasik ihtiyaçlar hiyerarşisinde birincil ihtiyaç insanın karnını doyurmasıdır. Günümüzde aç bir insanın önüne bir ekmek ve akıllı cep telefonu koysanız artık gençler ekmek yerine telefonu alır” diye konuşan Ateş; “Artık liderler rekabet ve iş birlikteliğini, beraber düşünmeli. Biz bunun için yeni bir kelime ürettik: ’Rekaberlik’ diye tanımlıyoruz. Denizbank’ta böyle liderler yetiştiriyoruz” dedi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Haberler

2005 yılında Yaşar Verimlilik Yarışması adıyla başlayan, 2017 yılında kapsamının sürdürülebilirlik başlıklarıyla ve içerikleriyle genişletilmesi, Yaşar Topluluğu kurum...

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2018 yılı ''İlk 1000 İhracatçı Firma'' araştırma sonuçları açıklandı. 45 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren cam sektörünün en ö...

Türkiye’ye gelen turistler internete de doyacak. Gelen turist sayısında rekorlarla dolu bir yıl yaşanırken, Turkcell’den turistlere özel Turist Tanışma Paketi müjdesi ...

2016-2017 sezonundan beri Türk voleybolunun ana sponsoru olan Vestel, Türkiye Voleybol Federasyonu ile olan sözleşmesini 2 yıl daha uzattı.

Pirelli, Los Angeles, Monte Carlo, Dubai ve Münih’ten sonra tam donanımlı ve sosyal alanlı konsept mağazası İzmir’e açıldı. Engelli, kadın, çocuk, yetişkin olmak üzere...

Türkiye piliç eti sektörünün önde gelen markalarından Lezita, çevrenin iyileştirilmesi hedefiyle hayata geçirdiği enerji verimliliği yatırımlarıyla ISO 50001 belgesine...

Avcılar İnşaat, kuruluşunun 30. yılında 925 milyon lira yatırımla 3 tane "5 yıldızlı proje" hayata geçirecek. İlk proje Avcılar Exclusive Bayraklı, İzmir'in iş merkezi...

Yazarlar
Website Security Test